رستوران

مسجد نصیرالملک

Nasir al-Molk Mosque

nasir-ol-molk38.jpg
nasir-ol-molk-mosque-8.jpg
nasir-ol-molk-mosque-9.jpg
nasir-ol-molk41.jpg
nasir-ol-molk0(2).jpg
nasir-ol-molk-iran0.jpg
nasir-ol-molk-iran2.jpg
nasir-ol-molk-mosque-8.jpg
nasir-ol-molk-mosque-3.jpg
nasir-ol-molk-mosque-9.jpg
nasir-ol-molk-mosque-11.jpg
nasir-ol-molk-mosque-12.jpg
nasir-ol-molk-mosque-13.jpg
nasir-ol-molk-shiraz0.jpg
نصیر-الملک3.jpg
نصیر-الملک6.jpg
نصیر-الملک8.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این مسجد به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده و معماریش هم کار محمد حسن معمار بوده که مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی طول کشیده.واقعا" زیبا و چشم نوازه. توصیه میکنم اگه شیراز رفتید دیدن این مسجد فوق العاده زیبا رو که توی محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته از دست ندین و از تماشاش لذت ببرید! مسجدی که شاید زیباترین مسجد شیراز باشه و تماشای آن با شیشه های رنگی، طاق های بلند و کاشیکاری های زیبایش، از آرزوهای هر جهانگردی به حساب بیاد.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  مسجد نصیرالملک: تجسم یک رویا
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  مقدمه
  مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است. میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک فرزند میرزا علی‌اکبر عوامل مؤثر حاکم وقت فارس بنای مسجد را در تاریخ ۱۲۹۴ه‍.ق آغاز و در تاریخ ۱۳۰۵ه‍.ق به پایان برسانید که به معماری میرزا محمد حسن و محمد رضا ساخته شده‌است.

  موقعیت مکانی
  این مسجد در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده واقع در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند و در نزدیکی شاه‌چراغ و در کوچهٔ نصیرالملک قرار دارد.

  ورودی
  ورودی این مسجد 3 هزار تومان می باشد.

  توصیف
  یک روز یک عکس از شیشه های رنگی دیدم که نور رو انعکاس داده بود داخل و رویای من شد شیراز.مسجد نصیرالملک انگیزه ی من برای اومدن به شیراز بود.
  انعکاس نور توی شیشه های رنگی رو باید ساعت 7 تا 10 صبح به مسجد رفت
  این مسجد به اندازه تمام عکساش زیباست. حتی اگر بین 7 تا 10 صبح نباشه و من میتونستم ساعتها بشینم و فقط به شیشه های رنگی زل بزنم و به هیچی فکر نکنم.
  این مسجد تجسم رویای من بود... همونقدر دلنشین... همونقدر دلچسب
  البته زیبایی این مسجد فقط داخل اون نیست و فضای بیرون هم به اندازه ی داخل زیباست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  مسجد زیبای نصیر الملک
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  یکی از مساجد قدیمی و بسیار زیبای شیراز میباشد که در محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی امامزاده شاهچراغ قرار گرفته است این بنا بدستور میرزا حسن علی ملقب به نصیر الملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده و معماری آن کار محمد حسن معمار بوده است .مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی بطول انجامیده است.طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاری های زیبا تزیین شده است .کف آن با کاشی های فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرانی مزین گشته است.این شبستان در واقع شبستان تابستانه محسوب میشده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Essi
  نقدها:
  گزارش
  مسجد نصیرالملک‌ شیراز
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  این مسجد در قلب شهر زیبای شیراز و خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. یکی از جاذبه‌های مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد. در ابتدای روز داخل مسجد بخاطر زاویه آفتاب، صحنه‌های خیلی زیبایی را شاهد هستیم که به همین دلیل داخل مسجد تجمعات عکاسان و عکس دوستان را شاهد هستیم. محوطه این مسجد نیز جذابیت خاص خودش را دارد. حوض مستطیلی وسط محوطه و معماری زیبای ساختمان جلوه بسیار زیبایی به محوطه داده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمدحسین
  نقدها:
  گزارش
  نهایت نقش هنر
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین جاذبه های معماری در کهن شهر شیراز است. هفته گذشته این مسجد را دیدم. بواقع زیبایی این مسجد را می توان نمادی از هنرنمایی بینظیر ایرانیان دانست.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نسیم جعفری
  نقدها:
  گزارش
  رنگ بازی
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  شیراز و استان فارس مرکز شعر و ادب و فرهنگ است که هر گوشه این شهر و استان اثار مربوط به یکی از دوران تاریخی و یا مدفن یکی بزرگان این سرزمین است.
  یکی از این اثار مسجد نصیرالمک میباشد که با پنجره های رنگارنگ خود اثری چشم نواز را خلق میکند. این مجموعه به همراه خانه نصیرالمک و گاو چاه در محله گود عربان در دوره قاجار بنا نهاده شده است امروزه این خیابان با نام خیابان لطفعلی خان زند خوانده میشود.
  بهترین زمان برای دیدن مسجد صبح و به خصوص در زمان طلوع خورشید می باشد که میتوان یکی از زیباترین جلوه های معماری ایرانی را مشاهده کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  مسجد نصیرالملک، رنگین ترین مسجد دنیا
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  مسجد نصیرالملک در خیابان لطفعلی خان زند و در محله ای به نام گود عربان در شهر شیراز قرار گرفته. برای رسیدن به اینجا میتونید به پایانه اتوبوس نمازی رفته و با اتوبوس به ایستگاه نزدیکی این مسجد بیاید. این مسجد در کوچه ای به همین نام قرار گرفته و فاصله اون تا ابتدای کوچه تنها چند قدم هست.
  در حیاط مسجد حوض بزرگی قرار گرفته و دور تا دور اون بوسیله شبستان و ایوان مسجد احاطه شده. پس از ورود به شبستان مسجد با کاشی کاری های بی نظیری روبرو میشید و بدلیل وجود رنگ صورتی در اون لقب "مسجد صورتی" گرفته. تابش نور خورشید از پشت شیشه های رنگی و افتادن رنگهای زیبا بر روی قالی های دستباف مسجد یکی از زیباترین صحنه ها رو رقم میزنه و به همین دلیل این مسجد در بین توریستهای خارجی طرفداران زیادی داره. پیشنهاد میکنم بدلیل ترافیک و مشکل جای پارک خودرو در این منطقه با وسایل نقلیه عمومی به اینجا بیاید. از دیگر آثار مهم و تاریخی این منطقه میشه به شاهچراغ و نارنجستان قوام و خانه ی زینت الملوک اشاره کرد. یادتون باشه که بهترین زمان برای بازدید از این مسجد از آبان ماه تا بهمن ماه هست و بهترین ساعت بازدید هم صبح ها هست که خورشید به صورت مورب به شبستان مسجد تابیده میشه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: