Close
رستوران

آرامگاه اعتمادالدوله

Tomb of Itimad ud Daulah

Tomb of Itimad ud Daulah (1).jpg
Tomb of Itimad ud Daulah (2).jpg
Tomb of Itimad ud Daulah (3).jpg
Tomb of Itimad ud Daulah (4).jpg
Tomb of Itimad ud Daulah (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

آرامگاه اعتمادالدوله مقبره ای از دوران گورکانی هند است که در شهر آگرا و ایالت اوتار پرادش قرار دارد. بسیاری از این آرامگاه به عنوان جعبه جواهر یاد می کنند و به نام بیبی تاج (Baby Taj) نیز شناخته می شود.

نوع جاذبه:
 • اماکن مذهبی
 • بناها و مجسمه های تاریخی
 • معماری خاص و باشکوه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  تاج کوچک
  توصیه شده توسط کاربر

  از جاذبه های دیدنی آگرا مقبره اعتماد الدوله است. به مقبره اعتمادالدوله لقب تاج کوچک را داده اند چرا که نمای معبد و معماری آن و استفاده از سنگ مرمر سفید و معرق سنگ روی دیوارها مینیاتور کوچکی از تاج محل است. این آرامگاه توسط نور جهان دختر اعتمادالدوله و همسر جهانگیر شاه ساخته شد. اعتماد الدوله فردی ایرانی است که به هند کوچ کرد و در دربار جهانگیر به مناصب مهمی رسید و اگر به معماری بنای وی دقت کنید در گوشه و کنار نقش و نگار سرو ایرانی را خواهید دید. داخل بنا نیز بسیار زیباست و اتاقی که مقبره در آن واقع شده است روی دیوارها و سقف نقاشی های زیبایی کار شده است. مقبره کنار رود یامونا قرار گرفته است. جایی که به زیبایی بنا می افزاید ولی متاسفانه بوی تعفنی که از رودخانه بلند می شود امکان ایستادن کنار آن را نمی دهد. دیدن این بنا را کنار تاج محل و قلعه آگرا توصیه می کنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #مقبره#اعتمالدوله#آگرا
  توصیه شده توسط کاربر

  در سفری که به هند داشتم در شهر #آگرا هم اقامت داشتم و از جاذبه هایی که در این شهر بود هم بازدید کردم که یکی از این جاذبه ها ، مقبره بسیار زیبای #اعتمادالدوله بود که معروف به #جهبه_جواهر یا #تاج_کوچک است.
  مقبره #اعتمالدوله نمونه یک #آرامگاه#مغولی است که از آن به عنوان نسخه علی البدل تاج محل یاد میشود.
  این مقبره در فضایی بسیار بزرگ و سرسبز و با محیطی پر از آرامش قرار گرفته که شامل چندین ساختمان جانبی و باغ های زیادی است که در بدو ورود حس بسیار خوب و‌دلنشینی را به بازدید کنندگان القا میکند.
  طبق رسوم هندی ها برای ورود به مقبره باید کفش هایتان را در آورید و بعد وارد شوید ما هم این کار را به رسم احترام انجام دادیم و وارد شدیم ، ساختمان مقبره از سنگ های #مرمر که روی آن طرح های بسیار زیبایی کار شده درست شده بود که زیبایی بنا را چند برابر میکرد وارد ساختمان شدیم که برعکس بدنه بیرونی خیلی به داخل بنا رسیدگی نشده و محیطی تاریک و نمدار بود که حس عجیبی را به ما انتقال داده بود.
  این مقبره متعلق به #میرزا_قیاس_بگ پدر #ملکه_نورجهان(همسر جهانگیر شاه) و پدربزرگ #ارجمند_بانو(ممتاز بانو) همسر #شاه_جهان است که به دستور #ملکه_نورجهان ساخته شده است.
  در سفر به هند اگر اهل جاذبه های تاریخی و فرهنگی باشید هر روز با شگفتی های زیادی رو به رو میشوید.
  بلیت ورودی برای بازدید از مقبره برای گردشگران ۱۰۰ روپیه میباشد.
  حتما در سفرتون به هند از این مقبره زیبا و منحصر به فرد دیدن فرمایید تا محو زیبایی های این بنا شوید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: