Close

مسجد جامع تیس

Tiss Jame Mosque
4
(از 5 نقد و بررسی)

درباره مسجد جامع تیس

نوع جاذبه
مسجد
موقعیت
چابهار
پیشنهاد کاربران
%100 از 5 رای
رتبه در چابهار
23 از 42 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف مسجد جامع تیس

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
منصوره اسکندری
نوشته شده در 29 بهمن 1400
report-icon گزارش

مسجد جامع تیس دررویتای تیس نزدیک چابهار واقع شده. این مسجد از زمان صدر اسلام و با ورود گروهی از مسلمانان به این منطقه و برای ادای فرضیه نماز ساخته شده و کاملا مشخص بود که برای گسترش و بازسازی این مسجد کاملا کار شده. مسجد تیس دومین مسجد ساخته شده در ایران است و از نظر معماری همانند مسجد های هند و پاکستان است.و همچنین این مسجد همچون مسجد های اهل تسنن یک مناره دارد. مناره های مسجد با رنگ های قرمز و سبز رنگ تمیزی شده و دیدن این مسجد خالی از لطف نیست.

بیشتر
امتیاز کل
4
امید خدایاری
نوشته شده در 14 آذر 1400
report-icon گزارش

یکی از جاذبه‌های روستای تیس چابهار، مسجد جامع این روستاس، بنای فعلی مسجد در سال 1316 ساخته شده براساس نوشته‌های تابلوی راهنمای مسجد  قدمت این مسجد برمیگرده به سال 16 هجری، یعنی با یه محاسبه ساده میشه گفت تقریبا 1384 سال قدمت این مسجده البته نمیدونم چرا همه سایت‌ها و نقد و بررسی‌ها قدمت اون رو 1250 سال ذکر کرده اند!!! این مسجد دارای یک مناره بلند به طول 31 متر هست و کاربرد اون در زمان خودش برای اذان و خبررسانی بوده. این مسجد شبیه بناهای هندی با رنگ ولعاب فراوان و زیبا ساخته شده و داخل مسجد هم دارای گچ بری های زیبایی است. مساحت داخل و محوطه مسجد هم بزرگه و جای زیادی داره. در کنار بازدید از این مسجد و به فاصله خیلی کمی می‌تونید غارهای سه گانه بان مسیتی، منزل دلوشی،قبرستان اجنه و قلعه تیس را هم ببینید.

بیشتر
امتیاز کل
4
پروانه کشاورز
نوشته شده در 28 فروردین 1400
report-icon گزارش

مسجد جامع تیس از مکان های دیدنی چابهار و یادگاری از دوران صدر اسلام در روستای تاریخی تیس است. مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی قدمت ۱۲۵۰ ساله دارد و برخی معتقدند دومین مسجد بعد از اسلام در ایران است. از لحاظ معماری این مسجد شبیه به مسجد های پاکستان و هند است. این مسجد یک مناره دارد، برخلاف مسجدهای ایرانی که دو مناره دارند و به مسجد تک مناره معروف است. بر روی تابلوی این مسجد، اطلاعات خوب و کافی در مورد آن و قدمتش و خصوصیاتش ثبت شده است. رنگ روشن دیواره و مناره و طرح های رنگارنگ روی آن، این مسجد را دیدنی تر کرده است. روستای تاریخی تیس، روز به روز در راه پیشرفت و گسترش است و مردم روستا در حال توسعه و گسترش این مسجد هستند.

بیشتر
امتیاز کل
3
Maryam_aram63
نوشته شده در 7 بهمن 1399
report-icon گزارش

یکی از مساجد دیدنی چابهار که در روستای تیس واقع است،مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی که بنای آن به صدر اسلام برمیگرددوقدمت ۱۲۵۰ساله داردودومین مسجدبعداز اسلام به شمار میرود.این مسجد از لحاظ معماری وتزیینات داخلی شباهت خیلی زیادی به مساجد کشورهای هند وپاکستان دارد.مسجد تیس همانند دیگر مساجد اهل سنت دارای یک مناره است وبه مسجد تک مناره شهرت دارد.مناره وگنبدهای مسجد با رنگهای سبز وقرمز رنگ آمیزی شده ودربهای آن با شیشه کاری منظم ونامنظم رنگارنگ جلوه خاصی به مسجد داده.درضمن روستای تیس مردمان مهربان ومهمان نوازی دارد،وبازدید از این مسجد برای اهل شیعه مانعی ندارد ومسئول مسجد با برخوردی عالی شما را برای دیدن از مسجد راهنمایی میکند.

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 7 فروردین 1398
report-icon گزارش

مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی در روستای تیس شهرستان چابهار قرار دارد.پیشینه این مسجد زیبا به صدر اسلام باز می‌گردد و قدمت آن  ۱۲۵۰ سال است و به روایتی دومین مسجد بعد از اسلام در ایران است.مسجد جامع تیس از لحاظ معماری و  تزیینات داخلی مانند مساجد کشورهای پاکستان و هند است. از عناصر کالبدی و گونه‌ای معماری مساجد ایرانی اسلامی مناره نام دارد و این مسجد مانند اکثر مساجد اهل تسنن دارای یک مناره است به همین دلیل این مسجد قدیمی به مسجد تک مناره نیز شهرت دارد.به دلیل افزایش جمعیت،مردم روستا مسجد را گسترش داده اند.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت