Close
رستوران

آب انبار 1001 ستون

1001 Direk Sarnici

1001 Direk Sarnici (1).jpg
1001 Direk Sarnici (1).jpeg
1001 Direk Sarnici (2).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • بهزاد حصاریها
  نقدها:
  گزارش
  آب انبار بین بیر دیرک (فیلوکسنوس)
  توصیه شده توسط کاربر

  آب انبار بین بیر دیرک (Binbirdirek) که در زبان ترکی به معنی هزار و یک ستون هست، در محله فاتح استانبول و در بالای میدان سلطان احمد قرار گرفته.
  این آب انبار که در قرن پنجم میلادی ساخته شده و نام اصلی اون فیلوکسنوس (Cistern of Philoxenos) هست، به دلیل اینکه تعداد زیادی ستون داشته (224 عدد ستون که امروزه 212 عدد از اونها باقی مونده)، در زبان ترکی به آب انبار هزار و یک ستون معروف شده!
  این آب انبار بعد از آب انبار Basilica Cistern دومین آب انبار بزرگ قسطنطنیه به ظرفیت 40,000 متر مکعب آب بوده و یکی از منابع مهم تامین آب مورد نیاز بیزانس محسوب میشده.
  ارتفاع ستون های این آب انبار 14 الی 15 متر بوده و به دلیل همین ارتفاع زیاد، هر کدوم از اونها از دو ستون مجزا تشکیل شده بوده که بوسیله یک حلقه سنگی در وسط به هم متصل میشدن و شما در حین بازدید میتونید این حلقه ها رو ببینید.
  بعدا البته به منظور حفاظت از ستونها، کف آب انبار رو بالا آوردن که به همین دلیل هم امروزه ورودی آب انبار هم سطح خیابان بیرون آب انبار شده و در داخل هم تنها حدود یک متر پائینتر از حلقه اتصال ستونها رو میشه دید.
  اما برای دیدن ارتفاع اصلی ستونها و عمق واقعی آب انبار، گودالی در گوشه ای از آب انبار ایجاد شده که در داخل اون میشه 4 عدد از ستونهای اولیه با ارتفاع کامل و همینطور آب داخل آب انبار رو دید!
  وقتی به دیدن میدان سلطان احمد و جاذبه های توریستی موجود در اون میرید، بد نیست پس از بازدید از آب انبار Basilica Cistern، سری هم به این آب انبار بزنید. قطعا از دیدن اون پشیمون نخواهید شد!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: