آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی
ویدا مهین پو
نقدها:
گزارش
آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی توسرکان
توصیه شده توسط کاربر

شهرستان تویسرکان در استان همدان از جمله مناطق خوش آب و هوای استان است که معروفیتش را مدیون درختان پر بار گردویش است.

اگر از سمت جاده قدیم تویسرکان از بالای جاده پیست اسکی همدان به تویسرکان بروید با جاده باریک و مارپیچی روبرو هستید که روستاهای باصفایی را در دل خود جای داده است.

تویسرکان دارای چندین اثر تاریخی مهم مانند مقبره حیقوق نبی، خانه مسعودی، خانه اقتداری، پل فرسفج و نهایتاً آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی است.‌

میر رضی الدین از شعرا و عارفان عصر صفوی بود که در روستای آرتیمان تویسرکان به دنیا آمد. سالها منشی دربار شاه عباس صفوی بود و نهایتاً داماد او شد. حتماً بیت معروف زیر را از ساقی نامه این شاعر پر ذوق و قریحه شنیده اید:‌

الهی به مستان میخانه ات/ به عقل آفرینان دیوانه ات‌

آرامگاه این شاعر به نام یکی از زیباترین بناهای آرامگاهی است که تاکنون دیده‏ ام. بنای آجری چهار وجهی که روی تپه ای بلند در انتهای شهر بنا شده است.

ورودی آرامگاه را درختان مشجر و باصفایی احاطه کرده است. حدود 30 پله را با طمانینه و آرامش باید طی کنید تا به سر در آرامگاه برسید. در ابتدای پله ها دو تندیس نیم تنه سنگی از میر رضی الدین آرتیمانی و حیقوق نبی توجهتان را جلب خواهد کرد.

دو طرف پله ها را درختان پرتراکم کاج و چنار و گردو احاطه کرده است. روبروی سردر آرامگاه دو درخت بلند و تقریباً متقارن مانند دو نگهبان پاسدار حریم سر در شده اند. هر ضلع بنا مشرف به سه دهنه طاق بلند و زیبای 6 متری است که هر کدام با دری مشبک به درون آرامگاه راه دارند که تلالو نور را به زیبایی از خود عبور داده و فضای دلنشینی را رقم می زنند.

در هر چهار طرف کاشی کاری های زیبای آبی، سبز و فیروزه ای در زمینه سورمه ای خودنمایی میکند. فضای درونی آرامگاه فضای مربعی شکلی کوچکی است که بیوگرافی شاعر بر روی لوحی فلزی روی سنگ مربعی ساده ای قرار گرفته است. ساقه نامه معروف نیز بر روی تابلویی بلند و کشیده در کنار دیوار آرام گرفته است. ‌

دیدن این بنا وقت زیادی از شما نخواهد گرفت پس می توانید با آرامش جز به جز آن را نگریسته و از سادگی و زیبایی آن لذت کافی را ببرید. پیشنهاد می کنم در فصل بهار راهی تویسرکان شوید تا از خنکای مطبوع این شهر زیبا بهره کافی را ببرید.

نوع سفر:
تاریخ سفر: