Close
دهلی
Nedajrg
نقدها:
گزارش
دهلي پارادكس زيبايي و زشتي
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

دهلی پایتخت کشور هندوستان یکی از بزرگترین شهرهای این کشور و دومین کلانشهر هندوستان محسوب می شود. این شهر در کنار رودخانه یامونا بنا نهاده شده است. در این شهر می توانید به راحتی آمیزه ای از سنت و مدرنیته و اجتماعی از اقوام و مذاهب و فرهنگهای مختلف را ببینید. این شهر پنج هزار سال قدمت دارد و جز اولین پایتخت حکومت مسلمانان بوده و آثار بسیاری از آن دوره در این شهر دیده میشود. از طرفی دهلی جنگهای بی شماری نیز به خود دیده است. تخت طاووس و الماس دریای نور از جمله غنایمی بوده که توسط نادر شاه به ایران آورده شد.

هوا در دهلی به شدت آلوده است. به طوری که وقتی قبل از طلوع آفتاب به دهلی رسیدیم گمان کردیم با مه صبحگاهی مواجه ایم که راننده گفت آلودگی هواست. این شهر به دلیل مجاورت بیابانهای راجستان و تحت تاثیر آب و هوای هیمالیا شرایط غیر قابل پیش بینی دارد و دارای سه فصل گرما و سرما و بارانهای موسمی است. بهترین زمان سفر به این شهر اکتبر و نوامبر و فوریه و مارچ می باشد. تورها معمولا آبان تا اواخر فروردین را پیشنهاد می دهند.

اگر به هرکسی بگویید که میخواهید به هند سفر کنید اولین حرفی که به شما خواهند زد این است که هند کثیف است. خوب هند کشوری با جمعیت میلیاردی است. واقعا رعایت تمیزی شهرها کار سختی است. البته برای ما ایرانی جماعت که کنار دریا و لب جاده ها و در جنگلهایمان و حتی کویرمان پر از زباله است به نظرم دیدن زباله های شهر دهلی منزجرکننده نیست. حداقل به چشم من شهر خیلی کثیف نبود. البته توجه کنید که در هند باید بین دوچهره فقر و کثیفی تمایز قایل شوید. بله بخشهایی از دهلی در فقر مطلق است و چهره شهر با مردمی که در گوشه خیابان زندگی میکنند جالب نیست و شهر چهره فقیری دارد ولی حداقل فکر نکنید مدام قرار اسب لابلای زباله ها راه بروید. در دهلی آثار تاریخی و باستانی به شدت تمیز است و شما حتی یک زباله مشاهده نخواهید کرد. پس نگرانی بابت دیدار از آثار تاریخی نداشته باشید.

هندی ها مردمان مهربانی هستند. شاید از آن تیپ آدمهایی نباشند که همیشه لبخند به لب داشته باشند ولی عبوس هم نیستند. با وجود تعداد زیاد توریستها همواره علاقه دارند که با آنها معاشرت کنند و یا عکس بیندازند. در صورتی که احساس کردید مزاحمتان هستند سعی کنید با خوش رویی عذرشان را بخواهید.

در دهلی علاوه بر خطوط مترو میتوانید به راحتی از ماشین دربست و اتوریکشا برای جابجایی استفاده کنید. نکته جالب اینکه در دهلی نیز مانند تهران دو واگن ابتدا و انتهای مترو به بانوان اختصاص دارد. جهت استفاده از ماشین دربست و اتوریکشا چانه زدن را فراموش نکنید که میتوانید حتی با یک سوم قیمت پیشنهادی راندده های اتو ریکشا آنان را راضی کنید. اکثر هندی ها به خصوص آن بخشی که با توریستها بیشتر در ارتباط هستند به طور کامل به زبان انگلیسی آشنایی دارند و شما جهت مکالمه با آنها مشکلی نخواهید داشت. البته برای روزهای اول باید کمی در فهمیدن لهجه آنها توجه به خرج دهید ولی کم کم گویشها برایتان آشنا خواهد شد.

ما دو روز در دهلی ماشین در بست داشتیم و یک روز با اتوریکشا گشتیم و روز آخر سفرمان حتی از مترو هم استفاده کردیم. در کل مشکلی برای گشت و گذار در دهلی نداشتیم.

راننده های اتوریکشا کمی با بی دقتی رانندگی می کنند و تنها موضوع آزاردهنده در دهلی شنیدن صدای بوق ممتد ماشینها است. بوق و بوق و بوق آنقدر که تا مغز استخوانتان را می سوزاند. صدایی ناهنجار که شاید تا آخر سفر هم برایتان عادی نشود. در اتوبانها محدودیت سرعت وجود دارد و معمولا کمتر کسی با بی احتیاطی و سرعت بالا رانندگی میکند ولی در خیابانهای شهر باید به شدت مراقب ماشینها بود به خصوص که مسیر رانندگی آنها برعکس ما است و عدم توجه به این موضوع ممکن است منجر به تصادف شود.

می توانید در هند سیمکارت تهیه کنید ولی ظاهرا فعال شدن آن چند روزی طول میکشد. ما از سیم کارت استفاده نکردیم و اینترنت وای فای رایگان هتل که سرعت خوبی داشت و با استفاده از نرم افزارهایی که به صورت آفلاین کار میکردند مثل مپس می نگرانی از بابت نقشه و مسیرها نداشتیم.

هند کشور ارزانی برای سفر بود. متاسفانه با این کاهش ارزش ریال حتی نرخ روپیه هند هم سر به فلک گذاشته است (در زمان سفر ما روپیه 200 تومان بودبه نسبت 75 تومان یک سال قبلش). در گذشته نه خیلی دور خرید لباس و پارچه و صنایع دستی در هند به شدت مقرون به صرفه بود ولی متاسفانه امروزه قیمتها به شدت افزایش پیدا کرده اند.

به دلیل نگرانی هایی که ما از بابت مسمومیت و بیماری های گوارشی در هند داشتیم اغلب غذاهایمان را در رستورانهای معتبر و مک دونالد و کی ای سی میخوردیم و تجربه ای از غذاهای خیابانی نداشتیم. متوسط هزینه هر وعده غذایمان نفری 500 روپیه می شد و غذاها بسیار تند که حتی با وجود تذکر ما که بدون ادویه باشد باز هم به سختی میتوانستیم بخوریم ولی خوب دلمان میخواست تجربه خوردن غذاهای محلی را داشته باشیم که هربار رقم بسیاری میشد ولی باز هم برای ما تجربه رضایت بخشی بود.

هتلهای 5 ستاره در هند گران هستند و معمولا در حاشیه دهلی که خلوت تر و تمیز تر هستند قرار دارند. میتوانید با سرچ در سایتها هتل و یا هاستل با قیمت مناسب هم در مرکز شهر و نزدیک آثار تاریخی پیدا کنید.

در بازدید از دهلی معمولا بعد از غروب در هتل بودیم و یا در پاساژ و مراکز خرید که جمعیت زیادی در آنجا دیده میشد. به شخصه احساس عدم امنیت نداشتم ولی بارها به ما گوشزد کردند که مراقب دزد و جیب بر باشیم که خوب حضورشان در همه دنیا و جاهای توریستی هست.

دیدار از دهلی بیشتر بازدیدی تاریخی است تا دیدن طبیعت در هندوستان. در دهلی آثار بسیار زیادی از زمان امپراطوری مغولها وجود دارد. انواع قلعه ها و مساجد و مقبره ها و در کنار آن دیدار از انواع معابد هندو و سیکها را میتوانید داشته باشید. برای گشت کامل دهلی به نظر من حداقل 5 روز نیاز است. تعدادی از آثار دیدنی هند را که ما بازدید کردیم معرفی میکنم:

قطب منار، مقبره همایون، قلعه سرخ، مسجد جامع، راج گات، دروازه هند، مجموعه و روستای حوض خاص، پارک لدهی، معبد آکشارهام، معبد لوتوس، معبد سیکها، معبد لاکشمی نارایان، معبد چاتارپور، درگاه نظام الدین، آب انبار Agrasen ki baolo

توجه داشته باشید که نرخ ورودی آین آثار مانند ایران برای مردم بومی و توریستها متفاوت است که البته این رقم برای ما در مقایسه با ایران بسیار بیشتر بود. به عنوان مثال ورودیه ای که برای یک هندی 50 روپیه بود برای ما توریستها 600 روپیه میشد.

بازار Janpath و شعب دیلی هات جهت خرید صنایع دستی در دهلی مناسب هستند. بازار چاتوچاک در قلب دهلی قدیم و بسیار شلوغ که دیدن و گشتن در آن اعصابی فولادی نیاز دارد. البته در دهلی پاساژهای بسیاری هم موجو است که ما فرصتی برا گشت و خرید نداشتیم.

در کل به شخصه دهلی را زیبا دیدم و واقعا سفری خاص و به یاد ماندنی برایم رقم خورد.

مناسب برای
 • هیچ امکاناتی یافت نشد
نوع سفر:
تاریخ سفر:
 • Arezou.SB

  شهر دهلی پایتخت هندوستان ترکیبی از اقوام مختلف با دینها،پوششها و نگرشهای گوناگون هستن که باصلح کامل در کنار هم...

 • Nedajrg

  دهلی پایتخت کشور هندوستان یکی از بزرگترین شهرهای این کشور و دومین کلانشهر هندوستان محسوب می شود. این شهر در...

 • Sima Sohani

  اوایل صبح به شهر دهلی رسیدم، فرودگاه تمیز و مرتبی داشت. عکس از داخل فرودگاه گرفتم چون حالت انگشتای هندی...

 • زهرا طوسی

  دهلی دومین شهر بزرگ هند و دهلی نو بخشی از دهلی میباشد. این شهر در نیمه شمالی هند و در...

 • Sima Sohani

  با ورودم به فرودگاه دهلی ی آب و هوای شرجی رو احساس کردم توی فروردین دمای ۳۴ درجه رو داشت...

 • سیما نادری

  پایتخت سیاسی کشور هند شهر بسیار بزرگ و شلوغی هست که هر گوشه اون به زیبایی های متفاوت یافت میشه،...

 • Rouhollah Rashidpour

  شهر دهلى در شبه قاره هند يك شهر شلوغ با آلودگى زياد كه من در بهار ٩٧ به آنجا سفر...