Close
رستوران

تخت جمشید (پرسپولیس)

Takhte jamshid

6256-uCNZgcoZg96UCynTtDHs.jpeg
635383558790521468.jpg
1536889_439.jpg
Iran_Persepolis_Gate_of_All_Nations.jpg
450px-Nowruz_Zoroastrian.jpg
persepolis-pic.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت جمشید به وسیله"داریوش اول" سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی "خشایارشا" و "اردشیر اول" هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

نوع جاذبه:
 • مراکز و خدمات تفریحی و گردشگری
 • بناهای باستانی
 • بناهای تاریخی
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از آثار تاریخی با شکوه ایران و سازه ای برای نمایش جلال و عظمت یه حکومت و یه فرامانروایی. اینجا تاریخه که حرف می زنه. به شخصه وقتی رسیدم به اینجا هم هیجان زده بودمو خوشحال از یه همچین ابهتی و هم ناراحت و دلزده از این که زمان چه می کنه! آدم هایی که حکمرانی می کردن و حکومتی که جهانبانی می کرد و الان هیچی نبود جز یه سری ستون که از غارت، آتش سوزی، دزدی و یادگار نویسی در امان مونده بودن. باز جای شکرش باقیه که همین هم مونده. یکی از زیباترین جاهایی که در تمام طول عمرم دیدم قطعا تخت جمشید بوده و هست. توی تخت جمشید بد نیست اگه یه لیدر انتخاب کنین تا گوشه به گوشش رو براتون توضیح بده یا از گوشی استفاده کنین. برای رفتن به محوطه باید بلیط تهیه کنین. در نزدیکی تخت جمشید پارکینگ و یه پارک جنگلی هم وجود داره.بازارچه و یه موزه هم قرار داره که بازدید ازشون خالی از لطف نیست. با توجه به این که دور از شهر قرار داره یه سری رستوران، کافه و همینطور یه اقامتگاه هم در نزدیکیش قرار داره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش

  مگر میتوان شیراز رفت و به تخت جمشید سر نزد؟ مجموعه زیبای به جای مانده از دوران هخامنشیان، یادآور فرهنگ و ابهت ایرانیان.
  از دورازه ملل گرفته تا کاخ زیبای چترا، همه و همه با شکوه و جذاب است و تامل برانگیز.
  مجموعه شامل موزه جداگانه ای به نام کاخ ملکه استکه در آن آثاری مانند فیش های حقوقی آن زمان و سفالبنه ها و زیورآلات به نمایش گذاشته شده است.
  همچنین امکان اجازه دوربین های واقعیت مجازی نیز وجود دارد. در برخی از نقاط تخت جمشید با کمک دوربین ها می توان نمای انیمیشنی از آنچه که که آن زمان بوده را دید.
  همچنین در ورودی مجموعه امکان همراهی با لیدر ها و شنیدن توضیحات تکمیلی هر بخش از مجموعه وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  شهر باستاتی پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر پارسه یا همان تخت جمشید، قصر پادشاه اسطوره ای ایران، جمشید در شاهنامه است، این مجموعه ۲۵قرن پیش در دامنه کوه مقدس رحمت ساخته شده و همیشه در حال گسترش بوده و ساختش هیچوقت پایان نیافته، این شهر سالها پایتخت هخامنشیان بوده و حمله اسکندر مقدونی باعث نابودی آن شده، مجموعه شامل تعدادی کاخهای بزرگ و کوچک بوده مانند آپادانا که قدیمیترینشان است و برای برگزاری جشنها از آن استفاده میشده، کاخ تچر یا تچرا که کاخ اختصاصی داریوش کبیر بوده، کاخ هدیش که کاخ خصوصی خشایارشاه بوده، کاخ ملکه که در زمان خشایارشاه ساخته شده و درحال حاضر بعد بازسازی به عنوان موزه استفاده میشود، در ساخت تخت جمشید از تناسبات طلایی در ارتفاع و دهانه ستونها استفاده شده، و در گذشته همه نقش برجسته ها و تندیسها تزییناتی از طلا داشتند و رنگی بوده اند،این مجموعه در شهر مرودشت در فاصله یکساعتی از شیراز قرار گرفته و ورودی آن سه هزارتومان است، مجموعه شامل امکانات رفاهی میباشد، مسیر رسیدن به دروازه ملل یک مسیر درختکاری زیباست که دورنمای جذابی دارد، پله های دوطرفه ورودی ارتفاع بسیار کم دارند و اصطلاحا شاهرو هستند، با هربار بازدید از این مجموعه قسمتهای تازه ای به چشم می آید و درست مانند این است که برای باراول است که این بنارا میبینید، من هنوز بعد از پنج بار دیدن این بناها همچنان مشتاق دیدارش هستم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shene
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید
  تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس نام یکی از شهرهای باستان است که اکنون به مجموعه تاریخی در نزدیکی شیراز تبدیل شده است. ایرانی وجود ندارد که با این مجموعه آشنا نباشد ولی متاسفانه همه این مجموعه را بازدید نکرده اند. در این شهر که 200سال آباد بوده است کاخی در زمان داریوش بزرگ، خشایار شاه و اردشیر اول ساخته شد به نام تخت جمشید. متاسفانه در دوره ایی از تاریخ با حمله اسکندر مقدونی این شهر به آتش کشیده شد و بخشی از این میراث نابود شد. شکوه و جلال این شهر هنوز بعد از هزاران سال را باید رفت و از نزدیک دید و تاریخ رو لمس کرد.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ماه نو
  نقدها:
  گزارش
  پرسپولیس
  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از سال های خیلی دور دوباره سر زدم ب تخت جمشید، خوبی اینجا این ک همیشه کلی توریست داخلی و خارجی هست و ی چند تا تور لیدر تا کامل کتیبه ها و سنگ نبشته ها رو توضیح بدهند...واقعا نمیشه سر سری گذشت، اینجا هویت و میراث هر ایرانی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: