Close
رستوران

مسجد جامع تیس

Tiss Jame Mosque

2956-WYCGDlMClRUvPBe5ZnXi.jpeg
Tiss Great Mosque (2).jpg
Tiss Great Mosque (1).jpg
Tiss Great Mosque (3).jpg
Tiss Great Mosque (4).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مسجد

نقد و بررسی مسجد جامع تیس


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع تیس
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع تیس از مکان های دیدنی چابهار و یادگاری از دوران صدر اسلام در روستای تاریخی تیس است. مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی قدمت ۱۲۵۰ ساله دارد و برخی معتقدند دومین مسجد بعد از اسلام در ایران است. از لحاظ معماری این مسجد شبیه به مسجد های پاکستان و هند است. این مسجد یک مناره دارد، برخلاف مسجدهای ایرانی که دو مناره دارند و به مسجد تک مناره معروف است. بر روی تابلوی این مسجد، اطلاعات خوب و کافی در مورد آن و قدمتش و خصوصیاتش ثبت شده است. رنگ روشن دیواره و مناره و طرح های رنگارنگ روی آن، این مسجد را دیدنی تر کرده است. روستای تاریخی تیس، روز به روز در راه پیشرفت و گسترش است و مردم روستا در حال توسعه و گسترش این مسجد هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Maryam_aram63
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع تیس
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مساجد دیدنی چابهار که در روستای تیس واقع است،مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی که بنای آن به صدر اسلام برمیگرددوقدمت ۱۲۵۰ساله داردودومین مسجدبعداز اسلام به شمار میرود.این مسجد از لحاظ معماری وتزیینات داخلی شباهت خیلی زیادی به مساجد کشورهای هند وپاکستان دارد.مسجد تیس همانند دیگر مساجد اهل سنت دارای یک مناره است وبه مسجد تک مناره شهرت دارد.مناره وگنبدهای مسجد با رنگهای سبز وقرمز رنگ آمیزی شده ودربهای آن با شیشه کاری منظم ونامنظم رنگارنگ جلوه خاصی به مسجد داده.درضمن روستای تیس مردمان مهربان ومهمان نوازی دارد،وبازدید از این مسجد برای اهل شیعه مانعی ندارد ومسئول مسجد با برخوردی عالی شما را برای دیدن از مسجد راهنمایی میکند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع تیس
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی در روستای تیس شهرستان چابهار قرار دارد.پیشینه این مسجد زیبا به صدر اسلام باز می‌گردد و قدمت آن  ۱۲۵۰ سال است و به روایتی دومین مسجد بعد از اسلام در ایران است.مسجد جامع تیس از لحاظ معماری و  تزیینات داخلی مانند مساجد کشورهای پاکستان و هند است. از عناصر کالبدی و گونه‌ای معماری مساجد ایرانی اسلامی مناره نام دارد و این مسجد مانند اکثر مساجد اهل تسنن دارای یک مناره است به همین دلیل این مسجد قدیمی به مسجد تک مناره نیز شهرت دارد.به دلیل افزایش جمعیت،مردم روستا مسجد را گسترش داده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: