نقد و بررسی ایروان (شهر)


میانگین امتیاز:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  محسن خرمایی
  نقدها:
  گزارش
  ایروان پایتخت کوچک ولی زیبا
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  ایروان پایتخت کشور ارمنستان یکی از مقاصدی است که برای ما ایرانی ها تقریباً ارزان تمام می شود و به خاطر نزدیکی امکان سفر با ماشین شخصی ، اتوبوس و هواپیما مقدور می باشد. مردم ارمنستان مردمی خوب و مهربان هستند که رفتار خوبی با توریستها دارند و عمدتاً مسیحیان ارمنی هستند. جاذبه های شهر عمدتاً در مرکز شهر قرار دارند ، که اگر اهل پیاده روی هستید به شما حسابی خوش خواهد گذشت. میدان هراپراگ (جمهوری) ، کاسکاد ( هزار پله ) ، بازار محلی ورنیساج ، ساختمان اپرا ، خیابان شمالی ، مسجد کبود ، کلیسای گریگوری و موزه تاریخ ارمنستان برخی از از اماکنی هستند که پیاده می شود بازدید کرد. در زمینه خرید هزینه پوشاک گران است ولی خورد و خوراک مناسب میباشد. برای کرایه تاکسی ها بهتر است از اول چونه بزنید و قیمت را مشخص کنید. جاذبه های بیرون شهر: معبد گارنی ، کلیسای گغارد ، دره گل ها، دلیجان، دریاچه سوان و ... می باشد.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  ایروان
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  ایروان پایتخت ارمنستان و بزرگ‌ترین شهر این کشور و از قدیمی ترین شهرهای دنیاست و از آنجایی که به ایران نزدیک و همچنین به طور کلی کشور گرانی نیست یکی از مقاصد عالی برای گردشگران ایرانی است و بهترین فصل برای سفر به این شهر تابستان است البته در نوروز با اینکه هوا خیلی مساعد نیست ولی به دلیل برگزاری بسیاری از کنسرت های خوانندگان بزرگ ایرانی در این شهر مسافران بسیار زیادی از ایران به این شهر میآیند. راه های رسیدن به این شهر هوایی و زمینی است که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب ما راه زمینی با ماشین شخصی بود که خوبی هایی داشت از جمله لذت بردن از مسیر زیبا و دسترسی به جاهای مختلف به آسانی و البته دشواریهایی داشت از جمله آسفالت های خیلی بی کیفیت و برف و کولاک و پلیس های فاسد و ... که البته همه اینها تجربه های خیلی خوبی رو بهمون آموختن. عموم ارمنی ها مردم خونگرم و مهمان نوازی هستند و البته مثل همه جای دنیا استثناهایی هم وجود داره که از شانس ما توی سفر چند روزمون زیاد به استثناها برخورد کردیم از پلیس های زورگیر و راننده تاکسی که مسیری رو که با یه تاکسی دیگه 2000 درام رفته بودیم 10000 درام ازمون گرفت. البته با خونگرم ترین ها هم زیاد مواجه شدیم مثل دختر بچه ای که چون مدرسه ای بود حدس زدیم انگلیسی بدونه و ازش آدرس پرسیدیم ولی نمیدونست و با یکی دیگه تماس گرفت تا راهنماییمون کنه. در این شهر حتما پیاده گشت و گذار کنید و زیبایی هاشو کشف کنید حتما در خیابان نورث اونیو قدم بزنید و از این خیابان اصلی پیاده روی حسابی لذت ببرید. این شهر دیدنی های خیلی زیادی داره از جمله : میدان جمهوری ، کاسکاد ، یادبود نسل‌کشی ارامنه ، کلیسای اچمیادزین ، خانه‌ی اپرا ، مجسمه مادر ارمنستان ، مسجد کبود و ... که اکثرا در نزدیکی هم قرار گرفتن. برای خرید در این شهر هم میتوانید به مرکز خرید های دالما گاردن و یروان مال سری بزنید و پیشنهاد میکنم بازار ورنیساژ رو هم از دست ندید که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در اون میتونید پیدا کنید.

  مناسب برای
  • خرید

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  Ghasem Nazarian
  نقدها:
  گزارش
  ایروان پایتختی زیبا در همسایگی ما
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  رفتن و گشت و گذار در ایروان پایتخت کشور ارمنستان یکی از مقاصدی است که برای ما ایرانیها تقریبا ارزان تمام می شود و به خاطر نزدیکی امکان سفر با ماشین شخصی و لذت بردن از طبیعت مسیر هم مقدور است . مردم ارمنستان عمدتا مسیحیان ارمنی هستند اما آزادی دینی وجود دارد . مردمی خوب و مهربان هستند و رفتار خوبی با توریستها دارند . جاذبه های شهر عمدتا در مرکز شهر قرار دارند ، میدان هراپراگ ( جمهوری) در مرکز شهر که ساختمانهای زیبای دولتی اطراف آن قرار دارند و فواره اهای موزیکالی که شهروندان و توریستها را جذب می کند تا ساعتی را به تفریح و رقص و شادی بپردازند . از میدان هراپراگ می توان پیاده به دیدن ساختمان اپرا رفت و از آنجا به سوی گاسکاد ( هزار پله) رفت . می توان پله های گاسکاد را طی کرد یا با پله برقی داخل آن به بالای گاسکاد رفت که در این صورت شهر ایروان زیر پایتان خواهد بود که منظره چشم نوازی خواهد بود . در بالای گاسکاد خیابانی است که می توان زیر گذر آن را طی کرد تا به پارک ویکتوری رسید ، در پارک وسایل بازی ، سالن کنسرت روباز و مجسمه مادر ارمنستان قرار دارند . اگر شانس با شما یار باشد می توانید از کنسرت رایگان استفاده کنید . معبد گارنی از دیگر جاذبه های شهر است که با کمی جستجو می توانید به آنجا بروید . دریاچه سوان بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان تا ایروان نیم ساعت راه دارد که می توانید یک روز خوب را آنجا سپری کنید و از کباب ماهی و خرچنگ خوشمزه آنجا استفاده کنید . اگر وقت کافی داشته باشد دیدن شهر زیبا و جنگلی دلیجان هم ارزشش را دارد . در مسیر برگشت از سوان ، زاخکازور یا دره گلها قرار دارد که می توانید با تله سیژ به بالای کوه بروید و لذت ببرید . در جای جای ایروان مجسمه های افراد مشهور ارمنستان به چشم می خورد و همچنین آب خوریهای سنگی بدون شیر آب که همواره در حال جوشیدن هستند . در اواسط خیابان روبروی فواره های میدان هراپراگ کارخانه شراب سازی قرار دارد که می توانید از آن نیز بازدید کنید . پارک آبی رو باز ایروان نیز در خروجی شهر به سمت دریاچه سوان قرار دارد که در روزهای گرم تابستان می تواند روز خوبی را برای شما رقم بزند. غذا و میوه در ارمنستان گران نیست و تقریبا هن قیمت ایران است وحتی ارزانتر . اگر با ماشین شخصی عازم ایروان باشید با توجه به اینکه جاده کوهستانی و پرپیچ و خم است آهسته برانید و برای لذت بردن از مسیر یک شب را در بین راه که هتل هم فراوان است بمانید . مسیر زمینی از جلفا و مرز نوردوز می باشد که همانجا صرافی هم برای چنج پول و خرید درام وجود دارد . بهترین فصل سفر به ایروان از بهار تا آخر تابستان می باشد که البته فصل بهار زیباتر است .

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  ایروان
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  ایروان به راستی شهر فوق‌العاده‌ای است. این مکان دارای وجهه‌ی جهانی، فرهنگی غنی و مردمی خونگرم و مهمان‌نواز است. ایروان پایتخت ارمنستان است، اما این تمام کار نیست؛ این شهر چیزی فراتر از یک پایتخت صرف است. ایروان شهری جهانی و امن برای گردشگران سراسر دنیا است. این شهر، میزبان هزاران گردشگر و مسافر است که در سطح شهر به گشت‌و‌گذار می‌پردازند. برای رفتن به ایروان میتوان از طریق هوایی و زمینی اقدام کرد. #ایروان

  مناسب برای
  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #ایروان
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  #ایروان بزرگترین شهر و پایتخت #کشورارمنستان و در کنار رود هرازدان و دامنه کوه های آرارات می باشد.
  طریقه رفتن به #ایروان از ایران هم از طریق هوایی و هم زمینی ممکن است، هوایی از فرودگاه امام خمینی و زمینی هم همه روزه هم از تهران و هم از شهرهای دیگر از طریق مرز نوردوز صورت میگیرد که از تهران تقریبا ۲۳ ساعت تا #ایروان راه می باشد.
  این شهر زیبا مکانی امن و بی خطر برای گردشگران سراسر دنیا میباشد خصوصا ایرانی ها که علاقه ی زیادی برای سفر به این شهر زیبا دارند، ارمنی ها بسیار مردمی خونگرم و مهمان نواز هستند، حتی برخی از آنها فارسی هم میتوانند صحبت کنند .
  توصیه بنده به شما به عنوان کسی که چندین بار به این شهر زیبا سفر کردم این است که حتما در فصل بهار از اردیبهشت تا پایان تابستان از این شهر دیدن بفرمایید چون بسیار بسیار سرسبز و زیبا میباشد در فصل پاییز و زمستان خیلی زیبا به نظر نمیرسد.
  جاذبه هایی که در این شهر میتوانید ببینید ، کاسکاد یا هزارپله، موزه ماتناداران، اوپرا، کارخانه شراب سازی نوی و آرارات، مجموعه کلیساهای اچمیادزین، مجسمه مادر ارمنستان، زوارتنوس، رقص آب میدان جمهوری یا هراپاراک، یادمان نسل کشی ارامنه، موزه تاریخ، مسجد آبی، قلعه اربونی، کلیسای گرگوری مقدس، موزه سرگئی، پارک عشاق، خیابان تومانیان
  جاذبه های بیرون شهر ی: معبد گارنی، کلیسای گغارد، دره گل ها، دلیجان، دریاچه سوان و ... می باشد.
  بازار معروف ورنیساژ هم که بازار صنایع دستی معروف این شهر می باشد.
  غذاهای ارمنی هم بسیار خوشمزه میباشند و اکثر غذاهای آنها حالت آبکی و سوپ مانند میباشد.
  هزینه پوشاک گران است ولی خورد و خوراک مناسب میباشد.
  پوسته گردشگری شهر تمیز میباشد ولی مکان های عادی خیلی تمیز و بهداشتی نیستند.
  برای کرایه تاکسی ها نیز بهتر است از اول چونه بزنید و قیمت رو‌مشخص کنید.

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  سام محمدی
  نقدها:
  گزارش
  ایروان
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  ایروان‌ یکی از شهرایی هستش که ممکنه خیلیا توی ۵ اولویت سفر خودشون قرارش نمیدن و حتی دیدم که بعضی ها واسه بار چندم هم که شده به ترکیه سفر میکنن ولی حاضر نسیتن ارمنستان رو‌ تجربه کنن چون فک‌میکنن چیزی خاصی نداره و پولشونو هدر‌میدن، اگه شمام اینطور فکر مکنین باید بگم که سخت در اشتباهین و ارمنستان به نظر منی که چه از لحاظ آثار باستانی کشورای اروپایی مثل ایتالیارو دیدم حرفی برای گفتن داره هم چیزای دیگه ای‌که واسه خیلیا اهمیت داره مثل تفریحات یا بهترین رستوران ها و غذاها رو‌هم شامل میشه، قیمت خوبی داره همه چیز و واسه خرید هم‌ مناسبه .#تایسیز

  مناسب برای
  • تفریح

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  Kia
  نقدها:
  گزارش
  پایتخت ارمنستان
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سفر به ایروان ارزان و لذت‌بخش است. پایتخت کشور ارمنستان شهری آرام و پر از شادی است. مردم ارمنستان با ایرانی‌ها رابطه خوبی دارند و از دیرباز با ما پیوند داشته‌اند. منطقه قفقاز غذاهایی خوشمزه و مورد علاقه ما ایرانی‌ها دارد. غذا و نوشیدنی‌ها در ارمنستان ارزان و سالم هستند. پیشنهاد می‌کنم پنیرها و نان‌های متنوع آن‌ها را که در هر سوپرمارکتی پیدا می‌شوند را امتحان کنید. شب‌ها به میدان جمهوری سر بزنید و از تماشای رقص نور و آب لذت ببرید. #تایسیز #ایروان

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  Aming411
  نقدها:
  گزارش
  موقعیت و زیبایی شهر
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر ایروان با داشتن آب و هوای معتدل برای افرادی که تصمیم به سفر خارجی با هزینه کم دارند بهترین گزینه میباشد.
  این شهر با جمعیتی محدود فضایی آرام و راحت برای مسافرین عزیز فراهم میسازد.
  از جاذبه های این شهر میتوان به میدان جمهوری یا هراپارک، معبد گارنی، کلیسای استپانوس، دره گلها و دریاچه سوان نام برد.
  به دوستان توصیه میکنم در صورتی که قصد سفر با هزینه متوسط دارند حتما به ایروان سفر کرده و از جاذبه های این شهر لذت ببرند.
  عکس میدان جمهوری برای دیدن دوستان عزیز به پست الصاق شد.
  #تایسیز

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  ایروان, سنت پترزبورگ گوچک
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  قرار بود ایروان نمونه ای کوچک از سنت پترزبورگ در جنوب شوروی باشد. نمونه ای زیبا و شکیل از معماری فاخر دوران شوروی که هنوز آثار عظیم و زیبایی از آن دوران در شهر باقی ست.

  اگر هوایی به ایروان سفر کنید, شهری زیبا و امروزی و تا حدودی پر زرق و برق در ذهنتان خواهد آمد و ارمنستان را کشوری آباد و پیشرفته خواهید یافت, اما اگر مثل ما زمینی و از بدترین جاده های جهان به ایروان سفر کنید,

  ارمنستان را تنها استان بازمانده ای نیمه آباد از امپراطوری افول کرده متصور خواهید شد. ایروان شهری صورتی رنگ است ! دقیقا به رنگ روستای ابیانه خودمان. پر از فروشاه های شیک و لوکس و کافه و رستوران های جذاب.

  تقریبن همیشه صدای رقص و موسیقی از خیابان هایش شنیده می شود. میدان هراپراگ در مرکز شهر شلوغ ترین و در واقع قلب شهر است. حقیقتشرا بخواهید ارمنستان و ایروان چیز خاصی برای دیدن ندارد, مخصوصن اگر از شهر خارج شوید واقعن اوضاع جاده و روستاها و همه جا اسف بار است.

  اما شهر زنده و زیبا, مانند گرجستان ارمنستان نیز در تضادی عجیب از گذشته تاریک و آینده روشن هنوز مانده است. غذاهای ارمنی و ایروان به طرز عجیبی شور است ! قیمت ها میشود گفت مناسب است.به طرز جالبی خیلی از مردم شهر فارسی هم تا حدی می دانند. خلاصه فقط ارزش یکبار دیدن را دارد !! #تایسیز #ارمنستان

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  arash ghavidel
  نقدها:
  گزارش
  ماه عسل در ایروان
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  متاسفانه با بالا رفتن قیمت دلار قیمت دارم ارمنستان هم بالا رفت و پول ایران بی ارزش تر شد اما با اینحال ما تصمیم گرفتیم بریم برای اشنایی شهری روز اول تور شهری رو انتخاب کردیم که ما رو با شهر اشنا کردن و از میدان جمهوری و ابفشان اون دیدن کردیم بعد به سمت بنای هزار پله رفتیم که یک نمای خوب به شهر داره ودر اطراف اون پر از کافه های مختلف هست بعدش به سمت مجسمه مادر ارمنستان رفتیم که بعد از بداشتن مجسمه استالین اون رو درست کردن و نماد کشور ارمنستانه روز بعد به سمت دریاچه اب شیرن ایروان رفتیم که خیلی تمیز و خوش اب و هوا بود حتما ماهی کباب اونجا رو امتحان کنید برای دیدن درت گلها بهتر اردیبهشت برین و برای شنا و آب بازی دریاچه یا پارک آبی بهتر اول تابستان برید ، جدا از تور حتما یک شب رو تو خیابون های ایروان پیادت روی کنید که لذت بخش هست یک سر حتما به رستوران پروانه بزنید ولی بهتر خودتون رزور کنید برید تا اینکه تور شما رو ببر. مردم ایروان خیلی خوب و مهربون هستن و بعضی از اونا ایرانی بلد هستن از نظر امنیت و آرامش کشور بسیار خوب ومناسبی هست . با نصب نرم افزار تاکسی به راحتی میتونید هر کجا که خواستید با قمیت مناسب بروید.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

  • سفرهای مذهبی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • ایروان
  ایروان
  کاربر لست سکند
  مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  ایروان شهری با جاذبه های متوسط
  (جدی و بی احساس)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر ایروان شهر کوچکی با یک مرکز شهر توریستی است. کمی که از مرکز شهر خارج شوید با بافت فقیر و متفاوتی روبرو میشوید. برای دیدن کامل این شهر و اطراف آن 3 الی 4 روز کافی است.
  دیدنی های ایروان عبارتند از: سالن اپرا و اجرای نمایش های باله و اپرا
  میدان جمهوری و رقص فواره های موزیکال
  موزه تاریخ و گالری هنر ارمنستان
  موزه کشتار ارامنه
  موزه کتب خطی ماتنداران
  بازارچه ورنیساژ در روزهای شنبه و یکشنبه
  کلیسای Sant Gregory the illuminator
  پارک کاسکاد یا هزار پله
  پارک پیروزی
  رستورانهای مجاور رود هرازدان
  ایستگاه قطار قدیمی شهر
  قلعه و موزه اربونی
  خانه و موزه سرگی پاراجانف
  موزه مادر واقع در زیر مجسمه مادر
  تور بازدید از کارخانه های تولید محصولات محلی و تست آن
  مسجد آبی
  کافه های متعدد شهر
  در نزدیکی شهر نیز اماکن زیر قابل بازدید هستند:
  دریاچه سوان
  صومعه گغارد
  معبد گارنی
  تساخکادزر یا دره گلها و تله کابین آن . این دره در زمستان پیست اسکی میباشد.
  صومعه Khor Virap
  کلیسای اچمیادزین
  کیفیت و قیمت غذا در ایروان مناسب میباشد و رستورانها و کافه های متعددی در شهر وجود دارد. بدلیل رفت و آمد زیاد ایرانیها به این شهر کسبه تا حدودی به زبان فارسی و انگلیسی آشنایی دارند. در مجموع مشکلی بابت برقراری ارتباط وجود ندارد.
  هزینه تاکسی در این شهر پایین است و البته اکثر نقاط دیدنی در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. برای رفتن به خارج از شهر میتوان از اتوبوسهای محلی و یا تورهای ارزان قیمت یک روزه استفاده کرد.
  در مجموع ایروان شهری است که برای یک بار دیدن خوب است و اگر گزینه های شما برای سفر محدود است انتخاب بدی نیست اما اگر گزینه های بیشتری دارید این شهر را در اولویتهای آخر قرار دهید

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • سفرهای مذهبی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر: