Close
رستوران

تخت جمشید (پرسپولیس)

Takhte jamshid

6256-uCNZgcoZg96UCynTtDHs.jpeg
635383558790521468.jpg
1536889_439.jpg
Iran_Persepolis_Gate_of_All_Nations.jpg
450px-Nowruz_Zoroastrian.jpg
persepolis-pic.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت جمشید به وسیله"داریوش اول" سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی "خشایارشا" و "اردشیر اول" هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

نوع جاذبه:
 • جاذبه تفریحی
 • بناهای باستانی
 • بناهای تاریخی و مجسمه ها
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Haleh R
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید نماد شکوه و عظمت ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید ، پارسه، پرسپولیس، پرسه پلیس، هزار ستون و یا چهل منار، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده و حدود ۵۰ سال، مرکزی برای برگزاری مراسم آئینی و جشن‌ها به ویژه نوروز بود.
  مجوعه تخت جمشید شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان‌ها و مقبره‌های آن وجود دارد که به طرز خارق العاده‌ای با یکدیگر هماهنگ هستند.
  در تصاویر حکاکی شده بر سنگ های تخت جمشید،
  هیچکس عصبانی نیست! 
  هیچکس سوار اسب نیست!
  هیچکس را در حال تعظیم نمیبینید!
  در بین این صدها پیکر تراشیده حتی یک تصویر برهنه وجود ندارد!
  اینها اصالت ما هستند: مهربانی، خوشرویی، قدرت، احترام، ادب، نجابت

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  یادگار شکوه سرزمین پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  پیش از بازدید از تخت جمشید، کلی در مورد این جاذبه تاریخی ایران مقاله خوندم و فیلم دیدم. چون دلم می خواست وقتی برای بازدید می رم، اطلاعات کاملی داشته باشم.
  تخت جمشید در واقع ارگ شهر پارسه است که یکی از پایتخت های هخامنشیان بوده است. در اطراف این ارگ، خانه های مردم سرزمین پارسه وجود داشته که به علت اینکه از خشت و گل ساخته شده بود، به مرور زمان از بین رفته و یا در زیر زمین دفن شده است و اینطور که راهنمای ما می گفت، این اواخر آثاری از شهر پارسه در اطراف محوطه پیدا شده که باستان شناسان فعلا در حال بررسی این موضوع هستند.
  بلیط ورودی مجموعه، 3000 تومان است و چنانچه بخواهید یک راهنما شما را همراهی نماید و هر بخش را برایتان توضیح دهد، باید هزینه ای معادل 50.000 تومان بابت راهنما بپردازید که این هزینه برای هفتاد دقیقه است ولی اگر بخواهید مجموعه را کامل تر بگردید، باید دو تا هزینه یعنی صد هزار تومن پرداخت نمایید که ما همین کار را کردیم و کاملا راضی بودیم.
  راهنمای ما سرکار خانم اله یاری بودند که اطلاعات بسیار خوبی داشتند و با حوصله به سوالات ما پاسخ می دادند.
  واقعا دیدن شکوه و عظمت این تمدن عجیب، آدم رو حیرت زده می کرد. کاخ تچر، کاخ آپادانا، کاخ هدیش و خزانه شهر و بخش های دیگر، معماری باشکوه و زیبایی داشتند که حتی ویرانه های آن هم حیرت آور بود. در بخش ورودی دروازه ملل، راهنما به ما عینک های شبیه ساز سه بعدی داد تا واقعیت این دروازه را ببینیم که واقعا جالب بود. بر روی کوه مهر یا کوه رحمت که در قسمت شمالی این مجموعه قرار گرفته، دو مقبره وجود دارد که مقبره سمت راست، متعلق به اردشیر سوم و مقبره سمت چپ، متعلق به اردشیر دوم است. اگر امکان پیاده روی و بالا رفتن از کوه را دارید، دیدن این بخش هم خالی از لطف نیست. در بخشی از مجموعه نیز موزه ای برای نگهداری اشیا باستانی وجود دارد.
  در جاده ورودی به مسیر تخت جمشید، 2500 درخت یکسان و زیبا وجود دارد که برای جشن 2500 ساله کاشته شده بود و صندلی هایی به صورت سینمایی در بخش ابتدایی مجموعه وجود داشت که آنهم برای همان جشن ساخته شده بود.
  پیشنهاد می کنم برای بازدید از این مجموعه، صبح زود حرکت کنید و حتما از راهنما برای بازدید از تخت جمشید استفاده کنید. این از اون هزینه هایی هست که ارزش داره. همچنین توصیه می کنم از کلاه یا چتر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و گرما استفاده بشه و یک بطری آب هم در ورودی مجموعه بخرید که دیگه در داخل پیدا نمیشه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شکوه و عظمت تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید ، پارسه، پرسپولیس ، پرسه پلیس ، هزار ستون و یا چهل منار ، پایتخت با شکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده و حدود 50 سال ، مرکزی برای برگزاری مراسم آیینی و جشن ها به ویژه نوروز بود. ساخت تخت جمشید در دوران حکومت داریوش، پسرش خشایارشا و پسر زاده اش اردشیر یکم ادامه داشته و هر یک از آنان بخش هایی را به مجموعه افزودند. مجوعه تخت جمشید شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان‌ها و مقبره‌های آن وجود دارد که به طرز خارق العاده‌ای با یکدیگر هماهنگ هستند.کاخهایی که در این مجموعه قرار دارند : کاخ آپادانا(قدیمی ترین و باشکوه ترین کاخ)، کاخ هدیش به معنای جای بلند و نام همسر خشایارشا، کاخ ملکه، کاخ ه(کاخ H)، کاخ تچر، کاخ سه در، کاخ صد ستون  و کاخ شورا. در بالای پلکان اصلی که جمعا 111 پلکان دارد دروازه ملل قرار دارد که کتیبه ای به سه زبان در آن نگاشته شده. به روایتی اسکندر مقدونی در 330 سال پیش از میلاد به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتاب ها، فرهنگ و هنر هخامنشی با این کار نابود شد. موزه تخت جمشید که در سال 81 افتتاح شده در قدیمی ترین بنا که مرمت شده وجود دارد. تخت جمشید در 10 کیلومتری شمال مرودشت و در 57 کیلومتری شیراز در منطقه ای کوهستانی و پر آب قرار دارد. ما از سمت اصفهان به شیراز حرکت کردیم و نرسیده به شیراز از این مکان زیبا و با شکوه در اردیبهشت دیدن کردیم . برای دیدن این مکان به دلیل گستردگی آن حتما زمان کافی و مناسبی را اختصاص دهید. بازدید ما وقتی انجام شد که در آن منطقه باران باریده بود و هوا ابری بود اما در تابستان به دلیل تابش شدید آفتاب حتما مراقبتهای لازم را انجام دهید کلاه آفتاب گیر، کرم ضد آفتاب و آب همراه داشته باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه اردشیر دوم و سوم
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه اردشیر دوم و سوم در تخت جمشید قرار گرفته است. داخل این مقبره ها چندین تابوت سنگی قرار دارد که درب تابوتها را شکسته اند و داخل آنها را خالی کرده اند .اردشیر اول و دوم از شاهان هخامنشیان بوده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mostafa
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  بهترین نمایشگاه تاریخ تمدن این سرزمین است که تا ۱۵۰ سال پیش زیر خروارها خاک مدفون بوده و فقط دو یا سه تا ستون ازش معلوم بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید، پایتخت بزرگ و باشکوه هخامنشیان در 2500سال پیش بوده است که مدت 200سال،آباد بوده است و با حمله اسکندر مقدوني به آتش کشیده شد.درواقع شناسنامه امپراطوری بزرگ هخامنشیان میباشد. در این بنا حتی سیستم فاضلاب زیر زمینی هم تعبیه شده است. دو لوح زرین و سیمین در زیر ستونهای تخت جمشید کشف شده که به خط میخی نوشته شده است ودرموزه ایران باستان نگهداری میشود.هرچه در مورد شکوه و بزرگی تخت جمشید سخن بگوییم،کم است و نمی توان آنطور باید و شاید در مورد آنان سخن به زبان آورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شاهین مالک
  نقدها:
  گزارش
  کاخ باستانی هخامنشی
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ باستانی هخامنشی در نزدیکی شهر مرودشت، یکی از معروفترین جاذبه های ایران است. امکانات زیادی در اطراف و درون محوطه ی کاخ برای مردم فراهم شده است اما نکته ی مهم و حل نشده این است که در اکثر نقاط محوطه، سایه بان یا آفتاب گیر وجود ندارد و بازدید از این محوطه ی بزرگ، زیر آفتاب برای اکثر مردم، کار سختی و باعث می شود که مردم محوطه را کامل بازدید نکنند. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: