Close

دریاچه سد امیرکبیر (سد کرج)

Lake of Amir Kabir Dam
4.5
(از 2 نقد و بررسی)

درباره دریاچه سد امیرکبیر (سد کرج)

این سد بین سال های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۲ شمسی ساخته شده و اولین سد چند منظوره ایرانه که به عنوان محلی تفریحی و ورزشی هم شناخته میشه. پرورش ماهی های کپور و قزل آلا هم در این محل رونق داره. اما درخشش آب و طبیعت زیبا و آب و هوای عالی و چشم انداز کم نظیر این سد و دریاچه چهار کیلومتری یه چیز دیگه است. باغ های پر میوه و پوشش گیاهی سرسبزی اطراف دریاچه و سدامیرکبیر دیده می شن. دریاچه سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می شود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد. وسعت دریاچه ۴۰۰۰ هکتار بوده و در مسیر رودخانه کرج تشکیل شده است. سد امیر کبیر اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران به شمار می رود. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی های قزل آلای رنگین کمان و قزل آلای خال قرمز است. ویژگی ها انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برقابی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث بوجود آمدن دریاچه ای زیبا گردیده است که موجب استفاده های گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از بهترین استراحتگاه ها و جاذبه های طبیعی کرج را بوجود آورده است.

نوع جاذبه
سایر
موقعیت
کرج
پیشنهاد کاربران
%100 از 2 رای
رتبه در کرج
23 از 137 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف دریاچه سد امیرکبیر (سد کرج)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر

سلام. این دریاچه به لطف سد بزرگ امیرکبیر در حدود 30 کیلومتری شهر کرج در محور کرج - چالوس بنا شده و بیشتر آب شرب استان تهران رو همین سد تامین می کنه. وقتی که به این منطقه میرسید ناگهان یه دریاچه از آب سبز بسیار خوشرنگ و زیبا شما رو حیرت زده میکنه. جوری که ما دلمون می خواست ساعتها بایستیم و این منظره رو ببینیم. بر روی این دریاچه تفریحاتی نظیر قایق سواری و اسکی روی آب هم وجود داره اما شنا کردن ممنوعه. بیشتر جاهای دسترسی به این دریاچه محاظت شدست چون حالت دره مانند داره و اگر خدای ناکرده بیفتید داخلش حتی اگر شنا هم بلد باشید تضمینی واسه غرق نشدن نیست. لذا اکثر جاهاش نرده کشی هستش و فقط برخی جاهاش که نظارت هست اجازه رفتن به نزدیک دریاچه رو میدن. در کل رنگ سبز خاص این درایچه رو کمتر جایی دیدم و دیدن دریاچه ای با این عظمت در ارتفاعات کوههای البرز واقعا جذاب خواهد بود.

بیشتر
امتیاز کل
5
Arezou.SB
نوشته شده در 8 مرداد 1398
report-icon گزارش

دریاچه پشت سدامیرکبیر که به سد کرج معروفه در فاصله ۲۵ کیلومتری از کرج در مسیر جاده چالوس قرار گرفته، این دریاچه به مساحت پنج کیلومترمربع از جاذبه های طبیعی البرز محسوب میشه، این سد چندمنظوره هست، یعنی علاوه بر تامین برق و آب شرب نقشهای دیگه ای هم داشته و داره. در گذشته که این سد ساخته شده بود یکی از تفریحگاههای مهم تهران محسوب میشد و هتلی مدرن به اسم واریان در مجاورت دریاچه ساخته شده بود و گردشگران به انواع تفریحات مثل شنا، قایقرانی، اسکی می پرداختند. ولی با گسترش مراجعین و آلودگیهای زیست محیطی تصمیم بر تخریب هتل گرفته شد و دور دریاچه حصار و دیوار کشیده شده. در حال حاضر فقط از زیباییهای این دریاچه خوشرنگ و زیبا از پشت حصارها میتوان بهره برد. این دریاچه یکی از بهترین محلهای پروش انواع ماهی هم هست.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت