Close
رستوران

دروازه درب کوشک

Darb-e Koushk Gate

4259-8MjQ2ppE110XerAN3ZK3.jpeg
1.jpg
Darb-e Koushk Gate (2).JPG
Darb-e Koushk Gate (1).JPG
Darb-e Koushk Gate (3).JPG
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

یکی از کهن ترین دروازه های شهر قزوینه که به سوی الموت، رودبار و کوشک ها و شکارگاه های شمال قزوین باز می شده و دارای یک ورودی با قوس و کلیل و نیم دایره ست.در هر طرف راهرو دو طاق نما ساخته شده که با نرمی به سوی بیرون پیش آمده و حالت آغوش گشوده رو تداعی می کنه این دروازه تنها یک نما به سوی خارج شهر داره که از تزیینات کاشی کاری و رسمی بندی برخورداره و بدنه رو به داخلش، آجری ساده ست. کاشی کاری موجود در بنا در زمان فرمانروایی عضدالملک قاجار انجام شده.شهر قزوین در گذشته نه دروازه به نام های درب کوشک ( در شمال شرقی)، دروازه ی شیخ آباد در خیابان سعدی ( در شمال غربی )، دروازه ی رشت، دروازه مغلاوک یا دروازه همدان ( در جنوب غربی)، دروازه ی خندقبار، دروازه ساوالان، دروازه ی راه ری، دروازه تهران، دروازه پنبه ریسه (در شرق خیابان طالقانی فعلی) داشته که امروزه از بین اونا،فقط دو دروازه درب کوشک و تهران قدیم باقی مونده.

نوع جاذبه:
 • بناها و مجسمه های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  دروازه کوشک قزوین
  توصیه شده توسط کاربر

  دروازه درب کوشک یکی از بناهای زیبای دوره قاجاریه است که قدمتی ۱۰۰ ساله داره، نمای ورودی دروازه دارای کاشیکاری های ساده و هفت رنگ زیبایی است، اما نمای پشت اون آجرکاری ساده است. در جلوی دروازه فضای سبز کوچیکی ایجاد شده که احتیاج به رسیدگی داره، به نظر توجه زیادی به این جاذبه نمیشه و تقریبا به حال خودش رها شده و یه قسمت هایی از بنا به علت روشن کردن آتش و ... سیاه شده ضمنا در شب نورپردازی نداره و بهتره که در روز اینجا رو ببینین، همچنین در نزدیکی اینجا یه ساختمان خیلی بلند در حال ساخته که به نظرم در نزدیک آثار تاریخی نباید اجازه ساخت اینجور بناهایی رو داد. قزوین قبلا دارای ۹ دروازه بوده که تنها دو تای اون پابرجاست که یکیش همین دروازه کوشکه که قبلا به سوی الموت و کوشک‌ها و شکارگاه‌های شمال قزوین باز می‌شده. این دروازه در کنار میدان میرعماد قرار داره و زمانی کمتر از نیم ساعت برای بازدید اون لازمه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  دروازه کوشک
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر قزوین در قدیم 9 دروازه داشته که در حال حاضر تنها دو عدد از انها باقی مانده است. دروازه کوشک دربی است که به سمت الموت و شکارگاه شمالی شهر باز میشده است. قدمت این بنا به دوره قاجار میرسد و کاشیکاریهای بسیار زیبایی دارد. نمای پشتی دروازه اجرکاری ساده ای دارد. در نزدیکی این دروازه یک ساعت خورشیدی نیز نصب کرده اند که البته توضیحی در مورد کاربرد ان درج نشده است. همچنین در پارک مقابل دروازه یک دفتر خدمات گردشگری قرار دارد که میتوانید نقشه و سایر اطلاعات مورد نیاز را از این محل تهیه کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Yannar
  نقدها:
  گزارش
  دروازه درب کوشک
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از دروازه های ورودی به سمت قزوینه که یک قوس نیم دایره داره و فرم‌کلی اش شبیهه آغوشه و با دیدن کاشی هاش متوجه قدمت قاجاریش میشید . فقط یکطرف دروازه دارای تزییناته که هنگام وارد شدن به شهر دیده میشده و پشتش فقط نمای خشتی داره.برای پیدا کردنش توی گوگل مپ دروازه کوشک رو که برنید شما رو از پشت دروازه به مقصد میرسونه که اونجا میتونید ماشینتون هم پارک کنید .روبروی ورودی هم فضای سبز ساخته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زینب مهرآبادی
  نقدها:
  گزارش
  دروازه درب کوشک
  توصیه شده توسط کاربر

  در گذشته برای حفظ امنیت شهر در برابر راهزنان و حمله دشمنان دور تا دور شهر حصاری میکشیند و در ضلع های مختلف آن دروازه هایی برای رفت و آمد به داخل شهر قرار می دادند. حصار شهر قزوین در دوره قاجار 9 دروازه داشته که امروزه دو دروازه باقی مانده. دروازه درب کوشک (راه کوشک) عبور و مرور به شمال شهر, الموت, شکارگاه ها و کوشک های تفریحی را کنترل میکرده. با گذشت زمان و توسعه شهر قزوین, امروزه این دروازه در مرکز شهر قرار گرفته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: