Close
رستوران

مسجد سلیمانیه

Suleymaniye Mosque

Suleymaniye-01.jpg
Suleymaniye-02.jpg
Suleymaniye-04.jpg
Suleymaniye-03.jpg
Suleymaniye-05.jpg
Suleymaniye-06.jpg
Suleymaniye-08.jpg
Suleymaniye-07.jpg
Suleymaniye-10.jpg
Suleymaniye-09.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

یک معمار معروف به نام سینان (Sinan) این ساختار باشکوه را برای یکی از بزرگترین امپراطوران عثمانی طراحی کرده است. با اینکه مسجد سلیمانیه در مقایسه با ایاصوفیه ساده تر بنظر می رسد اما آنها دارای شباهت هایی نیز هستند و دلیل آن یکی بودن معمار آنها می باشد.

نوع جاذبه:
 • معماری خاص و باشکوه
 • اماکن مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  مسجد سلیمانیه استانبول
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد سلیمانیه یکی از زیباترین و بزرگترین مساجد استانبوله که در کنار دانشگاه استانبول قرار داره، از حیاط این مسجد می توانی ویویی فوق العاده از استانبول را دید.
  این مسجد به دستور سلطان سلیمان اول (دهمین سلطان عثمانی که با نام سلیمان محتشم یا سلیمان قانونی نیز شناخته می شد و از سال 1520 تا سال 1566 میلادی حکومت کرد) در سال 1550 توسط  معمار مشهور آن زمان سینان شروع به ساخت شد و در سال ۱۵۵۷ به پایان رسید. معمار سینان یکی از مشهورترین معماران سلاطین عثمانی بود که آثاری مانند مسجد سلیمیه ، مسجد شاهزاده و تعمیر مسجد ایاصوفیه را در کارنامه دارد. داخل مسجد با سنگ مرمر ، گچبری و نقاشی های زیبایی طراحی شده همچنین نمای بیرونی مسجد نیز طراحی خاصی دارد این مسجد دارای 4 گلدسته زیبا  است (شاید بد نباشه که بدونید در زمان عثمانیان هر مسجدی که به فرمان سلطان ها ساخته می شد، 4 گلدسته بود) و امکاناتی مانند حمام، کتابخانه، کاروانسرا، بیمارستان، آشپزخانه عمومی، وضوخانه و سرویس بهداشتی نیز برای آن ساخته شده است. ضمنا در کنار مسجد یک قبرستان وجود دارد که مقبره سلطان سلیمان و مقبره خرم سلطان همسر سلطان سلیمان  و برخی از فرزندانش در آن قرار دارد. همچنین آرامگاه معمار سینان نیز در همین مجموعه قرار دارد. #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Majid.m.Lahiji
  نقدها:
  گزارش

  این مسجد اعظم به تاریخ 15 میلادی به وسیله سلطان سلیمان یکم بنیان گذاری شده است.
  این مسجد اعظم که در نوک تپه ای در منطقه کانتارجیلا قرار دارد.
  در تاریخ ترکیه، این پادشاه به نامه های دیگری چون «بزرگترین» و نیز «عالی ترین» نیز شناخته می شود. این مسجد یک حیاط اندرونی دارد که دور تا دور آن چهار مناره قرار گرفته است.
  تعداد مناره بکار رفته در ساختمان این مسجد نیز معنای نمادین دارد و به این شیوه پادشاه آن زمان عثمانی قصد داشته است که عنوان کند چهارمین پادشاه آن زمان سرزمین عثمانی بعد از فتح قسطنطنیه بوده است.
  مانند سایر مساجد امپراتوری این شهر مسجد سلیمانیه استانبول نه تنها یک مکان برای عبادت، بلکه یک بنیاد خیرخواهانه نیز بود. در این مسجد بیمارستان، آشپزخانه، مدرسه ، کاروانسرا جهت محل استراحت مسافران و حمام وجود داشت و یک سیستم رفاهی فراهم شده بود تا روزانه بیش از ۱۰۰۰ فقیر شهر از مسلمان، مسیحی تا یهودی را سیر کند.
  ورود به مسجد سلیمانیه استانبول رایگان می باشد و اجازه عکاسی با فلش را نیز خواهید داشت. اگر به معماری و هنر علاقه مند هستید این مسجد انتظارات شما را بیش از آن چه که هست برآورده خواهد کرد پس دوربین خود را بردارید و از عظمت این بنای تاریخی لذت ببرید.
  بازدید از این مسجد را بسیار توصیه میکنم . علاوه بر معماری خاص، نمایی از تنگه ی بسفر که با خوردن قهوه ی ترک، حال و هوای خاصی را به بیننده القا میکند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش
  مسجدی بزرگ و زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. این مسجد رو ما در تور گشت شهری رفتیم. بزرگ و زیبا بود و هنگام ورود به خود مسجد باید خانمها حجابشونو کامل می کردن که پارچه های آبی برای توریستها گذاشته شده بود. مثل تمامی مسجدهاس ترکیه این مسجد هم زیبا بود با این تفاوت که معماری خاصی داشت و بزرگ بود و محوطه سازی خوبی هم داشت. ویوی خوبی هم به استانبول داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  مسجد سلیمانیه
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد سلیمانیه یکی از بهترین و بینظیرترین مکان های دیدنی استانبول بود. این مسجد به دلیل موقعیت مکانی از هر طرف زیبایی جشنواره به مخاطب هدیه میده.از یه طرف تنگه بسفر و از طرف دیگر سرسبزی و فضای سبز اطرافش. داخل مسجد هم. فضایی خیلی قشنگی داره و لوسترها و چراغ های بزرگی که از سقف تا نزدیکی سطح زمین میرسن واقعا محیط رو آرامشبخش میکنه. بد نیست اگه آدم حداقل نیم ساعت بشینه و از این فضا لذت ببره. مقبره خرم سلطان و سلطان سلیمان هم هکینجاست که البته روزهای سه شنبه تعطیل هست و ورودش رو باز نمیکنن اما در کل هزینه ورودی نداره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Dm_mahsa
  نقدها:
  گزارش
  تربت سلیمانیه
  توصیه شده توسط کاربر

  من سلیمان...صدای دوست مرا فرامیخواند...
  زمانیکه یک انسان میمیرد چه بر سر قلب او میاید؟
  وقتی خون و روح از تن بیرون کشیده شود,چه چیزی بر جای میماند؟
  عقل و منطق راهی به این پرسش نمیابد...
  و تنها قلب است که این حقیقت را میداند.
  جشن وصلتِ بزرگ در راه است.
  شکوه یک زندگی فوق العاده ای که نصیب هر بنده ای نخواهد شد.
  آسمان بر فرازِ سرم.
  نسیمی خنک میان شاخه هایم.
  و ریشه هایی که در عمیق ترین خاک ها نشسته است.
  من سلیمان...
  نه تخت,نه تاج...
  فقط عشق و دوستی را برمیگزینم و با خود میبرم.
  جهان و انسان بداند و فراموش نکند;تمام شد سلطنت...
  تمام شد حزنِ گل ها...
  تمام شد این رویا...
  نه حکومتی به جای ماند و نه تاجی..
  ازین جهانی که دست خالی بدان قدم گذارده بودم, دست خالی میروم.تنها چیزی که ماند یک مشت خاک است و بس...
  همه بداند که ازین جهان سلیمانی عبور کرد...
  بنده ی عاجز و ناچار پروردگار عالم, سلیمان...
  .
  .
  آرامگاه سلطان سلیمان قانونی, در محوطه ی بیرونی مسجد سلیمانیه در استانبول قرار دارد.مکانی سرشار از احساسات مدفون.داستان ها و زندگی های فراموش شده.سلطان ها و شاهزاده های عثمانی.با هزاران امید و آرزو...
  شاهزاده محمد جوانمرگ, سلطان زیباروی افسانه ای; مهروماه سلطان, ...
  الکساندرا لاروسای سرخ مو, خرم سلطانِ دربار عثمانی,اولین زن عقدی پادشاه در سلسله ی عثمانی
  و سلطان سلیمان قانونی, سلیمان با شکوه, ...
  بنای آرامگاه و بنای مسجد سلیمانیه توسط معمار سینان ساخته شده است.
  همچنین در بالای ورودیِ آرامگاه تکه ی کوچکی از حجرالاسود جای گذاری شده است.
  لازم به ذکر است سلطان سلیمان قانونی در حین حمله ی عثمانی ها به زیگتوار درگذشت.بزرگترین آرزوی او فتح زیگتوار بود و درست نیمه شب قبل از فتح چشم بر جهان فروبست...
  وزرا و نزدیکانش برای آنکه از تضعیف روحیه ی لشکر جلوگیری کنند مرگ سلطان را پنهان کرده و به صورت پنهانی اعضای داخلی بدنش را بیرون آورده و او را مومیایی کردند.
  بدن مومیایی او در آرامگاهش در سلیمانیه دفن شد اما در طی سالیان طولانی باستان شناسان به دنبال محل دفن دیگر اعضای بدن او بودند که اخیرا مقبره ای مشابه معماری عثمانی ها در مجارستان پیدا شده که احتمال زیادی میرود که دومین قبر سلیمان باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  مسجد سلیمانیه
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد سلیمانیه یکی از بزرگترین مساجد استانبول است ک مربوط به دوره عثمانی است ک در محله سلیمانیه واقع است ، معماری داخلی ان واقعا بینظیره. در محوطه آن قبر سلطان سلیمان و خرم سلطان هم هست ک کاملا مشخصه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Tina Azimi
  نقدها:
  گزارش

  مسجد سلیمانیه در منطقه فاتح و در نزدیکی بازار بزرگ استانبول قرار گرفته. این مسجد حدود 500 سال پیش به دست معمار سنان و در زمان سلطان سلیمان ساخته شده. داخل مسجد، مثل بقیه مساجد استانبول بسیار ساده است و چیز خاصی برای دیدن ندارد.تنها قشنگی مساجد استانبول به لوسترهایی هست که شبیه فانوس و خیلی نزدیک به سطح زمین آویزان می کنن. این مسجد حتی فرش درست و حسابی هم نداشت با این حال از مسجد سلطان احمد خیلی بهتر است!
  حیاط و محوطه به نظر من قشنگ تر بود به خصوص قسمتی که دید جالبی به دریا و گنبدهای آبی رنگ داشت. قسمت وضوخانه مسجد هم جالب بود و جلوی هر شیر آب صندلی برای نشستن هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • haniye.saemi
  نقدها:
  گزارش
  مسجد سلیمانیه
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد سلیمانیه شهر استانبول مکانی تاریخی و زیباست که هر کسی به این شهر سفر کنه حتما به اونجا سر میزنه و از فضای اونجا لذت میبره #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: