Close
کرمان
امیربهادر
نقدها:
گزارش
کرمان زیبا
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

بازار گنجعلی خان یکی از بناهای معروف مجموعه گنجعلی خان کرمان می باشد. گنجعلی خان یکی از حاکمان در زمان شاه عباس بوده است. ادویه فروشی های بازار که تا چشم کار می کند گونی هایی از ادویه‌های رنگارنگ در جلوی مغازه‌ها چیده شده است . در گذر از کنار هر حجره بوی ادویه جدیدی به مشام می رسید. از بوی تند فلفل تا بوی آویشن کوهی ...از زردی زردچوبه تا چوب دارچین و گیاه آلوئه ورا ... هر کدام تابلویی با خواص درمانی و طریقه مصرف در گونی خود داشتند. اکثر حجره‌ها قاووت، که در لهجه کرمانی به آن قُووِتو میگویند را برای فروش داشتند. بازار از میدان ارگ شروع و تا  به میدان مشتاقیه ختم می‌شود. پس از گشتی در بازار گنجعلی خان ،به گنبد جبلیه رفتیم. گنبدی هشت ضلعی در دشتی سبز که قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد. این گنبد تماما از سنگ ساخته شده و در داخلش نیز موزه سنگ برپا بود. کوچکترین سنگ قبر کشف شده در استان کرمان نیز در این گنجینه نگهداری می‌شود.
به بازار مسگری‌های کرمان رفتیم. مسگران این بازار در زمان قدیم تمامی ظروف کاربردی را از مس ساخته و قلم زنی می کردند اما امروزه به دلیل گران شدن مس و جایگزین شدن ظروف چینی و سرامیکی، به تولید وسایل تزیینی و دکوری با مس می پردازند.
سوغات معروف کرمان،شیرینی اصیل این شهر به نام کُلمپه خریدم که شبیه به کلوچه های خودمون بود با این تفاوت که در میان آن از خرمای چرخ شده با عطر هل استفاده می کند که طعم لذیذی رو به همراه چای دارد.
 به آتشکده زرتشتیان کرمان رفتیم که موبد آنجا از قدمت‌اش توضیح داد:که این آتش نزدیک به ۱۱۲۲ ساله که خاموش نشده است.بعد از آتشکده راهی شهر ماهان شدیم. باغ شاهزاده ماهان چون نگینی در میان کویر می درخشید یکی از 9 باغ ایرانی که در یونسکو به ثبت رسیده و قدمتش به دوره قاجار می رسد. این باغ شگفت انگیز بود پله پله رو به بالا و صدای فواره ها و جوش و خروش آب و سرسبزی چشمگیر.

و بعد به شهر تاریخی بم رفتیم. در محیط بیرونی آن ، یک بازارچه کوچک محلی بود که غذاهای سنتی را معرفی و می فروختند . این بنا بزرگترین سازه خشتی جهان می باشد که عظمت آن وصف نشدنی است.
گنبد جبلیبه ،آتشکده ، ارگ بم ، باغ شاهزاده ماهان، موزه حمام گنجعلی خان،یخدان مویدی،باغ هرندی،قلعه دختر از جاذبه های کرمان است
#لستگرام#لستسکند#گلفام_سفر

مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

نوع سفر:
تاریخ سفر: