Close
رستوران

برج ساعت یزد

Yazd Clock Tower

saat squre.jpg
saat squre1.JPG
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • برج
 • اماکن دیدنی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  برج ساعت
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان ساعت یزدکه به میدان وقت ‌الساعت نیز مشهور است در محله تاریخی فهادان و روبروی خیابان منتهی به مسجد جامع این شهر واقع شده است. در میان این میدان برج خشتی چهارگوش بلندی قرار دارد که بر بالای آن ساعتی قرار دارد که ساخته فردی به نام ابوبکر است که وی در گذشته در شهر یزد ساعت ساز بوده است. ساخت این برج مربوط به دوره قاجار است و با طاق ها و کاشیکاری های آبی و فیروزه ای زیبا که آیاتی برآنها نقش بسته زیبایی خاصی به این بنا داده شده است. این برج که گفته میشود قدیمی‌ترین و اولین ساعت شهری ایران در آن قرار گرفته در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  یزد دارای آثار تاریخی متعددی است برای مثال دو برج ساعت قدیمی در این شهر است . یکی برج ساعت مارکار در میدان مارکار و دیگری برج ساعت در میدان وقت و ساعت ( وقت الساعت ) یزد .
  برج ساعت یزد یک اثر مربوط به دوره قاجار است .
  در میدان وقت الساعت بجز این برج ، بادگیرهای یک آب انبار قدیمی نیز خودنمایی می کند .
  نورپردازی این برج در شب واقعا دیدنی است .
  میدان وقت الساعت همان میدانی است که برای رسیدن به مسجد جامع یزد باید از آن گذشت .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  میدان وقت ساعت
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان ساعت یکی از دیدنیهای مهم یزد هست که برای دیدن این جاذبه نیازی به برداخت ورودیه نیست محل این جاذبه دقیقا روبروی خیابان منتهی به مسجد جامع هست . برج ساعت یکی از بناهای خشتی و دیدنی هست که از زمان قاجار به یادگار مونده و از قدیمترین برجهای ایران وجهان محسوب میشه این برج به شکل مکعب مستطیل ساخته شده و هر 4 طرفش 4 تا ساعت سفید دیده میشه رد پای معماری قاجاری میتونیم ببینیم. این جاذبه گفته میشه این جاذبه که اول ساعت شهری ایران هم محسوی میشه. اسم دیگه این جاذبه میدان وقت الساعت هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  برج میدان ساعت یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان وقت الساعت یا میدان ساعت یزد، یکی از قدیمی ترین برج های ساعت ایران و جهان به شمار می رود و اولین ساعت شهری ایران است. که در انتهای خیابان مسجد جامع قرار دارد و از مسجد جامع هم دیده میشود. ساخت این برج ساعت به زمان قاجار بر می گردد. برج ساعت یزد ساختمانی خشتی و به شکل مکعب مستطیل با ساعتی در بالای آن است. طاق و قوس ها، تزیینات آجری و کاشی کاری های منقوش به خطوط آیات و … روی بدنه برج دیده می شود.
  ساخت این ساعت کاری از ابوبکر، ساعت ساز ماهر یزدی، است. امروزه میدان ساعت مجموعه ای از یک میدان با پلانی مربع شکل و حسینیه، آب انبار و ساباط قدیمی میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش

  برج ساعت در واقع یه ساختمونه که در چهار طرفش ساعت گذاشته شده و دقیقا رو به روی مسجد جامع یزد قرار داره. داخل نمیشه رفت و ساختمونش به محلی برای استقرار پلیس تبدیل شده. و فقط همین نمای بیرونی رو داره. من که جاهای دیدنی رو سرچ میکردم منتظر این نبودم حتی روز اول که برنامه دیدن مسجد جامع بود از کنارش رد شدیم و گفتیم چه قشنگه اما نمی دونستیم این همون برج ساعته.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #میدان_وقت_الساعت
  توصیه شده توسط کاربر

  #میدان_وقت_الساعت یا میدان ساعت در #شهریزد از قدیمی ترین برج های ساعت ایران و حتی جهان میباشد که بر اساس منابع تاریخی #اولین_ساعت_شهری_ایران است.
  این برج در زمان قاجار ساخته شده است که ساختمانی خشتی با طاق ها و قوس ها و تزئینات آجری و کاشی کاری های منقوش به خطوط آیات و ... دارد و به شکل مکعب مستطیل میباشد.
  این ساعت را ساعت ساز ماهر یزدی که شخصی به نام ابوبکر بود ساخته اند.
  #میدان_وقت_الساعت علاوه بر برج ساعت شامل حسینیه، آب انبارو ساباط قدیمی نیز میباشد که در خیابان مسجد جامع قرار گرفته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • صابر
  نقدها:
  گزارش
  اولین و قدیمی ترین برج ساعت ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام برج ساعت شهر یزد در ابتدای خیابان مهدی روبروی مسجدجامع یزد قرار دارد که اولین برج ساعت ساخته شده در ایران توسط ساعت سازی به اسم ابوبکر است.

  همان طور که در عکسهایی که گرفتم مشاهده میکنید توریستهای زیادی برای دیدن مسجدجامع از کشورهای ژاپن آلمان تایلند چین و ... به این مکان می آیند که برای بسیاری از آن ها برج ساعت نیز جذابیت خاصی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: