Close
رستوران

کلیسای جامع سنت ویتوس

St. Vitus Cathedral

St. Vitus Cathedral (1).jpg
St. Vitus Cathedral (2).jpg
St. Vitus Cathedral (3).jpg
St. Vitus Cathedral (4).jpg
St. Vitus Cathedral (5).jpg
St. Vitus Cathedral (6).jpg
St. Vitus Cathedral (7).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این کلیسا در قلعه پراگ واقع شده و بزرگترین و مهمترین کلیسای شهر به شمار می آید. کلیسای جامع سنت ویتوس محل دفن پادشاهان قبلی چک و محل نگهداری جواهرات سلطنتی است.

نوع جاذبه:
 • اماکن مذهبی
 • کلیسا

نقد و بررسی کلیسای جامع سنت ویتوس


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند سعید عسکریان
  نقدها:
  گزارش
  مهم ترین کلیسای پراگ
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای سنت ویتوس در داخل قلعه پراگ واقع شده و از مهم ترین جاذبه های قلعه و شهر پراگ می باشد.
  پس از ورودمان به قلعه و از درب شرقی آن با دیدن نمای شرقی کلیسای جامع ویتوس مقدس که ابهت و زیبایی آن چشمگیر بود، نتوانستیم قدم برداریم، بزرگترین و مهم ترین کلیسای چک در داخل قلعه پراگ، روبرویمان بود، کلیسایی که انواع مختلف سبک های معماری را در خود جای داده، به نوعی ترکیبی از سبک های نئوگوتیک و گوتیک (گنبدی) همراه با تأثیرات سبک باروک (آرایش عجیب و غریب) و رنسانس (دوره تجرد ادبی و فرهنگی) را می توان در این کلیسا مشاهده نمود.
  در محوطه جنوبی کلیسای سنت ویتوس، دروازه طلایی Golden Gate کلیسا وجود دارد،
  محوطه جنوبی از شلوغ ترین قسمت های قلعه و قصر پراگ است این محوطه به مجسمه ای از سنت جورج و یک ستون هرمی گرانیتی و ابلیسک Obelisk آراسته شده است، اما مهمترین و زیباترین قسمت در اینجا، بدون شک، نمای جنوبی کلیسای ویتوس مقدس و دروازه طلایی Golden Gate می باشد.
  این درب، قبل از درب غربی که در حال حاضر، ورودی کلیساست، دروازه ورودی اصلی بود که پادشاهان در روز تاجگذاری از اینجا وارد می شدند. موزائیک کاری بالای قسمت ورودی، معرق کاری رستاخیز یا به نوعی تصویر زیبا و رنگارنگی از روز جزاست. از این نما، بلندترین برج کلیسای جامع یا همان برج ساعت با مناره 97 متری، کاملا پیداست که برخلاف قسمت اعظم کلیسا که به سبک گوتیک ساخته شده، این بخش به سبک رنسانسی بوده و گنبد باروکی دارد و بر بالای آن نماد خروس نصب شده است.
  ترکیب سبک های معماری در یک ساختمان، شاید در نظر اولیه، آشفتگی و ناهمگونی را عیان کند ولی به نظر من جالب و زیبا و قابل تأمل است، هرچند سعی می کردم تصویری از این نما را در ذهنم ثبت کرده و یا تقارن و فرمولی برای این ترکیب پیدا کنم، تلاشم بیهوده بود و ناموفق بودم. بهترین کار را در این دیدم در لحظه لذت ببرم و آن همه زیبایی را مهمان چشمهایم بکنم.
  در سمت ورودی غربی کلیسا یک نمای فوق العاده از سبک نئوگوتیک اجرا شده است. البته فاصله کم کلیسا با ساختمان روبرویی، امکان دیدن جزئیات این نمای زیبا را محدود می کند.
  یکی از مراکز اطلاعات گردشگری Tourist Information Center در روبروی درب غربی کلیسا واقع شده و یکی از محل های فروش بلیط مجموعه است.
  آلترناتیوهای بازدید از مجموعه قلعه پراگ زیاد است ولی بازدید از کلیسای سنت ویتوس در همه آنها مشترک است. در هر صورت بازدید از داخل کلیسا نیاز به خرید بلیط دارد.
  از بین جاذبه های موجود در قلعه پراگ ما بازدیدمان را از کلیسای جامع ویتوس مقدس St. Vitus Cathedral شروع کردیم. به راحتی و بدون انتظار در صف، وارد کلیسا شدیم، نمای داخلی کلیسا، کم از نمای بیرونی نداشت، پرشکوه و با عظمت بود. در واقع زیبا در بیرون و تماشایی در داخل بود.
  کلیسای سنت ویتوس، معماری شگفت انگیزی دارد، هرچند ساخت قلعه پراگ در سال 970 شکل گرفته، ساخت این کلیسا در سال 1344 شروع شده و در بازه های زمانی مختلف تا سال 1929 و به مدت 6 قرن مراحل تکمیلی اش به درازا کشید. بدون شک، همین امر و تطویل زمان ساخت، مهمترین دلیل برای تنوع سبک های معماری در مراحل تکمیل کلیسا می باشد.
  فضای داخلی کلیسا هم از این تنوع سبک معماری، مبرا نبود، ارتفاع زیاد فضای داخلی یکی از شاخصه های اصلی معماری داخل کلیسا می باشد. شبستان مرکزی، پنجره های بزرگ با شیشه های رنگی، نمازخانه سمت دروازه طلایی و نقاشی های روی دیوار، از باشکوه ترین و زیباترین بخش های کلیسا بود که برای من جذابیت شیشه های رنگی و تلالو نورهای عبوری از آن در فضای معنوی کلیسا، نمود بیشتری داشت.
  مقبره پادشاهان و بزرگان زیادی در سرداب سلطنتی این کلیساست که مهمترین آنها پادشاه چارلز چهارم می باشد.
  در جایی خوانده ام تنها 2 درصد مردم چک در مراسم مذهبی شرکت می کنند و این کلیسا اغلب برای امور مذهبی بی استفاده و تنها به عنوان جاذبه گردشگری از آن استفاده می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Mr NvB
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای سنت ویتوس
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای سنت ویتوس
  این کلیسا در یکی از بزرگترین قلعه های دنیا یعنی پراگ کاسل واقع شده است .
  این کلیسا به سبک باروک ساخته شده که نمای بیرونی آن کمی مخوف به نظر می رسد .
  اگر به پراگ سفر میکنید دیدن این قلعه زیبا را از دست ندهید

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: