Close

راهنمای تصویری قدم به قدم برای ثبت نام لاتاری 2023

4.9
از 24 رای
آموزش تصویری کامل و قدم به قدم برای ثبت نام لاتاری آمریکا
 • 14
 • 28.9K

با شروع لاتاری 2023 متقاضیان بسیاری از کشورهای مختلف در برنامه لاتاری آمریکا شرکت می‌کنند تا شانس خود را برای اخذ اقامت دائمی آمریکا امتحان کرده باشند. هر ساله 55.000 شرکت‌کننده که به صورت کاملا تصادفی انتخاب شده‌اند، فرصت مهاجرت به آمریکا و دریافت اقامت دائم این کشور را خواهند داشت. شهروندان ایرانی هم از این جریان مستثنی نیستند و 3000 نفر از برندگان ایرانی لاتاری فرصت دریافت گرین کارت آمریکا را دارند.

اگر شما هم علاقه‌مند به شرکت در برنامه لاتاری آمریکا هستید، می‌توانید با دنبال کردن مراحل گفته شده در این مطلب، خود و خانواده‌تان را  ثبت نام کنید. توجه کنید که شرکت در برنامه لاتاری کاملا رایگان است. در ادامه همراه‌مان باشید تا 0 تا 100 نحوه ثبت نام لاتاری و آموزش ثبت نام لاتاری را همراه با تصویر به شما عزیزان توضیح دهیم. 

 اگر در حال حاضر از شرایط ثبت نام لاتاری اطلاعات کامل ندارید یا خواهان شناخت بیشتری از این برنامه هستید به مطلب «هر آنچه ایرانیان باید درباره لاتاری آمریکا بدانند» مراجعه کنید. اما اگر آشنایی لازم درباره برنامه لاتاری آمریکا را دارید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

ورود به سایت ثبت نام لاتاری

توجه داشته باشید ثبت نام لاتاری فقط در آدرس dvprogram.state.gov امکان‌پذیر است و هر شخص، شرکت یا... که قرار است ثبت نامتان کند، در آخر باید در این آدرس اطلاعات شما ثبت شود. بنابراین، در نخستین گام روی عبارت ثبت نام در سایت ثبت نام لاتاری کلیک کنید تا به آدرس گفته شده، منتقل شوید. سپس مراحل را طبق عکس‌های زیر دنبال کنید.

 

آموزش ثبت نام لاتاری
مرحله اول ثبت نام در سایت لاتاری

 

وارد کردن اطلاعات ورودی

پس از وارد شدن به صفحه اصلی، اولین بخشی که با آن مواجه می‌شوید «بخش اطلاعات ورودی» است که در آن باید به 15 سوال اطلاعات فردی پاسخ دهید و عکس‌تان را آپلود کنید. توجه کنید که وارد کردن اطلاعات نادرست، سهواً یا عمداً باعث از بین رفتن شانس شما در ثبت نام لاتاری می‌شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی تا جای ممکن سعی کنید این اطلاعات را از پاسپورتتان وارد سایت کنید. همچنین تمام اطلاعات را به زبان انگلیس وارد کنید.

در هر تصویر شماره‌گذاری‌هایی انجام شده است که توضیحات مربوط به آن را می‌توانید در متن مشاهده کنید.

 

سایت ثبت نام لاتاری
مرحله دوم ثبت نام لاتاری، فرم اطلاعات فردی

 

1. ابتدا نام خانوادگی‎تان را در اولین بخش از سمت چپ وارد کنید، سپس نام کوچکتان را بنویسید. درباره نام میانی یا middle name هم باید بدانید که این مورد شامل حال اکثر ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها نمی‌شود. بنابراین روی گزینه No Middle Name کلیک کنید.

2. جنسیت‌تان را مشخص کنید.

3. تاریخ تولد میلادی‌تان را به ترتیبی که در عکس مشخص شده وارد کنید. تاریخ تولد میلادی شما به ترتیب «سال/ماه/روز» در پاسپورت درج شده است، اما هنگام پر کردن فرم ثبت نام لاتاری، ترتیب را به صورت «سال/روز/ماه» وارد کنید. همچنین اگر روز و ماه تولدتان تک رقمی است، یک صفر قبل از آن وارد کنید. مثلا شخصی که متولد 1374/1/22 است باید به صورت 1995/11/04 این بخش از فرم لاتاری را تکمیل کند.

