Close
رستوران

تخت جمشید (پرسپولیس)

Takhte jamshid

6256-uCNZgcoZg96UCynTtDHs.jpeg
635383558790521468.jpg
1536889_439.jpg
Iran_Persepolis_Gate_of_All_Nations.jpg
450px-Nowruz_Zoroastrian.jpg
persepolis-pic.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت جمشید به وسیله"داریوش اول" سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی "خشایارشا" و "اردشیر اول" هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

نوع جاذبه:
 • جاذبه تفریحی
 • بناهای باستانی
 • بناهای تاریخی و مجسمه ها
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید (پرسپولیس)
  توصیه شده توسط کاربر

  #پارسه یا ( #تخت_جمشید ) از شهرهای باشکوه و با عظمت ایران باستان بوده که در #استان_فارس و در #شهر_مرودشت قرار دارد.
  در ابتدا به ورودی مجموعه که رسیدید در قسمت پارکینگ ، ماشینتان را پارک میکنید و به سمت ورودی محوطه راهی میشوید و پس از دریافت بلیط ورودی به مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر وارد محوطه میشوید که همه روزه از ساعات 8 صبح لغایت 17.30 عصر باز میباشد . در همان ابتدا فروشگاه هایی برای خرید محصولات هنری و دستی و فروش کلاه و عینک های آفتابی و همینطور هم نوشیدنی های خنک میبینید، چون به قدری در فصول گرم سال آفتاب این منطقه سوزان است که بدون کلاه و عینک واقعا سخت و طاقت فرساست.
  دکه هایی را هم برای تور لیدرها میبینید که اگر تمایل داشته باشید میتوانید در ازای مبالغی مشخص شده که البته میشود با کمی چانه زنی قیمت را تغییر داد لیدری را در اختیار بگیرید تا این مکان منحصر به فرد را با بند بند جزئیاتش برایتان بازگو کند. که ما همین کار را انجام دادیم با پرداخت مبلغ 120.000 تومان.
  فروشگاه هایی هم صرفا جهت فروش نمادها و کتاب و cd های مربوطه به پارسه وجود دارند که میتوانید از آنها نیز خرید انجام داده البته بهتر است در زمان برگشتتان باشد.
  پارسه ( تخت جمشید ) در زمان کوروش هخامنشی شروع به ساختن و در زمان های خشایارشاه و داریوش یکم تکمیل شده است و در واقع پایتخت امپراتوری هخامنشیان بوده است. پارسه شهری بسیار با عظمت و کاخش بی نهایت با شکوه و بینظیر بوده است و در زمان خود بی همتا.
  این کاخ شامل بخش های بسیار زیادی نظیر ( پله کان یا صفه ، کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ ملکه ( موزه )، کاخ H یا ه ، کاخ سه در، کاخ صد ستون، کاخ شورا ( سه درگاهی )، ساختمان خزانه شاهنشاهی، کاخ دروازه ملل( دروازه ی خشایارشاه )، کاخ آئینه، کاخ ج ) میباشد که طی دوران مختلف تکمیل شده است، بنا به گفته ی تاریخدانان این شهر و کاخش توسط اسکندر مقدونی در زمان حمله و تصرفش به ایران به آتش کشیده شد و اکثر بنا از بین رفت و گویی کتابخانه ها و اسناد تاریخی آن را نیز از بین بردند که من این بخش را باور ندارم چون به نظر بنده این اسناد و کتاب ها نه تنها از بین برده نشد بلکه تماما از آن استفاده و بهره برداری شده است و به نام تمدن های دیگر ثبت شده است.
  از شانس خوب ما لیدرمون شخصی بود که سالیان سال زحمت مرمت بخش هایی از این سایت را به عهده داشته است و به خوبی و با جزئیات تمام توضیحات را به ما منتقل میکردند البته من چون خیلی راجع به امپراتوری هخامنشیان مطالعه و تحقیق داشتم بالغ بر 90 درصد مطالب را میدانستم خوشبختانه و باعث افتخارم بود.
  تقریبا دو ساعت و نیم در مجموعه به همراه لیدرمون مشغول به گشت و گذار بودیم و وارد تک تک بخش ها و کاخ ها شدیم که هر یک به نوبه خود عظمتی داشت که زبان از وصفش قاصر است.
  کتیبه های زیادی را هم در جای جای این کاخ باشکوه میبینید که هر یک داستان و تاریخی را در دل خود به جای گذاشته است.
  خلاصه واقعا دل کندن و رفتن از این مکان برامون سخت بود خیلی باعث افتخار و مایه مباهات و غرور بود، داشتن و وجود چنین اثر تاریخی (در کشور عزیزمون ایران) که تا به امروز 2.500 سال از عمرش میگذرد.
  هتل و مجموعه اقامتی هم به نام آپادانا در محوطه سایت قرار دارد که میتوانید در آنجا اقامت داشته باشید و روزتان را با بودن در کنار این عظمت تاریخ شروع کنید و به شب برسانید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • armanmosavian
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی به تخت جمشید میرسیم با فضاومحیط بسیار بزرگی روبرو میشید که باید مسافتی رو پیاده طی کنید تا به گیت ورودی برسید و پس از بازرسی بدنی بهتون اجازه میدن که وارد محوطه ی اصلی بشید در بدو ورود دو طرف پله های قدیمی هستش که روشون رو باچوب پله درست کردند که از اونها میرید بالا و به سر ستون ها و ستون ها میرسید و بازدید از مجموعه رو شروع میکنید به طور کلی حس غرور عجیبی ادم روفرا میگیره و هر ایرانی حتما باید یک بار هم که شده تخت جمشید رو ببینه اونجا پر بود از توریستهایی که از کشورهای اروپایی اومده بودند و به همراهی تور لیدرشون از مجموعه بازدید میکردن من زیاد دست به قلم نیستم وعکسهایی گذاشتم که میتونید اونها رو ببینید که شاید بتونه گوشه ای از تمدن اصیل پارسی رو بهتون نشون بده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  شكوه تخت جمشيد
  توصیه شده توسط کاربر

  نام تخت جمشيد براي تك تك ماها با حسي از غرور همراه است و اين جاذبه حسي از افتخار را براي ما به همراه دارد.ساخت اين مجموعه عظيم كه پايتخت تشريفاتي هخامنشيان بوده در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در مرودشت قرار گرفته كه از نظر فاصله زماني تا شيراز حدود يك ساعت راه با ماشين است. مبلغ ورودي اين بنا بسيار كم و سه هزار تومان است. هرچند انچه كه از عظمت تخت جمشید بر جای مانده با واقعيت اين بنا فاصله بسيار دارد اما ميشود با ماكتها و نقشه هاي موجود در انجا عظمت اين بنا را تصور كرد. البته پيشنهاد ميكنم از همراهي ليدرهاي راهنما در اين منطقه بهره ببريد تا با جزييات بناها و تاريخ پشت آن بيشتر اشنا شويد. براي ورود به محوطه اصلي تخت جمشيد ميبايست صدو خورده اي پله را بالا برويد كه بدليل كوتاه بودن ارتفاع (حدود ده سانت) پله ها خسته كننده نيست. در محوطه اصلي بناهايي مثل كاخ تچر، كاخ اپادانا، كاخ ملكه، كاخ هديش، مقبره ها، موزه اشيا باستاني، انواع سنگ نوشته ها، حكاكي ها و... را خواهيد ديد كه چيزي بيش از دوساعت زمان ميبرد. توصيف اين مجموعه در زبان نميگنجد و تنها بايد ديد و لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یکی از آثار ثبت جهانی ایران است که در ۶۰ کیلومتری شیراز و نزدیک شهر مرو دشت واقع شده است.پرسپولیس که در زمان حکومت هخامنشیان(۵۱۸ ق.م)توسط داریوش بنیان نهاده شد و پس از او توسط پسرش خشایار و نوه اش اردشیر با افزودن بناها این مجموعه گسترش یافت، پایتخت تشریفاتی پادشاهان ایران بود.در نخستین روزهای سال گروههای زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپها هدایائی به شاه تقدیم میکردند.ما در اولین روزهای اردیبهشت سال ۹۸ از این اثر منحصر بفرد باستانی دیدن کردیم.در ابتدا بعد از دریافت بلیط ورودی با یک راهنما از این مکان توریستی و بسیار معروف دیدن گردیم.در ابتدای ورودی مجموعه که حدود ۱۸ متر بالاتر از جلگه مرودشت هست، در دو طرف پله هائی با ارتفاع کم به تعداد ۱۱۱ پله بالا رفتیم و اولین اثری که دیدیم، دروازه ملل یا دروازه خشایارشا بود.که ده متر ارتفاع دارد.سپس از کاخهای آپادانا، تچر،هدیش،ملکه، صدستون و شورا و همچنین ساختمان خزانه شاهی دیدن کردیم.حضور در این مکان باستانی برای هر ایرانی حس غرور و عظمت ایران باستان را به خوبی تداعی میکند.بازدید ما پارسه حدود سه ساعت به طول انجامید اما هنوز هم حس میکنم با تمام وجودم نتونستم احساسش کنم و دلم میخواد بارها و بارها به این مکان با ارزش توریستی و باستانی برم و ساعتها محو تماشای آن باشم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پری
  نقدها:
  گزارش
  جاذبه گردشگری
  توصیه شده توسط کاربر

  خب من باز اومدم ? با یکی از شهرهای باستانی ایران که پایتخت باشکوه امپراتوری هخامنشیان بوده.مکانی بسی دلربا است البته اگه به تاریخ علاقه دارید.برای بازدید از اینجا چند ساعت کافی نیست به علاوه اگه محل اقامتتون در شیراز باشه.اگر مرودشت اقامت داشته باشید براتون راحت تر میشه چون نزدیکِ،وسعتش باعث میشه شما چندساعتی رو پیاده روی داشته باشید تا بخش های مختلف رو ببینید و اطلاعاتش رو بخونید و حتی قسمت هایی هم کوه نوردی داره پس پیشنهاد میکنم حتما فصل مناسبی برید که گرما و آفتاب اذیتتون نکنه.برای صبحانه یا ناهار هم مجموعه رستوران‌هایی اطرافش هستند. در فاصله حدود ۷ کیلومتری تخت جمشید هم نقش رستم قرار داره.نقش رستم که آرامگاه داریوش بزرگ/خشایارشا/اردشیر یکم و داریوش دوم اونجاست که میشه با یک تیر دو نشون.اگر وقت زیاد تری داشتید و این دو بنای با عظمت تاریخی رو دیدید میتونید به پاسارگاد هم سری بزنید.پاسارگاد آرامگاه کوروش هست که حدودا فاصله اش تا تخت جمشید ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه است.و این مجموعه ‌ی سازه های به جا مانده از تاریخ حکومت هخامنشی واقعا نشانه شکوه و زیبایی هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رفتن به این محل از شیراز باید یک ساعت زمان صرف کنید. مسیر تقریبا سرراست و مشخص است. حتی در اوقات شلوغ بازدید هم فضای پارک خودرو به اندازه کافی وجود دارد. ما از این مکان هم در روز بازدید کردیم و هم یکبار هم در برنامه نور و صدا که در شب اجرا می‌شد شرکت کردیم. اینجا شکوه بازمانده از یک تمدن است. اگر از این بنا در روز بازدید کرده اید برنامه نور و صدا بیسار جذاب تر خواهد شد. در روز بابد برای فرار از نور تند آفتاب و در شب برای در امان ماندن از خنکی و سردی هوا در فروردین ماه و اوایل اردیبهشت چاره ای بیاندیشید.
  ما برای برنامه نور و صدا در فروردین و تعطیلات نوروز رفته بویدم که صف بسیار طولانی برای تهیه بلیت بود و حتما قبل از رفتن از زمان برنامه مطلع باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس آثار باقیمانده از داریوش اول است که ۱۸۹ سال بعد از ساخت و در ۳۳۱ پیش از میلاد توسط اسکندر به آتش کشیده شد.این بنا در مرودشت استان فارس واقع است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • aryan
  نقدها:
  گزارش
  پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  #تایسیز
  ایران مهد تمدن برتر جهان ، تخت جمشید یا بهتره بگیم پارسه نماد قدرت و شاهان هخامنش و دیگر شاهان تمدن ما مایع افتخار ما درود به ایران و ایرانیان

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  شکوه ایران زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  مگر می شود ایرانی بود و تخت جمشید را ندید؟!
  این شهر و بنای باشکوه زیباترین دلیل برای سفر به شهر عشاق، شیراز می باشد که همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده. تخت جمشید از شهر شیراز حدود ۵۰ کیلومتر فاصله داره و در نزدیکی شهر مرودشت قرار گرفته. اگر با خودرو شخصی قصد رفتن به اینجا رو دارید پارکینگ روباز بسیار وسیعی در اونجا قرار داره. اگر وسیله شخصی ندارید میتونید با تاکسی های خطی زرد رنگ تا شهر مرودشت بروید و بعد از اونجا مجدد تاکسی بگیرید. در نزدیکی ورودی این مجموعه هتل و چندین کافه رستوران قرار گرفته. پس از ورود به این مجموعه از بزرگی و زیبایی اون به وجد خواهید آمد و غرق در تفکر میروید که چگونه در گذشته چنین شهر باشکوهی از سنگ ساخته شده. پیشنهاد میکنم اگر از این مجموعه بازدید میکنید به همراه راهنما وارد شوید تا توضیحات خوبی از تاریخ و نحوه ساخت این مجموعه برای شما شرح داده بشه.
  برای بازدید از اینجا حداقل به ۴ ساعت زمان نیاز دارید.  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.همه اهل سفرها حداقل یه بار اینجا رفتن.غرور،تمدن ،فرهنگ،اصالت،نجابت،صلابت و.....
  حیف که الان خیلی از چیزهایی که داشتیم و بودیم رو فراموش کردیم و دیگه نداریمشون و نیستیم آنچه که بودیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ttaass
  نقدها:
  گزارش
  پرسپولیس
  توصیه شده توسط کاربر

  این جور جاها وصف نداره واقعا نداره باید باشی اونجا.. باید وقتی یه ایرانی هستی تخت جمشید.. مقبره کوروش رفته باشید... ریشه ی شما وجود شما به مردم همین خاک وصل بود.. ببینید شما برای آیندگان چی جا میزارید..
  #تایسیز
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: