Close

نقد و بررسی ایذه (شهر)


میانگین امتیاز:
 • ایذه
  ایذه
  کاربر لست سکند
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  موزه سنگ نگاره های عیلامی
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  ایذه یکی از کهن ترین شهرها و پایتخت های ایران است با یک تاریخ غنی و طبیعت زیبا. این شهر در شرق استان خوزستان واقع شده و همسایه استان چهارمحال و بختیاری است. مردم آن اکثرا از قوم بختیاری هستند.
  در مورد طبیعت ایذه باید به دشت سوسن و روستاهای زیبای آن، تالاب میانگران، رود کارون، سدهای کارون ۳ و ۴، آبشار شیوند و ... اشاره کرد. ایذه را موزه باز سنگ نگاره ها نیز می نامند و مهم ترین سنگ نگاره های باقیمانده از تمدن عیلامی در این شهر عبارتند از کول فرح، اشکفت سلمان، خونگ اژدر، شهسوار و ...
  همچنین در ایذه می توانید از گورستان شیرهای سنگی شهسوار دیدن کنید که هر کدام از این شیرهای سنگی بر روی مقبره درگذشتگان حکایتی دارد.
  شاید باروتان نشود اما برای دیدن این شهر و زیبایی هایش حداقل به ۳ تا ۴ روز زمان نیاز دارید! البته متاسفانه شهر از نظر هتل و اقامتگاه های مناسب در وضعیت خوبی نیست اما امید می رود در آینده با توجه گردشگران به این شهر بخصوص در فصل بهار و پائیز، اقامتگاه های مناسبی نیز احداث شود.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایذه
  ایذه
  کاربر لست سکند
  ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  ایذه شهر کهن ایران
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  به نام خدا
  ایذه شهر کهن ایران
  گاهی صحبت کردن در مورد شهرهای کوچک و کمتر شناخته شده دشوار است چراکه همگی کمبودهایی دارند که هر چه بگوییم نقدی منفی برای آن تلقی می شود. یکی از این موارد شهر بختیاری نشین ایذه در استان خوزستان است. ایذه شهری است که فاقد هتل های چند ستاره، مناطق تفریحی مدرن و فاقد فرودگاه و راه آهن است. پاساژهای زیادی در آن وجود ندارد و قدرت خرید از نظر تنوع کالا پایین است. از رستوران، فست و فود و کافه های آنچنانی هم خبری نیست. شهربازی های بزرگ و متنوع نیز در آن جایی ندارند.

  خب پس مگر ایذه چه دارد که بخواهیم به آن سفر کنیم؟!!

  * آب وهوا
  به جرات می توان گفت ایذه یکی از خنکترین شهرهای استان خوزستان است که به این دلیل همیشه در تابستان میزبان خوزستانی های گرمازده در دل طبیعت مصفایش است. کهشور، امام زاده سلطان ابراهیم، شالو و منشگت و منطقه سادات حسینی پذیرای مسافران هستند.

  * طبیعت زیبا
  شنیدن وصف دشت سوسن ایذه کافی است تا به تنهایی شما را به سمت ایذه بکشاند. دشتی سرسبز و بکر و مصفا با روستاهای کوچک و بزرگ. کافی نیست!؟ طبیعت جادویی دریاچه سد کارون 3 چه طور!؟ دیدن آبشار زیبای شیوند و باغ های انارش، دهدز و دهکده توریستی زراس و جزیره زیبای کوشک دیگر مطمئنتان خواهد کرد. بخش زیادی از طبیعت ایذه نسبتا بکر باقیمانده است چرا که ساخت و سازهای گردشگری در آن صورت نگرفته است.

  * آثار تاریخی
  ایذه ملقب به موزه روباز سنگ نگاره های ایران است. نقطه عطف گردشگری ایذه تاریخ باستان آن است که توریست های زیادی را از ایران و سایر کشورها به سمت دیدن تاریخ کهن عیلامی می کشاند. نقش برجسته اشکفت سلمان و کولفرح در داخل شهر به راحتی قابل بازدید هستند. در روستاهای خنگ اژدر، خنگ یارعلیوند و خنگ کمالوند نقش برجسته هایی در دل طبیعت نهفته است که خیلی ها هنوز از وجود آنها بی خبر هستند. مجسمه معروف سردار پارتی که در موزه ملی ایران باستان تهران نگهداری می شود نیز از روستای تاریخی شمی ایذه کشف شده است.

  * آشنایی با فرهنگ بختیاری
  هنوز هم در زندگی مردان و زنان بختیاری چوقا و لباس های بختیاری فراموش نشده و آن را به تن می کنند. هنوز هم برد شیر یا شیر سنگی را به نشانه دلاوری و شجاعت بر سر مزارها قرار می دهند که نمونه آن ها را می توانید در آرامستان شهسوار بیابید. در جشنواره های بختیاری می توانید به تماشای سیاه چادرها، پخت نان محلی و رقص بختیاری رفته و در کنار موسیقی اصیل بختیاری لذت شنیدن شاهنامه خوانی را از شاهنامه خوانان به نام آن کسب کنید.

  * گشت و گزار در شهر
  ایذه شهر کم جمعیت و خلوتی است و با ترافیک شهری روبرو نیستید. کرایه های تاکسی نیز پایین است. دسترسی به جاذبه های تاریخی درون شهری راحت است و وجهی جهت بازدید پرداخت نمی کنید. مردم شهر آرام و مهمان پذیر اند و رفتار ناسبی با توریست ها دارند. البته چندان مسلط به زبان انگلیسی برای راهنمایی توریست ها نیستند.
  ایذه شهر ارزانی است که جهت خوراک و اقامت هزینه پایینی را پرداخت می کنید. آرامش خوبی در این شهر خواهید داشت.

  * اقامت در روستا و طبیعت
  اخیراً چند اقامتگاه بومگردی در روستاهای تکاب، قلعه سرد و باجول ایجاد شده که با فضایی دلنشین جایگزین هتل ها و مسافرخانه های نداشته ایذه هستند. تقریبا همگی نزدیک به جاذبه های توریستی هستند و به دلیل فاصله از محیط شهری مکان های پر آرامش و مصفا می باشند.

  خب پس به عشق دیدن تاریخ و طبیعت جادویی اش وارد ایذه شوید. بازارگردی و تفریح و اقامت در مکان های لوکس را به وقت دیگری در شهر دیگری بسپارید و ساده و صمیمی در کنار مردم دوست داشتنی ایذه از بودن در آنجا لذت ببرید.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر: