دوبی گات، شناخته شده ترین رختشویخانه در هوای باز است که در جنوب بمبئی قرار گرفته است. در این محدوده ی تاریخی 7000 نفر روزی 20 ساعت را به جداسازی، تمیز کردن، سفیدکاری، خشک کردن و اتو کشیدن لباس های مردم سراسر شهر اختصاص داده و در مجموع سالانه 16 میلیون دلار از محل آن درآمد کسب می کنند.

برای بسیاری از افراد، دوبی گات یادآور روح نوآورانه و کارآفرین سال های گذشته ی بمبئی است که امروز آن را به پایتخت شلوغ و تجاری این شهر تبدیل کرده است.

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

از نگاه خارجی ها، این پدیده ممکن است جدید و جالب باشد، اما دوبی گات در حقیقت بیش از یک قرن است که در دوران درخشش خود وجود داشته است. این مکان دقیقا در کنار ایستگاه قطار محلی ماهالاکشمی قرار گرفته و اولین بار در سال 1980 و جهت خدمت رسانی به جمعیت پاریسی و انگلیسی شهر (زمانی که این افراد در تعداد بالا به بمبئی نقل مکان کردند)، ساخته شد. درحالیکه چنین سیستم هایی رختشویی در هوای آزاد در دیگر شهرهای هند رایج هستند، دوبی گات مالاکشی درست مانند بمبئی در طول قرن بیستم، به شیوه ای سریع و غیر متعارف گسترش یافته و مشتریان اصلی آن شبکه ی ریلی محلی، بیمارستان ها و هتل های موجود در مسیر هستند.

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

امروز، دوبی گات دارای 1026 محل شست و شو در هوای آزاد است که هر کدام از آنها به سنگی مجهز هستند جایی که افراد آب لباس ها را می گیرند. روش کار بدین صورت است که لباس ها از هر کدام از مشتریان جمع شده و به گات آورده می شوند؛ در اینجا لباس ها توسط رختشوهای زن و مرد انبار می شوند. بیشتر اوقات روند کار بدین شکل است که لباس ها را یک شب در آب و مواد شوینده خیسانده، صبح روز بعد به روش های مخصوص آب آنها را گرفته و لباس ها را می شویند. در ادامه این لباس ها را به دقت روی طناب پهن می کنند تا خشک شود، بدین صورت تا جای ممکن از فضای به هم فشرده استفاده کرده و در عین حال چشم انداز جالبی از بالای پل ماهالاکشمی پیش روی چشم بازدیدکنندگان قرار می دهند. این لباس ها در ادامه تا شده و خیلی تمیز و مرتب بسته بندی شده و آماده ی تحویل به مشتریان می گردند. با وجود اینکه هر روز صدها هزار لباس از کولابا به ویرار رسیده و دست به دست می شوند، به ندرت لباسی جابجا شده یا گم می شود.

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

دوبی گات با بیش از یک قرن و نیم سابقه، تغییرات زیادی را به چشم دیده است. جالب است بدانید که بیشتر خانه های این شهر دارای ماشین های لباسشویی هستند و بسیاری از بیمارستان ها و هتل ها نیز دارای سرویس لباسشویی خود می باشند. با تمام این اوصاف و علی رغم تمام تغییرات جمعیتی و تکنولوژیکی، گات توانسته مشتریان خود را حفظ کند. با توجه به اینکه قیمت های گات از خدمات لباسشویی خصوصی بسیار کمتر است، همچنان انتخاب اول بیشتر هتل ها و بیمارستان های کوچک شهر به شمار می رود. خرده فروشی های پوشاک دست دوم نیز از این مکان برای آماده سازی محصولات خود استفاده می کنند.

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

در سال 2011، دوبی گات ماهالاکشمی در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شد. در ورودی این مکان پلاکی وجود دارد که روی آن نوشته شده: «بیشترین تعداد لباسی که مردم به صورت همزمان در یک مکان واحد با دست شسته اند 496 عدد بوده است.»

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

اگر هزاران گردشگری که از دوبی گات دیدن می کنند، باعث شاخص شدن موقعیت آن در منظر شهر نشوند، نمایش آن در فیلم های بالیوودی این کار را می کند. تقریبا برای تمامی فیلم هایی که در بمبئی فیلم برداری می شوند، گرفتن صحنه ای از این رختشویخانه به منزله ی نشان دادن جوهره ی واقعی شهر بمبئی الزامی است.

دوبی گات ، بزرگترین رختشویخانه دنیا

برای لمس هر چه بهتر دوبی گات، بهترین کار این است که در طول ساعات اولیه ی روز به این مکان مراجعه کنید. ایستگاه قطار ماهالاکشمی نیز دیدهای خارق العاده ای از بالا به شما می دهد. برای ورود به این رختشویخانه نیازی به پرداخت ورودیه نیست، هرچند اگر با راهنما وارد آن شوید باید هزینه ی تور را بپردازید.

 

منبع: theculturetrip