رستوران

مسجد نصیرالملک

Nasir al-Molk Mosque

nasir-ol-molk38.jpg
nasir-ol-molk-mosque-8.jpg
nasir-ol-molk-mosque-9.jpg
nasir-ol-molk41.jpg
nasir-ol-molk0(2).jpg
nasir-ol-molk-iran0.jpg
nasir-ol-molk-iran2.jpg
nasir-ol-molk-mosque-8.jpg
nasir-ol-molk-mosque-3.jpg
nasir-ol-molk-mosque-9.jpg
nasir-ol-molk-mosque-11.jpg
nasir-ol-molk-mosque-12.jpg
nasir-ol-molk-mosque-13.jpg
nasir-ol-molk-shiraz0.jpg
نصیر-الملک3.jpg
نصیر-الملک6.jpg
نصیر-الملک8.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این مسجد به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده و معماریش هم کار محمد حسن معمار بوده که مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی طول کشیده.واقعا" زیبا و چشم نوازه. توصیه میکنم اگه شیراز رفتید دیدن این مسجد فوق العاده زیبا رو که توی محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته از دست ندین و از تماشاش لذت ببرید! مسجدی که شاید زیباترین مسجد شیراز باشه و تماشای آن با شیشه های رنگی، طاق های بلند و کاشیکاری های زیبایش، از آرزوهای هر جهانگردی به حساب بیاد.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • mahnaz tafrihi
  نقدها:
  گزارش
  بنای زیبای مسجد
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  مسجد نصیرالملک بسیار بنای زیبایی خیلی برای عکاسی مناسب، برای عکاسی و انعکاس پنجره ها باید صبح زود رفت تا وقتی آفتاب میخوره تمام رنگا و زیبایی های اونجارو ببینین، بیرونشم حوض که دور تا دورش کلی کاشی کاری های قشنگ، بدی که اینجا داره بوی خیلی بدی هست که چون باید کفشارو در بیاریم و رفتار خیلی بدی من از بچه های هنر دیدم که برای عکاسی نمیذارن هرجایی بایستی و لذت ببری چون همه دارن عکس میگیرن میخوان تو کادرشون نباشی.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ماه نو
  نقدها:
  گزارش
  شیشه های رنگی
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  مسجد نصیر الملک برای بیشتر توریست ها جالبه، مهمترین ویژگی این مسجد وجود شیشه های رنگی هست که با تابش نور خورشید جلوه زیبایی پیدا میکنه. این خانم اون روز لباس سنتی پوشید و نشست کنج دیوار مسجد که بهترین زاویه تابش رو داشت و توریست های خارجی لنز دوربین و ب سمتش نشانه رفتن...
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  مسجد نصیرالملک شیراز
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  هنر معماری استادکاران چیره دست ایرانی از سالیان دور زینت بخش آثار و ابنیه تاریخی این دیار بوده است. نقش و نگارهای زیبنده این بناها ارزش دوچندانی به آنها بخشیده است و آنها را تبدیل به جاذبه ای ارزشمند کرده است که سالیانه هنر دوستان زیادی را به سمت خود می کشد. یکی از برترین این نمونه ها مسجد نصیرالملک شیراز است. این مسجد در محله قدیمی گود عربان واقع شده است. طبق توصیه های دوستانم صبح زود را برای بازدید از آن اختصاص دادم تا نظاره گر تلالو درخشان نور از شیشه های رنگی مسجد باشم. در ورودی مسجد در دو لنگه چوبی بود که در دریایی از کاشی های زیبای معرق با رنگ ها و طرح های گل و بته انبوه غرق بود و زیر طاقی مزین و باشکوه آرام گرفته بود. بعد از گذر از راهرویی کوتاه به حیاطی دلباز می رسید که حوض باریک مستطیلی در وسط آن وجود دارد. در سمت راستتان همان شبستان غربی (تابستانه) معروف را خواهید دید که مسجد نصیرالملک عمده شهرتش را مدیون تلألو نورهای دلنواز صبحگاهی از شیشه های رنگینش است. فضای درونی آن فضایی وسیع با 12 ستون با گچ بری های یکدست و زیبا است که طاق بندی های خوش نقش و نگار مسجد را به دوش کشیده اند. مشتاقانه دوست داشتم تلآلو نور را روی کاشی های فیروزه ای و براق کف مسجد ببینم که مشاهده کردم به خاطر حفاظت از آنها کاملا با فرش پوشانده شده اند. البته ای کاش سلیقه بهتری به خرج می دادند و قالی های یک نقش و یک اندازه در مسجد پهن می کردند تا در شأن زیبایی های باشکوه این مسجد باشد. بعد از پرس و جو متوجه شدم اکثر قالی ها را وقف این مسجد کرده اند. در انتهای مسجد محراب زیبایی قرار داشت که استاد کار آرام و با حوصله در حال مرمت آن بود. هر دو باری که از این مسجد بازدید کردم متاسفانه راهنمایی برای ارایه توضیحات ندیدم. وقتی از دیدنی های شگفت این شبستان سیر شدید راهی شبستان شرقی (زمستانه) شوید و تقارن در معماری و ترکیب و تنوع عالی رنگها را بار دیگر نظاره گر باشید. این شبستان هم هنرمندانه مزین به کاشی کاری های زیبا و ستونها و طاق های فوق العاده بود که اکنون تبدیل به موزه شده است. دو ایوان شمالی و جنوبی نیز با حوصله کافی و سلیقه ای وافر طاق بندی شده و آیات قرآنی در زمینه رنگهایی حیات بخش تجلی پیدا کرده اند. اما در قسمتی از این ایوان ها تابلوی امامزاده زنجیری (سیدالحرمین) را خواهید دید. طبق نوشته مردم معتقد بودند هر فرد متهمی در این امامزاده به زنجیر بسته شود و بعد بتواند زنجیر ها را باز کند و آزاد شود گناه کار نخواهد بود!. مجموعاً اینقدر ذوق و قریحه وافر ایرانی در این بنا هست که تصور میکنم با حسی عالی و سربلند از زبردستی استادکاران ماهر آنجا را ترک خواهید کرد. می توانید 30 دقیقه کامل برای آن وقت بگذارید و بعد راهی بازدید از سایر ابنیه این شهر تاریخی شوید.

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: