Close
رستوران

آب انبار شرفیه (تئودوسیوس)

Serefiye Sarnici (Theodosius Cistern)

Serefiye Sarnici istanbul (1).jpg
Serefiye Sarnici istanbul (2).jpg
Serefiye Sarnici istanbul (3).jpg
Serefiye Sarnici istanbul (4).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مجموعه تاریخی
 • معماری خاص و باشکوه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • بهزاد حصاریها
  نقدها:
  گزارش
  آب انبار تئودوسیوس
  توصیه شده توسط کاربر

  آب انبار تئودوسیوس (یا Theodosius Cistern) که ترکها به اون Serefiye Sarnici میگن یکی از سه آب انبار اصلی قسطنطنیه و در واقع کوچکترین اونهاست (این آب انبار 45 متر در 25 متر مساحت و 9 متر ارتفاع داره و توسط 32 ستون مرمر نگهداری میشه).
  این آب انبار که به لطف نور پردازی بسیار زیبا و هنرمندانه اون بیشتر به یک کاخ سلطنتی شباهت داره و شما رو تا حدودی به یاد تخت جمشید خودمون میندازه و در عین حال ساختمان بسیار جالب، شفاف و مدرنی هم در بالای ورودی اون ساخته شده، بین سالهای 428 تا 443 میلادی به دستور تئودوسیوس دوم امپراتور وقت روم ساخته شده و برای قرن ها آب مورد نیاز قسطنطنیه رو به همراه آب انبارهای Basilica Sistern و Binbirdirek تامین میکرده.
  جالب اینجاست که تا سال 2010 میلادی کسی از وجود این آب انبار خبر نداشته تا اینکه شهرداری استانبول در اون سال تصمیم میگیره ساختمان شهرداری اون محله رو تخریب کنه که در جریان این تخریب، آب انبار تئودوسیوس صحیح و سالم از زیر آوار ساختمان شهرداری بیرون میاد و تبدیل میشه به یکی از جاذبه های توریستی بسیار دیدنی استانبول!
  ضمنا این آب انبار در محله سلطان احمد و در نزدیکی میدان سلطان احمد واقع شده و بازدید از اون هم رایگانه.#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  آب انبار تئودوسیوس یا شرفیه
  توصیه شده توسط کاربر

  آب انبار تئودوسیوس (Theodosius Cistern) که ترک ها این آب انبار رو به اسم آب انبار شرفیه (Şerefiye Sarnıcı) میشناسند در محله فاتح و بین میدان سلطان محمد و بازار بزرگ قرار داره. این آب انبار مربوط به قرن پنجم میلادی و در دوره بیزانس و حکومت تئودوسیوس دوم ساخته شده است. البته از بیرون سازه ی شیشه ای رو میبینید که با توجه به نوساز بودنش کمی دچار تردید میشید که زیر این سازه همچین بنایی میتونه وجود داشته باشه. از این آب انبار بعد از این همه سال به خوبی نگهداری شده، این آب انبار با آب انبارهای خودمون که سقفش معمولا دارای یک گنبد بزرگه فرق داره، سقف این آب انبار دارای گنبدهای کوچیک کوچیک و دارای ۳۲ ستون از جنس مرمره که به شکل زیبایی نورپردازی شده و شبیه به تالاری با ستون های زیباست. در کف آب انبار کمی آب وجود داره که انعکاس بنا در آب به زیبایی جاذبه کمک کرده، توی آب هم سکه های زیادی که فکر کنم گردشگرها انداخته بودن وجود داشت، یکی از امکانات خوب این آب انبار آسانسوریه که براش گذاشتن.ضمنا بازدید از آب انبار تئودوسیوس رایگانه. #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: