Close
رستوران

عمارت ارباب هرمز

Arbab Hormoz Mansion

Arbab Hormoz Mansion (1).jpg
Arbab Hormoz Mansion (2).jpg
Arbab Hormoz Mansion (3).jpg
Arbab Hormoz Mansion (4).jpg
Arbab Hormoz Mansion (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • بناها و مجسمه های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  مهم اما ناشناخته
  توصیه شده توسط کاربر

  عمارت ارباب‌ هرمز از آن دست خانه‌های قاجاری تهران است که کمتر مورد توجه قرار گرفته و گمنام است. این خانه‌ی بزرگ و باشکوه که در قسمت شمالی پارک پلیس تهرانپارس قرار گرفته و روزگاری از جلال و جبروت زیادی برخوردار بوده امروزه به موزه‌ی گرافیک تبدیل شده است.
  ارباب هرمز را مالک محله‌ی تهرانپارس می‌دانند که برای من که زاده‌ی این منطقه هستم و سایر اهالی محل فردی نام آشناست. چرا که هنوز بسیاری از خدمات و موقوفات ارباب را در محل شاهد هستیم. مثل مدرسه‌ی هرمز‌آرش که خود من در آن تحصیل کردم یا دبیرستان آگاهی که به نام همسر ارباب هرمز ((پری آگاهی)) نام گذاری شده. چهارراه تیرانداز، خیابان وفادار، مدرسه‌ی استاد پورداودد، خیابان کادوس، رستم باغ، بلوار پروین و ... همگی از یادگارهای دوران مالکیت این شخص بر تهرانپارس است.
  عمارت ارباب هرمز به مساحت تقریبی ۱۰۰۰ متر مربع در باغی بزرگ و مشجر به نام باغ اناری ساخته شده بود که چند سال پیش باغ اناری توسط شهرداری منطقه‌ی ۴ به پارک پلیس تبدیل شد و عمارت مذکور به موزه‌ی گرافیک ایران تغییر کاربری داد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند گلانا منصوری
  نقدها:
  گزارش
  عمارت ارباب هرمز
  توصیه شده توسط کاربر

  عمارت ارباب هرمز یک بنای قدیمی مربوط به اواخر دوره قاجاری در منطقه تهرانپارس در پارک اناری (بالای پارک پلیس)است. سال 84 این بنا به ثبت رسید و از سال90شروع به مرمت و احیای بنای ساختمان کردند.در حال حاضر از این ساختمان زیبا به عنوان موزه گرافیک ایران(اولین موزه گرافیک) استفاده میشودو سالانه میزبان گالری های متعددی است.بعد از بازدید از عمارت در چند قدمی٬ در دل فضای سبز پارک فودکورت قرار گرفته و همچنین یک جاده پیاده روی هم در پارک وجود دارد.در کل میتوان گفت وجود تمام اینها پارک بزرگ اناری را بسیار زیبا کرده است.در تابستان گرم به خاطر ارتفاع و سرسبزی هوای مطبوع و خنکی دارد و در پاییز و زمستان فضا رمانتیک میشود. پیشنهاد میکنم دیدن این بنای زیبادر دل پارک را از دست ندهید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: