Close
رستوران

تپه سیلک

Tepe Sialk

3544-2B2Lb7umBYAcvIsBNeh8.jpeg
Tepe Sialk (1).jpg
Tepe Sialk (2).jpg
Tepe Sialk (3).jpg
Tepe Sialk (4).jpg
Tepe Sialk (5).jpg
Tepe Sialk (6).jpg
Tepe Sialk (7).jpg
Tepe Sialk (8).jpg
Tepe Sialk (9).jpg
Tepe Sialk (10).jpg
Tepe Sialk (11).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تو راه کاشان به فین ۲ تپه با فاصله ۶۰۰متری یکدیگر قرار دارن که به تپه های شمالی و جنوبی سیلک معروفن و بازدید از اونها جزو برنامه تور کاشان خیلی از آژانس های مسافرتی هست . قدمت تپه شمالی ۷۵۰۰ سال و تپه جنوبی ۶۰۰۰ سال است. دو گورستان هم به قدمت ۳۰۰۰ و ۳۵۰۰۰ سال در اونجا هست. خانه های مردم این ناحیه ابتدا کوه و خانه هایی بود که از ترکیب نی و شاخه های درخت ساخته شده بود و به مرور زمان روی این ساخت رو گل مالیدند و خانه های گلین ساختن، ابتدا دیوارهای خانه را با چینه بالا می بردند ولی خیلی زود برای بالا بردن دیوارها از خشت خام استفاده کردن. در ابتدا خشتها را بدون قالب می ساختن، ولی بعدا برای ساختن آن قالب به کار بردن، و توانستند خشتها را یک اندازه و منظم بسازن. اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد این خانه های قدیمی از میان رفت و به جای آن مردم خانه هایی با در و پنجره کوتاه ساختند و که در ورودی آن اجاقی متشکل از دو بخش وجود داشت، یکی برای آشپزی و دیگری مخصوص پخت نان. وجود کوره ذوب فلزات در بخش جنوبی تپه سیلک نشون می ده که این بنا از صنعتی ترین شهر های آن دوران به حساب میرفت.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  تپه‌های باستانی
  توصیه شده توسط کاربر

  شهرستان زیبای کاشان علاوه بر خانه‌ها و بازار قدیمی، باغ‌های سرسبز و زیبا و مغازه‌ها و کارگاه‌های گلاب گیری یه مکان تاریخی و با قدمت داره به اسم تپه‌های سیلک.
  در بلوار امیر‌کبیر که به سمت باغ فین حرکت می‌کنید خیابانی هست به اسم امیر‌المومنین که سر خیابان تابلوی راهنمایی نصب شده که گردشگران رو به سمت تپه‌های سیلک راهنمایی می‌کنه.
  این تپه‌ها از قدیمی‌ترین زیستگاه‌های بشری در ایران هست و قدمتش رو به هزاران سال پیش تخمین زدن.
  بقایایی از یک زیگورات قدیمی و گورستانش هنوز به چشم می‌آید و تعدادی از آثار کشف شده از این مکان را به نمایش گذاشته‌اند.
  جدای از دیدن خود محوطه‌ی تاریخی که ارزشی در خور داره، پیاده روی در کوچه‌باغ های اطراف سایت رو هم به دوستان پیشنهاد می‌کنم که از حال‌خوب کن‌های سفر به کاشان محسوب می‌شه.
  جای پارک هم تقریبا به راحتی پیدا می‌شه و مشکلی از این لحاظ نخواهید داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  تپه سیلک
  توصیه شده توسط کاربر

  محوطه باستانی سیَلْک که قدمتی در حدود ۸ هزار سال دارد را قدیمی‌ترین خاستگاه تمدن بشری عنوان می‌کنند.
  این محوطه رو بهتره با راهنمایی که اونجا هست ببینید، زمانی که ما رفتیم راهنما بود البته توضیحات کم بود و مسیر های بازدید هم کامل باز نبود و موزه خیلی کوچیکی هم از اشیا کشف شده و عکسهای تیم باستانشناسی کنار محوطه است.
  تپه های باستانی سیلک، نزدیک باغ فین هستش و اطراف محوطه جا پارک هست. اگه به جاهای تاریخی علاقه دارید پیشنهاد میکنم اینجا رو ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  تپه هاي سيلك در كاشان
  توصیه شده توسط کاربر

  يكي از جاذبه هاي مهم شهر كاشان تپه هاي سيلك است كه قدمتي حدود هفت هزار ساله دارد. اين جاذه در منطقه فين كاشان و خيابان امير كبير واقع شده است.
  وقتي وارد مجموعه ميشويد ممكن است از دور صرفا يك تپه ببينيد اما زماني كه بر روي تپه ميرويد با جزيياتي نظير گورستانها و پرستشگاه ها مواجه ميشويد.
  در اين مجموعه تعداد از اشياي كشف شده در اين منطقه مانند انواع كوزه ها و تزيينات سفالي هم به نمايش گذاشته شده است.
  پيشنهاد ميكنم قبل از رفتن به اين منطقه حتما تاريخ آن را مطالعه كنيد تا لذت ديدن اين تمدن چندهزار ساله بيشتر شود.
  #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سحر جاودانه
  نقدها:
  گزارش
  تپه هاي سيلك
  توصیه شده توسط کاربر

  نزدیک به پنج هزار سال پیش از میلاد، مردم غارنشین فلات ایران در پی دگرگونی‌هایی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به وجود آمد به دشت‌ها روی آوردند و زندگی تازه‌ای را آغاز کردند و در تمدن آن‌ها نسبت به دوران‌های پیشین پیشرفت بیشتری دیده شد؛ کهن‌ترین مردم دشت‌نشین، مردم محل سیلک (Sialk) نزدیک کاشان بودند که آثار زندگی ایشان را در آن‌جا به دست آورده‌اند.» سیلک یکی از محوطه‌های باستان‌شناختی مهم فلات ایران است که در حدود ۵٬۵۰۰ سال پیش از میلاد یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های فلات مرکزی ایران در آن به وجود آمد. عكسهايي كه ميبينيد توسط خود ما ثبت شده و بنظر من اين منطقه مثل منطقه پاسارگاده و ارزش يكبار ديدن رو داره و نبايد ما نسبت به تمدن و فرهنگ كشورمون بي تفاوت باشيم. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند انور محمدی
  نقدها:
  گزارش
  تپه باستانی سیلک
  توصیه شده توسط کاربر

  بازدید از تپه سیلک کاشان حس عجیبی دارد. قدم زدن در مکانی که بیش از ۷ هزار سال پیش محل زندگی اقوام باستانی فلات مرکزی ایران بوده است، از خود بیخودت می‌کند. حسی عجیب و آمیخته از افتخار به قدمت سرزمینت و حسرت از نحوه نگهداری آن.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: