Close

از این به بعد برای هر «سفر خارجی» باید «مالیات» بدهید!

2.6
از 12 رای
از این به بعد برای هر «سفر خارجی» باید «مالیات» بدهید! +جزئیات
  • 1 بهمن 1398 11:40
  • 28
  • 21.7K

هردم از این باغ بری میرسد       نغزتر از نغزتری میرسد

نمایندگان در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس با تصویب ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی را مکلف کردند بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره (۱) این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید. میزان مالیات مذکور در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌گردد.

بر اساس تبصره ۱ این ماده دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی)، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌گردند، دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند از پرداخت مالیات موضوع این ماده مستثنی هستند.

همچنین زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی (ع) به مقصد عراق از کشور خارج می‌شوند و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند نیز از این مالیات را نخواهند پرداخت.

براساس تبصره ۲، گردشگران، ساکنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری- صنعتی که صرفاً از مبدأ مناطق مذکور به خارج از کشور عزیمت می‌کنند، مشمول عوارض خروج از کشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی و آئین‌نامه‌های اجرایی مربوطه می‌شوند.

نمایندگان با رای موافق به تبصره ۳ این ماده، نیروی انتظامی را موظف کردند پرداخت مالیات خروج از کشور مسافران ایرانی که عازم خارج از کشور هستند را به روشی که سازمان تعیین می‌نماید کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت ننموده‌اند، جلوگیری نماید.

از این به بعد برای هر «سفر خارجی» باید «مالیات» بدهید!

اخذ ۵ درصدی عوارض از حمل و نقل برون شهری

براساس ماده ۳۴، اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیط در داخل کشور با وسائل نقلیه زمینی(به استثناء ریلی) و دریایی می‌کنند، مکلفند پنج‌درصد(۵%) بهای بلیط را با درج در بلیط و یا قرارداد (صورت-حساب)، حسب مورد، به عنوان عوارض شهرداری از مسافران اخذ و هر ماه حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب شهرداری مبدأ سفر واریز نمایند.

واریز عوارض مذکور بعد از موعد مقرر موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد(۲%) به ازای هر ماه تأخیر خواهد بود. اختلاف و استنکاف از پرداخت عوارض موضوع این ماده مشمول ماده (۷۷) قانون شهرداری‌ها مصوب ۱۱/۴/۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی خواهد بود.

براساس ماده ۳۵، مالیات و عوارض موضوع این فصل به‌عنوان اعتبار مالیاتی محسوب نمی‌شود. همچنین مالیات و عوارض موضوع مواد (۳۰) و (۳۲) این قانون به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته میشود.

نمایندگان در ادامه با رای موافق به ماده ۳۶ مقرر کردند که احکام فصل سوم باب پنجم قانون مالیات‌های مستقیم، در رابطه با مالیات و عوارض ‌موضوع این فصل به استثناء مواد (۳۱) و (۳۴) و فصل ششم جاری است. ‌
احکام موضوع مواد (۲۱۰) تا (۲۱۶) و (۲۱۸) و (۲۱۹) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن در خصوص عوارض موضوع ماده (۲۹) و مالیات و عوارض موضوع ماده (۳۰) و مالیات موضوع ماده (۳۲) این فصل جاری می‌باشد.

از این به بعد برای هر «سفر خارجی» باید «مالیات» بدهید!

سازمان امور مالیاتی موظف به فراهم کردن امکان اظهار و پرداخت مالیات مودیان شد

براساس ماده ۳۷ که به تصویب نمایندگان رسید، ‌ سازمان امور مالیاتی موظف است برای کلیه مؤدیان این قانون امکان اظهار و پرداخت مالیات موضوع فصول ششم و هفتم را از طریق سامانه مؤدیان فراهم کند.

نمایندگان همچنین ماده ۳۸ این لایحه را تصویب کردند که به موجب آن، مؤدیانی که از عضویت در سامانه مؤدیان امتناع ورزیده‌اند علاوه بر پرداخت جریمه‌های موضوع بند «الف» ماده (۳۹) این قانون و بند «ب» ماده (۲۲) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مکلفند اظهارنامه هر دوره مالیاتی خود را حداکثر تا یک ماه پس از پایان هر دوره مالیاتی به سازمان تسلیم و مالیات فروش خود را به حساب سازمان واریز نمایند.

 

منبع: ایرنا

نظرات کاربران (28 نظر)

× در حال پاسخ به:

حمید 3 بهمن 1398 ساعت 08:08

جریمه عوارض و مالیات خروج از کشور

توان جذب توریست ندارند از طریق جریمه مردم دارند در آمد زایی و خود کف آیی میکند.
ولی خیلی بو کندش این کف در امده...

سیامک 2 بهمن 1398 ساعت 18:03

سلام
صرف نظر از درستی و غلطی این کار (که البته به نظر من 100% غلط است و فقط به منظور محروم کردن مردم از استراحت و حتی تمدد اعصاب وضع شده) نکته قابل توجه این است که:
جناب آقای موسوی نماینده تهران توییت فرموده اند که این مالیات چیز جدیدی نیست و همان عوارض خروج از کشور است. از آن طرف آقای بی مقدار نماینده محترم تبریز فرموده اند این مالیات افزون بر عوارض خروج از کشور است.
حال سوال بنده این است که آیا اصولاً این "نمایندگان ملت!" خودشان میدانند که دارند چه چیزی را تصویب میکنند؟ اگر اینطور است پس چرا هر کدام یک حرفی میزنند؟

رضا ازاده 2 بهمن 1398 ساعت 14:08

اوج عزت واقتدار یعنی همین

علی حیدری 2 بهمن 1398 ساعت 13:55

عوارضی که به عنوان خروج از کشور گرفته می شود شامل مالیات و سهم شهرداری و ... می گردد و چیزی جدیدی نیست

مهرداد 2 بهمن 1398 ساعت 13:50

حداقل کسانی که یکبار در سال میروند رو معاف میکردند

علی 2 بهمن 1398 ساعت 13:14

خودکرده را تدبیر نیست

رضا 2 بهمن 1398 ساعت 00:05

چه کار سختی به امور مالیاتی واگذار شد

Ali 1 بهمن 1398 ساعت 22:29

خدایا یک لیاخوف دیگه برسون

علی 1 بهمن 1398 ساعت 21:50

تا چند وقت دیگه احتمالا مالیات زنده بودن رو هم میگیرن،به ازای هر سال عمر یه درصدی مالیات میگیرن

هموطن 1 بهمن 1398 ساعت 21:06

آفرین . خیلی هنر کردید . دستتان رو ازاین بیشتر توی جیب مردم ببرید . از نفس کشیدنمان هم مالیات بگیرید

محسن 1 بهمن 1398 ساعت 20:38

از نمایندگان مجلس به عنوان وکیل ملت خواستم بپرسم ، از لحاظ قانونی و تعریف مالیات در قانون اساسی ، پول گرفتن از بلیط هواپیما در کدام بخش از مالیات قرار میگیرد؟ مالیات تکلیفی؟ مالیات بر درآمد؟ و... فقط میتونم بگم متاسفم ... مطمئن باشید این پول براتون برکت نداره

حمید 1 بهمن 1398 ساعت 19:52

آلا برکت الله تازه اولشه

مهرفر 1 بهمن 1398 ساعت 18:53

خدارو شکر

محمد جواد 1 بهمن 1398 ساعت 17:01

لطفا از اتوبوس های مسافری مالیات نگیرید منطقی و منصفانه نیست

Meisam 1 بهمن 1398 ساعت 16:54

از ماست که بر ماست

مشاهده نظرات بیشتر