Close

قدیمی‌ ترین هرم دنیا در اندونزی کشف شد

4.1
از 7 رای
عجیب‌ترین و قدیمی‌ترین هرم جهان کشف شد! +تصاویر
  • 19 دی 1397 09:00
  • 0
  • 39.3K

هرمی ناشناخته و بسیار قدیمی به نام گونونگ پادانگ (Gunung Padang) در اندونزی وجود دارد که کارشناسان احتمال می‌دهند قدیمی‌ترین هرم دنیا باشد. این هرم بزرگ که در نگاه اول شبیه به یک تپه‌ی طبیعی دیده می‌شود، در جاوای غربی واقع شده است. باستان‌شناسان معتقدند ساخت آن قرن‌ها طول کشیده است و احتمال می‌دهند یک معبد باستانی باشد.

قدیمی‌ ترین هرم دنیا در اندونزی کشف شد

تخمین زده می‌شود که بخش‌هایی از این هرم، قدمتی در حدود ۲۸ هزار سال دارد. شاید این سازه جزو اولین هرم‌های ساخت بشر باشد. این ایده که هرم گونونگ پادانگ قدیم‌ترین هرم موجود در دنیا است برای اولین بار در کنفرانس American Geophysical Union مطرح شد. بخش‌های مختلف این سازه باستانی قدمت‌های متفاوتی دارند. چندین سال است که کارشناسان تلاش می‌کنند ابعاد واقعی آن را آشکار کنند و قدمت هر لایه را مشخص کنند.

قدیمی‌ ترین هرم دنیا در اندونزی کشف شد

نکته‌ی جالب این است که لایه‌های زیرین قدمت بیشتری دارد. برای مثال، روی لایه‌های ۱۰ هزار ساله، لایه‌ای ۹ هزار ساله و کمتر دیده می‌شود. گویی که سازندگان این هرم از کار روی آن دست نمی‌کشیده‌اند و به صورت مداوم به ساخت و گسترش آن مشغول بودند.

در مقاله‌‌ی جدید منتشر شده درباره این هرم توضیح داده‌اند که ابعاد این سازه محدود به سطح تپه‌مانند نیست و مساحتی در حدود ۱۵ هکتار را شامل می‌شود. حتی در بخش‌هایی از آن ساختارهایی عمیق قابل مشاهده است.

قدیمی‌ ترین هرم دنیا در اندونزی کشف شد

محققان این پروژه از فناوری رادار کاوش زمین و توموگرافی لرزه‌ای برای شناسایی بخش‌های زیرسطحی سازه استفاده کردند. با این روش می‌توان لایه‌های زیر زمینی را که به احتمال قوی در دوران ماقبل تاریخ ساخته شده‌اند، شناسایی کرد.

بعد از بررسی‌ها مشخص شد این هرم از ۴ لایه تشکیل شده که قدمت بیرونی‌ترین لایه‌ی آن در حدود ۳۵۰۰ سال است. لایه دوم ۸ هزار سال، سوم ۹۵۰۰ سال و قدیمی‌ترین لایه حدود ۲۸ هزار سال. هنوز هم بر سر طبیعی یا مصنوعی بودن این هرم اختلاف وجود دارد اما قدمت هر لایه می‌تواند گواهی بر ادعای مصنوعی بودن آن باشد. سرپرست تیم باور دارد نه تنها این یک سازه‌ی ساخت بشر است، بلکه آن را به دلایل مذهبی ساخته‌اند.

قدیمی‌ ترین هرم دنیا در اندونزی کشف شد

سرپرست تیم تحقیقاتی، Natawidjaja در مصاحبه‌ی خود گفت:

این یک معبد منحصر به فرد است. این سازه هیچ شباهتی از نظر توپوگرافی با اطراف خود ندارد و کاملا مصنوعی و ساختگی به نظر می‌رسد.

 گونونگ پادانگ را اولین بار چند کشاورز محلی پیدا کردند اما بعدها وزارت فرهنگ و آموزش اندونزی متعهد شد تا بودجه‌ی تحقیقات در این منطقه را تامین کند. تحقیقات در این سازه همچنان ادامه دارد و با توجه به ابعاد گسترده‌ی آن، امکان دارد سال‌ها طول بکشد. در صورتی که نظریه‌های مطرح شده در تحقیق اخیر تایید شوند، این هرم تاثیر زیادی در تاریخ اندونزی خواهد داشت. آیا به نظر شما هم این هرم ساختگی‌ست و به دست انسان‌ها بنا شده یا یک پدیده‌ی طبیعی است؟

منبع: allthatsinteresting.com

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

نیلوفر ورزش نژاد 23 دی 1397 ساعت 08:48

فکر نمی کنم طبیعی باشه چون مگه می شه در طول این همه سال همچنان مشغول ساخت این هرم باشن؟

مهران 22 دی 1397 ساعت 09:08

آیا به نظر شما هم این هرم ساختگی‌ست و به دست انسان‌ها بنا شده یا یک پدیده‌ی طبیعی است؟ داداش من باید یه سفر برم تا نظر بدم

علی 22 دی 1397 ساعت 09:01

سلام
احتمالا این هرم ساخت بشر نیست به این دلیل بشر برای ساخت این بنا این همه سال نمی تونه ساخت بنای را مدیریت کنه

احمدی 20 دی 1397 ساعت 01:22

28 هزار سال پیش؛دین و مذهبی وجود نداشته که!!!پس احتمالا طبیعی هست و ساخت بشر به دلایل مذهبی نیست.