 

ثبت نام لاتاری
فرم اطلاعات فردی ثبت نام لاتاری

 

4. تنها نام شهری که در آن متولد شده‌اید را وارد کنید. هیچ اشاره‌ای به نام منطقه، بخش، استان، ایالت و... نکنید.

5. کشوری که در آن متولد شده‌اید را مشخص کنید.

6. اگر شما در ایران یا افغانستان متولد شده‌اید روی گزینه Yes کلیک کنید و به سراغ بخش‌های بعدی بروید زیرا ایران یا افغانستان جزو کشورهای مجاز به ثبت نام لاتاری محسوب می‌شود.

اطلاعات پاسپورت

 

آموزش ثبت نام در لاتاری
مرحله سوم، اطلاعات پاسپورت برای ثبت نام لاتاری

 

برای جلوگیری از سوء‌استفاده و کلاه‌برداری برخی از افراد سودجو، از لاتاری 2021 داشتن پاسپورت معتبر الزامی شده. پاسپورت معتبر برای لاتاری باید دست کنم تا روز پایان ثبت نام لاتاری، انقضا داشته باشد.

7A.  همانند مورد 1 عمل کنید و به همان روال نام‌تان را تایپ کنید.

7B.  شماره پاسپورت‌تان را وارد کنید.

7C.  تاریخ انقضای پاسپورت را به ترتیب «سال/روز/ماه» وارد کنید.

7D.  کشوری که در آن پاسپورتتان صادر شده است را مشخص کنید.

7E. این گزینه را خالی بگذارید و به بخش بعدی بروید، زیرا همانطور که گفته شد یکی از شروط اصلی ثبت نام لاتاری، داشتن پاسپورت معتبر است. در صورت انتخاب این گزینه شما مشخص کرده‌اید که به دلایلی معاف از داشتن پاسپورت هستید و وضعیتی استثنایی دارید.

عکس لاتاری آمریکا

 

آپلود عکس لاتاری
مرحله سوم آپلود عکس لاتاری

 

یکی از سوالات متدوال درباره ثبت نام لاتاری، شرایط عکس لاتاری است که شرکت‌کنندگان باید شرایط خاصی را رعایت کنند. اگر عکس لاتاری شما مشکل داشته باشد، ثبت نام‌تان انجام نمی‌شود و کد تائیدیه برایتان ارسال نمی‌شود؛ حتی اگر تائید شود و شرایط گفته شده را نداشته باشد در مراحل بعدی مشکل‌ساز می‌شود. 

برخی از مهم‌ترین شرایط عکس لاتاری عبارت است از:

 • پس زمینه عکس یک دست سفید و ساده باشد، روشنایی مناسبی داشته باشد، تیره یا رنگی نباشد و سایه‌ای در آن وجود نداشته باشد.
 • گردی صورت به وضوح مشخص باشد و عکس از فاصله مناسبی گرفته شود.
 • حالت صورت باید خنثی باشد، گردن کج نباشد و چشم‌ها باز باشد.
 • از لنز چشم، عینک، کلاه گیس، کلاه، آرایش غلیظ، استفاده نکنید.
 • عکس رنگی شما باید 600 در 600 پیکسل باشد و حجم آن نباید به بیشتر از 240 کیلوبایت برسد.
 • بانوان می‌توانند پوشش اسلامی را رعایت کنند و بدون نمایان شدن موهای خود عکس بگیرند. (اما گردی صورت مشخص باشد)

نمونه‌ عکس‌های مورد تائید و عکس‌های اشتباه را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

 

نمونه عکس لاتاری
نمونه عکس لاتاری
شرایط عکس ها در لاتاری
نمونه عکس لاتاری
عکس لاتاری
نمونه عکس لاتاری

آدرس محل سکونت

 

راهنمای ثبت نام در لاتاری
راهنمای ثبت نام در لاتاری

9. در این بخش شما باید آدرس محل سکونت خود را به همراه کد پستی، استان، منطقه و... وارد کنید. در صورتی که از برندگان لاتاری باشید، در فرم ds-260 جزئیات بسیار دقیق‌تری از محل سکونت شما در سال‌های اخیر پرسیده می‌شود، اما در این بخش باید فقط محل سکونت فعلی خود را با یک ساختار صحیح بنویسید. ترجیحا برای تکمیل این بخش از کسی که در زبان انگلیسی مهارت دارد کمک بگیرید یا با کمی سرچ در اینترنت ساختار صحیح یک آدرس به زبان انگلیسی را بیاموزید. متاسفانه از آنجایی که این بخش برای هر متقاضی می‌تواند متفاوت باشد، راهنمای دقیقی وجود ندارد.

10. نام کشوری که در آن زندگی می‌کنید.

شماره تماس و ایمیل

 

راهنمای قدم به قدم ثبت نام لاتاری
نحوه ثبت نام لاتاری

11 و 12. هنگام تکمیل فرم DS-5501 (فرمی که اکنون در حال تکمیل آن هستید)، لازم نیست حتما شماره همراه‌تان را وارد کنید، امّا ایمیل شما، مثل عکس لاتاری از مهم‌ترین مدارکی است که آن را ثبت می‌کنید. بنابراین از وارد کردن ایمیل‌های تقلبی یا ایمیل‌هایی که رمز آن را فراموش کرده‌اید خودداری کنید.

شرایط تحصیلی

 

شرایط تحصیل ثبت نام لاتاری
شرایط تحصیل برای ثبت نام لاتاری 2023

یکی از شرایط ثبت نام لاتاری داشتن حداقل مدرک دیپلم 12 ساله یا مدراک تحصیلی بالاتر از آن است. در این فرم، صحت انتخاب شما بابت وضعیت تحصیلی بررسی نمی‌شود امّا اگر مدرک خود را کارشناسی ارشد انتخاب کردید اما سواد ابتدایی داشته باشید، در صورت برنده شدن در لاتاری شانسی برای اخذ ویزای گوناگونی ندارید.

البته حتی اگر تحصیلات شما کمتر از دیپلم باشد، هنوز هم شانس ثبت نام در لاتاری را مشروط به داشتن 2 سال سابقه کار (در 5 سال اخیر) دارید. البته فقط کار کردن در مشاغلی پذیرفتنی است که نیاز به دو سال آموزش دیدن دارد.

13. اکنون باتوجه شرایط تحصیلی خود، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید. برای راهنمایی بیشتر ترجمه هر مورد به ترتیب گفته شده است.

 • فقط تحصیلات ابتدایی (بدون دیپلم)
 • تحصیلات دبیرستانی، بدون مدرک
 • مدرک دبیرستان
 • تحصیلات فنی حرفه‌ای
 • دارای تحصیلات دانشگاهی (اما بدون مدرک)
 • مدرک دانشگاهی
 • دارای تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد (اما بدون مدرک)
 • مدرک کارشناسی ارشد
 • دارای تحصیلات دانشگاهی در مقطع دکتری (اما بدون مدرک)
 • مدرک دکتری

وضعیت تاهل و تعداد فرزندان

 

ثبت نام در لاتاری
راهنمای ثبت نام در لاتاری

 

14. در آخرین بخش از ثبت نام لاتاری شما باید وضعیت تاهل و تعداد فرزندان خود را مشخص کنید. وضعیت تاهل شما شامل یکی از موارد بالا می‌شود؛ چنانچه شما به عنوان یک متاهل در لاتاری انتخاب شوید، زوج شما هم می‌تواند همانند شما فرصت مهاجرت به آمریکا را داشته باشد، اما وضعیت تاهل شما در چند حالت می‌تواند طبقه بندی شود که به صورت زیر است:

 • مجرد
 • متاهل (زوج شما شهروند آمریکا نیست یا اقامت دائم این کشور را ندارد)
 • متاهل (زوج شما شهروند آمریکا هست یا اقامت دائم این کشور را دارد)
 • طلاق گرفته‌اید
 • همسر شما فوت کرده است
 • به طور قانونی جدا از هم هستید (اما طلاق نگرفته‌اید)

15. تعداد فرزندان پیچیدگی خاصی ندارد و شما تعداد فرزندانی که دارید را به رقم در آخرین بخش وارد می‌کنید.

در نهایت پس وارد کردن این اطلاعات روی گزینه continue کلیک کنید تا به صفحه بررسی اطلاعات ارجاع داده شوید. در نهایت پس از بررسی نهایی از درستی اطلاعات وارد شده روی گزینه Submit کلیک کنید تا ثبت نام شما تکمیل شود.

دریافت کد تائیدیه یا confirmation number

در نهایت برای شما صفحه‌ای شبیه به تصویر زیر باز می‌شود که نام و نام خانوداگی، تاریخ تولد و کد تائیدیه یا confirmation number را نشان می‌دهد. از این صفحه یک عکس یا پرینت بگیرید و آن را ذخیره کنید. هنگام اعلام نتایج لاتاری از این کد استفاده خواهید کرد.

 

کد تائیدیه لاتاری
نمونه کد تائیدیه ثبت نام لاتاری 

 

کلام آخر

در این مطلب نحوه ثبت نام لاتاری و آموزش ثبت نام لاتاری را به صورت تصویری و گام به گام توضیح دادیم. شما هم می‌توانید با دنبال کردن مراحل فوق به طور رایگان در لاتاری آمریکا شرکت کنید و شانس خود را بیازمایید. امّا پیش از آن حتما درباره لاتاری اطلاعات لازم را به دست آورید. چنانچه سوالی درباره ثبت نام لاتاری دارید می‌توانید آن در کامنت‌های این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

 

تالیف: لست سکند

منبع: state.gov

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (14 نظر)

× در حال پاسخ به:

فرا اسلامی 29 مهر 1400 ساعت 11:30

سلام.تو بعضی سایتها میگن پس از برنده شدن دولت آمریکا بهت فقط اجازه شهروندی اونجا رو میده یعنی خودت اول باید کار پیدا کنی و خونه اجاره کنی ولی بعضی ها که رفتن اونجا و برنده شدن میگن ما به محض رسیدن به اونجا کارمون مشخص بود و خونمون هم مشخص بود و اجارشو میدادیم. حرف کدوم درسته؟

مريم 26 مهر 1400 ساعت 10:54

سلام وقت بخير
بنده دو ماه آينده ازدواج مي کنم. الان فرم را چطور پر کنم. متاهل بزنم مشکلي پيش مياد؟

علی مالک 25 مهر 1400 ساعت 19:39

من پاسپورتم را از کنسولگری ایران در استانبول گرفته ام محل صدور پاسپورت را باید بزنم ترکیه یا ایران؟

محمد رضا 23 مهر 1400 ساعت 12:25

سلام یکی از دوستان ثبت نام رو واسه من انجام داد ولی کدپستی رو ازم نگرفت ولی اون برگه رو اخرش واسم پرینت گرفته بود الان مشکلی پیش نمیاد؟

امید سیدان 22 مهر 1400 ساعت 17:42

سلام وقت بخیر
من تاریخ انقضای پاسپورتمو جابجا زدم
یعنی جای ماه و روز باهم
12/09 و 09/12
اگر قبول بشم میشه توضیح داد؟ قبول میکنن به نظرتون؟

علی 21 مهر 1400 ساعت 19:45

سلام
برای قسمت تعداد فرزند
خانم من الان باردار هستند و حدود 50 روز دیگر فرزندم به دنیا می آید که بعد از اتمام زمان ثبت نام لاتاری می باشد.
حالا در قسمت تعداد فرزند صفر یا یک ثبت شود؟ اگر صفر بزنم وبعد که به دنیا می آید و اگر برنده شویم آیا به مشکل میخوریم؟

علی اکبرجودکی 21 مهر 1400 ساعت 17:55

سلام
وقت بخیر
میخواستم بدونم واسه ثبت نام لاتاری پاسپورت باید حتما اعتبار داشته باشه یااینکه اگه از تاریخ اعتبارش گذشته باشه واسه ثبت نام مانعی نداره

مهدی 21 مهر 1400 ساعت 15:57

سلام اگر برنده شوم بعنوان متاهل و خانم و فرزندم نخواهند بیایند مشکلی در اقامت من پیش نمی آید؟

[email protected] 21 مهر 1400 ساعت 15:25

سلام.من فامیل همسرم را با یک کلمه کمتر وارد کردم.farshafieوارد کردم.ولی در پاسپور shafieifarهست.ایا پس از برنده شدن امکانش هست این اشتباه را اصلاح کرد؟الان کد تایید وبت نام برام اومده.میشه راهنمایی بفرمایید🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

فرشاد 21 مهر 1400 ساعت 13:58

سلام.خسته نباشید . تاریخ پاسپورت من تا اخر ۱۴۰۰ اعتبار داره .واسه ثبت نام لاتاری باید پاسپورتمو عوض کنم ؟ پاسپورت رو قبل از اتمام تاریخش تمدید ۵ ساله میکنن؟؟