در سال های اخیر، هتل های All Inclusive از محبوبیت رو به رشدی برخوردار بوده است.در فصل تعطیلات، تور گردان ها انواع و اقسام سرویس های All Inclusive را بعضاً با قیمت های مناسب در معرض انتخاب گردشگران قرار می دهند. با توجه به این واقعیت که امروزه خانواده ها به دنبال یافتن شیوه هایی مقرون به صرفه برای سفر رفتن هستند، این موضوع اهمیت زیادی پیدا کرده است.

All Inclusive , آل اینکلوسیو

All Inclusive , آل اینکلوسیو

بد نیست بدانید All inclusive در فارسی به «جامع و کامل» یا «شامل همه چیزهای مربوط» ترجمه می شود.

به طور سنتی All inclusive یکی از گران ترین شیوه های رزرو جا در هتل محسوب می شود چرا که این سرویس شامل تمام وعده های غذایی (صبحانه، ناهار، شام)، میان وعده ها و آبمیوه ها است و ارائه این خدمات طبعاً هزینه های هتل را افزایش می دهد.

با این حال از آنجا که All inclusive تمام نیازهای غذایی مهمانان را پوشش می دهد، می تواند صرفه جویی عظیمی برای گردشگران به همراه داشته باشد.

All Inclusive , آل اینکلوسیو

All Inclusive , آل اینکلوسیو

در واقع این سرویس باعث می شود که گردشگران در تعطیلات از یک سو از دغدغه تهیه خوراک رها شوند و ساعات خوشی را تجربه کنند، و از سوی دیگر سه وعده غذا با مخلفات تحویل بگیرند.

بر این اساس به نظر می رسد هر چند سرویس All inclusive اندکی هزینه رزرو را بالا می برد ولی از آنجا که افراد می توانید با همین هزینه اندک، سه وعده غذا دریافت کنند (به همراه میان وعده و آبمیوه)، گزینه کاملاً ارزشمندی است.

کارشناسان معتقدند که All inclusive برای آن دسته از گردشگرانی که معمولاً اوقات خود را در استخر هتل می گذرانند و یا در نزدیک ترین ساحل وقت گذرانی می کنند، بسیار مناسب است.

All Inclusive , آل اینکلوسیو

All Inclusive , آل اینکلوسیو

ولی به آن دسته از گردشگرانی که در جریان سفر مدام از هتل خارج می شوند، به پیک نیک های یک روزه می روند، شب ها تا دیروقت بیرون می مانند و در رستوران های محلی غذا صرف می کنند، استفاده از All inclusive توصیه نمی شود.

به نظر می رسد، آپارتمان های خودپذیرا (self-catering) که گردشگران خود در آنها به تهیه و پخت و پز غذا می پردازند، و یا اقامتگاه های موسوم به «تخت خواب و صبحانه» (Bed & Breakfast - اتاق جهت اقامت به همراه یک وعده صبحانه و نه هیچ وعده غذایی دیگر) بیشتر به کار این افراد می آید.

All Inclusive , آل اینکلوسیو

All Inclusive , آل اینکلوسیو

در همین رابطه و با توجه به نزدیک شدن به فصل سفر و این مسئله که استقبال از مقاصد گردشگری All Inclusive همیشه در صدر سبد خانوارها و گردشگران میباشد به سراغ مدیران آژانس های مسافرتی فعال در حیطه این هتل ها رفته ایم (آژانس های فعال در وب سایت) و از نظر آنها را در رابطه با انتخاب مقاصدی که هتل های All Inclusive ارائه میدهند پرسیده ایم که امیدوار هستیم این سری مقالات به شما دوستان کمک نماید تا مقصد بهتری را برای سفرهای خود انتخاب نمایید.

کشورهای زیادی در دنیا خدمات هتل هایشان به صورت All inclusive میباشد (مانند بلغارستان، مکزیک، پورتو ریکو، دومنیکن و . . .) اما در این مطلب قصد داریم به شهرهای مهم کشور ترکیه و قبرس شمالی بپردازیم .

All Inclusive , آل اینکلوسیو

All Inclusive , آل اینکلوسیو

محمد رضا اسفندیاری : مدیریت آژانس شباویز

سلام هر موقع از سفر صبحت می کنم یاد سخن حکیمانه شکسپیر می افتم که می گفت ((در خانه رفاه بیشتر و در سفر رضای بیشتر)) حال در این زمانه و با پیشتر فت امکانات چقدر این گفته صحت داره باید راجب به اون بیشتر فکرکرد چون به نطر من در بسیاری از هتلهای ترکیه اسایشی را فراهم کردن که حتی در خانه خود مون پیدا نمیشه.

چند روز پیش که مدیریت سایت مثل همیشه با تفکرات بکر به من زنگ زدو راجب موضوع امکانات هتلهای شهرهای ساحلی با هم صبحت کردیم یه مرتبه به فکر رفتم که بعد از این همه سال فعالیت در این صنف و سالها لیدر بودن در شهرهای مختلف ترکیه، واقعا مسافر ایرانی کجا بره بهتره؟


1:ایا شهرهای ساحلی مناسب حال مسافرین ایرانی هست?
2:آیا رفتن به هتلهای 3 و 4 ستاره در شهرهای ساحلی گز ینه خوبی است یا نه؟
3:ایا همه هتلهای 5 ستاره خوب هستند?
4:ایا مسافرین ایرانی از خدمات در شهرهای ساحلی راضی هستند؟
5: اصولان مسافر ایرانی چه انتظاری از امکانات باید داشته باشد ؟

اینها همه سئولاتی بود که دوباره توی ذهنم جرقه زد .


در واقعه از اونجایی که از سال 1379 با شروع شدن تورهای شهرهای ساحلی بصورت گسترده بنده در سمت لیدر در کلیه این شهرها حضور داشتم نکاتی به ذهنم رسید که خالی از لطفا نیست که با دوستان عزیزم در میان بزارم.

اصولا هتلها شهرهای ساحلی ترکیه با خدماتی به نام اولترا ال این کلوسیو (UALL) ویا ال این کلوسیو (ALL) در حال خدمات دادن به مسافران می باشند که مواردی که ذکر شد هیچ ربطی به کیفیت هتل ندارد بلکه سیستم غذایی هتل مد نظر می باشد که تا حد امکان امروز راجب اونها صحبت میکنیم.

سیستم ال این کلوسیو :به خدمات هتلهای اتلاق می شه که جهت اقامت با کلیه سرویسهای غذایی از جمله صبحانه . ناهار. شام میان وعده . عصرانه آبمیوه های محلی و تولیدات خود کشور ترکیه را در بر می گیر که سیستم ال در هتلهای 3 و 4 و 5 ستاره می باشد.

ساعات ارائه این خدمات از ساعت 7:30 صبح تا ساعت 23:30 شب می باشد ولی این مورد را باید در نظر گرفت که وقت کلیه خدمات ساعات مشخص خود را دارد مثلا صبحانه از 7:30 تا 10 می باشد.

سیستم اولترا ال این کلوسیو : به سرویسی اتلاق می شود که تمام موارد و سرویس غذایی که در ال وجود دارد دارا ولی آبمیوه از ساعت 24 شب به بعد هم سرو می شود که البته از نظر استاندار هتلی که اولترا ال می باشد خدمات غذایی با کیفیت بالا ارائه نماید ولی متاسفا نه در برخی از هتلها فقط اسم اولترا را یدک می کشن که به این مورد باید توجه کرد .

به طور مثال یک هتل 5 ستاره یو ای ال ممکن است کیفیت پایین تری نسبت به یک هتل 5 ستاره ال داشته باشد .

در برخی از هتلها تمام استانداردها رعایت و در برخی دیگر متاسفانه نه ولی برخی از هتلها در خدمات خود مینی بار رایگان و برخی از وسایل تفریحی خود را به صورت رایگان ارائه می کنند ولی در کلیه هتلها استفاده از بیلیارد . ووسایل بازی الکترونیکی و موتوری به صورت پرداخت وجه قابل استفاده می باشد.

در این اواخر تقریبا از سال 2001 میلادی هتلهای بسیاری مخصوص در منطقه مختلف شهرهای ترکیه ساخته شده که هر کدام از این هتلها با وسعتهای مختلف و امکانات کم و بیش از یکدیگر در حال ارائه خدمات می باشد .

حالا می رسیم به سئوالات

در جواب سئوالات باید گفت که ابتدا هدف از سفر به این شهرها ساحلی چیست به هر حال هر کسی برای سفر خود هزینه را در نطر می گیرد که نسبت به امکاناتی است که در ذهن دارد حال این امکانات از نظر محل خواب . غذا . و امکانات استخر سونا و سرگرمیهای هتل می باشد در مدت 11 سال لیدری که در شهرهای ساحلی داشتم همیشه با این جمله مواجه شدم که ای کاش یه مقدار بیشتر پرداخت می کردیم تااز هتل بهتری استفاده کنم ولی کانتر و یا آژانس ما رو راهنمایی درست نکردن!

و حال که در آژانس هواپیمایی مشغول فروش این تور ها هستم وقتی به مسافر(( البته برخی)) می گویم که با کمی هزینه بیشتر می توانید هتل بهتری بگیرید با جواب ما فقط می خواهیم شب تو اتاق بخوابیم و اصولا با هتل کار نداریم . مواجه می شویم شرکتهای خدمات مسافرتی به هر حال محصولاتی را برای ارائه کردن دارند که ازهتل 1 تا 5 ستاره می باشد ولی در نهایت این انتخاب مختص مسافر می باشد.

همانطوری که می دانید بسیاری از هتلهای 3 و 4 ستاره در مناطق ساحلی ترکیه هم به صورت ال این کلوسیو فعالیت دارند ولی باید به این مسئله توجه کرد که امکانات و خدمات غدایی در چه حدی است .

ایا این هتلها توقع ما را براورد می کند یا نه به قول یک دانشمند انگلیسی چه دادیم که چه چیزی می خواهیم؟ یا به قول بزرگان کشور خودمون هر چقدر پول بدی اش می خوری ولی به نظر من همه این موارد با یک کمی تحقیق و اطلاعات گرفتن بیشتر از سایتهای معتبر و اژانسها خوب با کمترین هزینه بیشترین آش رو ما بخوریم.

سئوال : هتلها نسبت به نرخ و قیمتشان چقدر ارزش دارند؟ سئوالی است همیشه آژانسهای همکار و مسافرین در پی اون هستند . اصولا به دلایل و مسائل اقتصادی که البته در کل جهان وجود دارد شاید برخی از هتلها نسبت به مبلغی که پرداخت می شود ارزش نداشته باشد ولی باید به این مسئله خیلی توجه کرد که هزینه هتلها و ایرلاینها بصورت دلار پرداخت می شود و به دلیل مشکلات ارزش دلار در برابر ریال این هزینه ها مقداری سنگین به نظر بیان پس این مشکل همه ما را باید یه مقدار دست به عصا تر بکن، چه ما به عنوان شرکتهای خدمات مسافرتی و چه شما به عنوان مسافر ،ما باید به دنبال هتلهای با کیفیت بالا و نرخ ارزانتر و مسافرین با کمی تحقیق انتخاب درستی را انجام بدیم .


حال نگاهی می اندازیم به شهرهای ساحلی

آنتالیا


آنتالیا:

از آنتالیا شروع میکنم شهر که به قول خود ترکها پایتخت توریستی ترکیه است و اصولا سرمایه گذاری فراوانی روی هتلها و امکنات توریستی انجام دادن اگر از نظر موقعیت هتلی بخواهیم انتالیا را تقسیم بندی کنیم هتلهای منطقه کمر . هتلهای منطقه لارا . بلک .سیده که هتلهای منطقه لارا تقریبا نوساز می باشند و نسبت به مناطق دیگر از نرخ بالاتر برخوردار میباشد ولی باید گفت که در بسیار مناطق دیگر هم هتلهای بسیاری با نرخهای مناسبتر و با همان امکانات موجود می باشد فقط لازم با کمی صبر و تحقیق و گرفتن اطلاعات خوب از آژانسهای معتبر به این هتلها دسترسی پیدا کنید اصولا آنتالیا برای خانوادهای ایرانی که به دنبا ل هتلهای لوکس با وسعت زیاد و امکانات عالی و مراکز خرید خوب می گرددند گزینه خوبی خواهد بود . در بسیاری از هتلهای آنتالیا استخرهای بزرگ و سرسره های ابی وجود دارد و برنامه های سرگرمی از همان ابتدای صبح در کنار استخر و کنار پلاژ در حال اجرا می باشد.

باید بگویم که هتلهای 3 ستاره در انتالیا مناسب خانوادهایی ایرانی که به دنبال امکانات بالایی هستند نمی خورد ولی برای افرا د جوانی که به هر حال می خوان با یک هزینه کمی به یک سفر ماجراجویانه برن عالی به طور مثال 2 نفر دوست که بیشتر وقت خودشون می خوان بیرون بگذرونن و از امکانات تورهای مثل رافتینگ . تور کشتی . تور سافاری و......... استفاده کنند یک هتل 3 ستاره با امکانت صبحانه . ناهار شام . یا حتی صبحانه . شام با نرخ مناسب که البته اتاق تمیز داشته باشه بسیار گزینه عالی می تونه باشه ولی خانوادها که مخصوصا بچه کوچک دارن سعی کنن از هتلهای حتی بالای 4* استفاده کنند تا در سفرشون هم به خودشون هم به همراهانشون خوش بگذره چرا که امکانات تفریحی در هتل باعث این می شه که برای سرگرم کردن بچه ها کمترین جابه جایی را داشته باشن و هزینه که بابت ابشنال تور می خوان پرداخت بکنن را در انتخاب هتل بهتر هزینه کنند .

در نطر گرفتن فاصله هتل در انتالیا بسیار مهم مخصوصا برای خانوادهایی که برای خرید و و اصولان گردش در شهر را دوست دارند البته به این مسئله حتما توجه کنید که کلیه پروازهای ایرانی در فرودگاهی به نام اسپارتا می شینن .

که فاصله اون با شهر انتالیا حدودا 3:30 دقیقه می شه و جاده زیبایی داره و بقیه پروازها که ترک هستند ابتدا در فرودگاهی در مسیر نشسته سوخت گیری میکنند بعد در فرودگاه خود انتالیا می شینن .

مارماریس


مارماریس : وقتی از مارماریس صبحت می کنم ناخدا گاه روحم پرواز می کنه به اون همه زیبایی و ارامش . شاید فرق این شهرها با تمام شهرهای ساحلی ترکیه زیبای بی حد این شهر است با خیابانهای سنگ فرش و هتلهای که با کافه در کنار هم هستند. در مارماریس اکثر هتلها به صورت ال این کلوسیو فعالیت دارند اگر از من بپرسید که این شهر به درد کی می خوره در یک جمله بگم تمام خانوادهای ایرانی باید این زیبایی را تجربه کنند با این که مارماریس شهر ی که به فرودگاه دلامون 1:30 و به فرودگاه ازمیر 4:30 فاصله داره ولی باید بگم در یک کلام مارماریس ازرش رفتن داره شهر مارماریس مراکز خرید زیادی نداره و سواحل فوق العاده زیبا و کافه های فراوان و و خیابانهای زیبا یک هفته فراموش نشدنی را برای مسافرین به ارمغان می یاره .

در مارماریس شما با خیال راحت متونید از هتلهای 3 تا 5 ستاره استفاده کنید چون کیفیت هتلهای 3 ستاره هم در این شهر از استاندارد بالایی برخوردار است که به هر حال حتما که به هتلهای 5 ستاره نمی رسن در ضمن در مارماریس هتلهایی وجود دارد مثل مارماریس پالاس و مارتی ریزورت که این هتلها دهکده توریستی می گن و با امکانات و محیطی بسیار بزرگ همنطوری که از اسمشون معلوم گویا وارد یک دهکده بسیار زیبا شدید .

اگر می خواهید یک هفته از طبیعت زیبا و مناطر زیبایی که در هیچ یک از شهرهای ساحلی پیدا نخواهید کرد برید مارماریس یه پیشنهاد خوب از طرف من .

بدروم

بدروم : نمی دونم چرا وقتی هر وقت می رفتیم فرودگاه به دنبال مسافرا برامون پیدا کردن مسافرای بدروم راحتر بود ؟ شاید به خاطر مسافرای خاص خودش بود همیشه مسافرایی با تیپ خاص و یا به قول دوستان کاریزمای خاص خودشون. ولی نه دلیلیلش مسافرای جوون و خوش تیپ بود چون حال و هوای بدروم بیشتر حال و هوای جوانهارو داره.

البته که 100 درصد به درد افرادی که به دنبال استرحت هم می گردند هم هست ولی به هر حال شبهای بدروم بی نظیر و افرادی که به دنبال شب زنده داری می گردند مناسب است ولی یه پیشنهاد اگر به دنبال شب زنده داری در بدروم هستید و می خواین مرتب در برنامه شرکت کنید در انتخاب هتل دقت کنید چون در بدروم پراکندگی هتل بسیار زیاد است برای مثال فاصله برخی از هتلها تا مرکز بدروم که بیشترین برنامه های شبانه را دارد نزدیک به 50 دقیقه می باشد و این فاصله با اون کرایه سنگین تاکسی در بدروم مخصوصا شب خیلی بالاست.

یه پیشنهاد حتما از هتلهای در منطقه گنبت و ایچملر استفاده کنید تا از برنامه ها جا نمونید ولی اگر برای استراحت و استفاده از هتل میخواید برید و 1 یا 2 بار هم از شهر استفاده کنید از هتلهای که در منطقه تربا .گوندوان و ترگت رئیس استفاده کنید که لوکسترین هتلهای بدروم در این مناطق قرار داره .

کوش آداسی

کوش اداسی : پیش بسوی خرید .اصولا کوش اداسی شهر تاریخ و افسانه ها ست همیشه کوش اداسی رو دوست داشتم و به اون علاقه خاصی داشتم شاید به خاطر این که تاریخ کوش اداسی و خانه حضرت مریم حال و هوای خاصی به این شهر زیبا داده، دم دست بودن همه چیز، نزدیکیش به شهر بزرگ ازمیر و مراکز خرید فراوان و ارزان قیمت و وجود بزرگترین پارکهای ابی ،کوش اداسی را محلی برای استقبال خانوادهای ایرانی کرده ولی باید به این مسئله توجه کرد که کیفیت هتلهای کوش اداسی در حد و تعداد هتلهای انتالیا ویا شهرهای دیگر نیست ولی هتلهای هم هستند که از نظر کیفیت در حد هتلهای بسیار خوب هستند مشکل اصلی مسافرین کوش اداسی مقایسه اونها با هتلهای انتالیا است که یه مقدار قضیه را سخت می کنه به طور مثال شما در کوش اداسی هتلی مثل ریکسوس پریمیوم نمی تونید پیدا کنید که اون امکانات و بزرگی را داشته باش ولی هستند هتلهایی که با امکانات خودشون باعث رضایت مسافرین عزیز می شن ولی کلا کوش اداسی شهری که لبخند همیشگی بر روی لب خانمهای خوش سلیقه ایرانی میشونه و اقایون را.............

کوش اداسی مرکز شهر بسیار زیبایی داره و بندرگاه اونجا و سواحل اون که با مرکز شهر در هم گره خورده یه بعدازظهر زیبا رو برای مسافرین به ارمغان می یاره در کل کوش اداسی برای خانواده ایرانی بسیار بسیار مناسب است.

در کوش اداسی در انتخاب هتل 5 ستاره دقت کنید تا به دردسر بی کیفیتی برخی هتلهای 5 ستاره برخورد نکنید . که البته در هتلهای 5 ستاره فرق قیمت بسیار زیاد است که کاملا مشخص کننده نوع خدمات هتلها هست .

قبرس شمالی

قبرس شمالی : در این اواخر یکی از مناطق جدید که مسافرتهای ایرانی به اون شروع شده قبرس شمالی است که تحت کنترل کشور ترکیه قرار داره شهری که از نظر شکل به آنتالیا شبیه سواحل زیبا و آرام یک شهر کاملا امن و خودمونی از مشخصات بارز قبرس شمالی است. در قبرس هم مثل ترکیه هتلها به صورت آل و اولترا در حال خدمات رسانی هستند اگر از من بپرسید می گم کسانیکه دنبال هتلهای لوکس با نرخ پایین تر از انتالیا می گرددند قبرس یه گزینه عالی است، ولی رو این مسئله دقت کنید که در برخی از هتلها آل این کلوسیو مثل هتلهای خود ترکیه نیست که در تمام نقاط هتل از بار و رستوران استفاده کنند ولی اکثر هتلها نوساز و بسیار لوکس با نرخهای بسیار پایین تر از انتالیا و یا شهرهای ساحلی دیگر است.

آلانیا

آلانیا : مقصد جدیدی که مسافرین ایرانی با اون زیاد غریبه نیستند الانیا است شهری در فاصله 1:45 دقیقه شهر انتالیا . با هتلهای بسیار وسیع با امکانات عالی که بیشترین توریست المانی و انگلیسی و هلندی را در خود جا داده یکی از دلایل مهم انتخاب الانیا شباهت بسیار زیاد اون با شهر انتالیا از نظر محیط و هتلهای اون هست با همون امکانات ولی با یک فرق بزرگ در قیمت و پرواز مستقیم اون .هتلهایی که در این شهر خوش اب و هوا وجود دارد از نظر امکانات کاملا مشابه شهر انتالیا هست امکانات هتلها در سطح بسیار عالی و با سرویس غدایی ال و اولترا ال در حال خدمات رسانی هستند.

"جهت مشاهده پکیج تورهای آژانس شباویز اینجا کلیک کنید "