Close
رستوران

قلعه آگرا فورت (قلعه سرخ)

Agra Fort

Agra Fort (2).jpg
Agra Fort (1).jpg
Agra Fort (3).jpg
Agra Fort (4).jpg
Agra Fort (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

قلعه آگرا یک قلعه تاریخی در شهر آگرا هند است. این مکان تا سال 1638 میلادی به عنوان اقامتگاه اصلی امپراطوران گورکانی هند به شمار می آمد. این قلعه امروزه به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. قلعه آگرا در فاصله 2.5 کیلومتری از تاج محل قرار دارد.

نوع جاذبه:

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  کاخ آگرا
  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از تاج محل، کاخ آگرا یا قلعه ی سرخ مهم ترین جاذبه ی گردشگری آگرا محسوب میشود. گردتاگرد این کاخ باشکوه را خندقی حفر کرده بودند که در مقابل هجوم احتمالی دشمن مقاومت بیشتری داشته باشد.
  این بنا به دستور کبرشاهِ گورکانی ساخته شده و میگویند از آنجا که این شاه به رنگِ قرمز علاقه مند بوده از مصالح سرخ رنگ در ساختِ این قصر استفاده شده است، در ضمن ردپای معماری اصیل ایرانی در طراحی کاخ نمودار است و سبک تزیینات سقف و دیوارها از هنر ایرانیان الهام گرفته شده.

  وجود باغی مشجر و سرسبز از دیگر ویژگی های این عمارت بوده و پرواز طوطیان سبزقبا و شیطنت میمونهای بازیگوش در میان درختان باغ، زیبایی های اینجا را دوچندان کرده.
  دیدن این فضای فوق العاده بعد از بازدیدِ تاج محل رویایی از مهم ترین اتفاقات سفر من به هند بود و از این بابت بسیار خوشحالم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  قلعه ای سرخ به رنگ عشق
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های گردشگری آگرا که بعد از تاج محل یکی از شلوغترین و پربازدید ترین آنها نیز می باشد قلعه آگرا است. این قلعه نیز مانند بسیاری از آثار معماری ساخته شده در زمان پادشاهان گورکانی به رنگ ماسه سنگهای قرمز است. ورودی مجموعه 500 روپیه قیمت دارد. در صورتی که بلیط تاج محل را نشان بدهید 50 روپیه از آن کم میکنند. دورتا رود قلعه را خندقی در بر گرقته است و از طریق یک پل و دروازه باشکوهی وارد قلعه می شوید. بخشهای قدیمی تر قلعه در قسمتهایی به صورت مخروبه مانده بود. شاه جهان داخل این قلعه اقامتگاه هایی برای همسران خود ساخته بود. بخشهای مختلف قلعه مشابه قلعه های دیگر جیپور یا دهلی دارای ساختمانهای مشابه مثل دیوان عام و دیوان خاص و بخش زنانه قلعه هستند. در بخش زنانه قلعه باغی بزرگ به نام باغ انگوری دیده می شود. شاید عاشقانه ترین بخش قلعه برج معصومان باید که شاه جهان تا پایان عمرش در تبعیدگاهش در این قلعه به نظاره بنای باشکوه تاج محل می نشسته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  قلعه سرخ آگرا
  توصیه شده توسط کاربر

  قلعه اگرا در هندوستان نام قلعه ای بزرگ و به رنگ سرخ است که محل اقامت شاهان گورکانی بوده، به دلیل علاقه و تاثیر پذیریی که از معماران ایرانی داشتند، نشانه های زیادی از سبک ایرانی_اسلامی در مجموعه دیده میشود. این کاخ در فاصله نزدیکی از تاج محل قرار گرفته و دید خوبی به آنجا دارد.این قلعه به دستور اکبرشاه ساخته شده و به تدریج به کاخها و فضاهایش اضافه شده،در زمان ورود به قلعه از دروازه ای که کاملا حس ورود به قلعه ای مستحکم را به شما میدهد داخل میشوید. اولین نکته ای که نظرتان را جلب میکند رنگ قرمز نما است. دلیلش استفاده از سنگی ماسه آهکی مقاومی است که در ساختش استفاده شده، تمامی سنگها براساس کاربری فضا و قسمتی که استفاده شده با ظرافت تمام تراشیده و تزیین شده اند. مجموعه کاخها، تالارها و حیاطها بسیار وسیع است و برای بازدید وقت زیادی نیاز دارید تا با دقت به همه جا فقط سرک بکشید. در بزرگترین فضای باز قلعه که حیاطی سبز و زیباست سکوتی دلچسب همراه با صدای پرندگان شما را به آرامش دعوت میکند. تعدا زیادی سنجاب کوچک میبیند که به راحتی در باغ و روی درختان حرکت میکنند و از غذاهای مخصوصی که مردم برایشان تهیه کرده اند تغذیه میکنند.در بازدید از بقیه فضاهای قلعه متوجه میشوید که در قسمتهای داخلی از سنگ مرمر سفید وشیری رنگ استفاده شده و در بعضی تزیینات این دورنگ باهم ترکیب شده. در ایوانهایی مرتفع دید خوبی به شهر آگرا خواهید داشت. دور قلعه دیوار و خندقی که آبش از رود جمنا تامین میشود قرار گرفته.با حضور در این قلعه کاملا فضای زندگی مردم قدیم شهر را احساس خواهید کرد، برای من ترک فضا و زمان کوتاه بازدید از این قلعه قرمز زیبا ناخوشایند بود وبه امید دیداری مجدد از دروازه قلعه خارج شدم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  آگرا فورت
  توصیه شده توسط کاربر

  نام دیگر این قلعه، قلعه سرخ است چون در ساخت آن از ماسه سرخ استفاده شده و البته برای ساخت قسمتهای دیگر از مرمر و سنگهای قیمتی هم استفاده شده است. هنگامی که در قرن 16 مغولها آگرا را تصرف میکنند تصمیم میگیرند به جای آن بنای مخروبه، بنایی در خور و شأن امپراطورشان اکبر شاه اول بسازند. این بنا و تاج محل در لیست یونسکو قرار داشته و بعضی از پنجره های این قلعه، دید خوبی برای تاج محل دارد. در این قلعه سنجابهای زیبایی رو میتونید مشاهده کنید که در حال بازی هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سیما نادری
  نقدها:
  گزارش
  قلعه سرخ آگرا
  توصیه شده توسط کاربر

  قلعه آگرا مُشرف به رودخانه یومونا و تاج محل در شهر آکرا واقع شده است. و اینجا سالها محل حصر پادشاه بوده است که فرزندش از ترس از دست رفتن تاج و تخت این حصر را برای پدرش در نظر گرفته بود . قلعه بسیار بزرگ است و راهنمای تور می‌گفت که شبیه به همین قلعه در دهلی هم یکی هست ولی کوچکتر، روی بازوهای قلعه میمون زیاد خواهید دید که به شما نزدیک هم میشن برای اینکه بهشون غذا بدید،همونطوری که میدونید ساله زبان رسمی در هندوستان ،زبان فارسی بوده، در این قلعه هم اشعاری به زبان فارسی خواهید دید معماری قلعه معماری تیپیک هندی است و منو با خودش برد تو فیلم های هندی زمان کودکی ، میتونید قبل از بازدید قلعه با خودتون کمی غذای پرنده و البته آجیل برای میمون ها همراه ببرید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  قلعه سرخ آگرا
  توصیه شده توسط کاربر

  با وجود تاج محل در شهر آگرا،شاید قلعه ی آگرا ، که یکی از بهترین قلعه‌های مغولی در هند است ، آن چنان که باید خودنمایی نکند .
  آگرا قلعه‌ای است ساخته شده از ماسه سنگ قرمز که رنگ سرخش نیز به همین سبب است. این دژ سرخ در ۲٫۵ کیلومتری از بنای خواهری خود یعنی تاج محل قرار گرفته است و به دلیل فضای مسطح بین این دو بنا، به راحتی از قلعه‌ی آگرا می‌توان تاج محل باشکوه را مشاهده کرد.
  در واقع اگر بخواهیم دقیق‌تر قلعه‌ی آگرا را توصیف کنیم، می‌توانیم به آن لقب شهر محصور را اختصاص دهیم.
  #قلعه_سرخ

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: