Close

نقد و بررسی شبستر (شهر)


میانگین امتیاز:
 • کوزه کنان
  کوزه کنان
  کاربر لست سکند
  فرشاد شفیعی شهیدلو
  نقدها:
  گزارش
  شهری با قدمت بالا و مهد ساخت کوزه
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  کوزه کنان یکی از شهرهای قدیمی و توریستی شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی است.فاصله آن تا تبریز حدود ۷۵ کیلومتر و تا شبستر ۱۲ کیلومتر است.جمعیت آن بیش از ۱۰۰۰۰ نفر بوده و نام قدیم آن بالا استانبول است.شغل مردم آنجا کشاورزی و تهیه کوزه و سفال است.از محصولات کشاورزی میتوان به صیفی جانی مثل:خیار، بادمجان و از سردرختی ها به گیلاس، آلبالو، آلو، شلیل، بادام و گردو اشاره کرد.ساخت کوزه و سفال شغل قدیمی مردم این شهر است.کارگاهها و فروشگاههای مربوطه را در شهر و اطراف شهر میتوان مشاهده کرد.یاقوت حمودی در سفرنامه خود آورده است که در کوزه کنان ۷۵۰۰۰ خانوار زندگی میکنند. به نظر می رسد در قدیم این شهر مهم و بزرگ بوده است اما در زمان امیر تیمور بعلل ناشناخته تی این شهر ویران شده و هم اکنون بصورت شهری کوچک در آمده است اما در حفاریهای سالهای قبل آثاری از کوزه های بزرگ و سفال در اطراف شهر و در گورستان جنوب شرقی شهر کشف شده است. از مرحوم آیت الله نجفی مرعشی روایت است که:بعد از اسلام سه سادات اصیل به آذربایجان قدم نهادند که یکی از آنها در کوزه کنان سکنی گزید. در ابتدای ورودی شهر و در میدانی سردیس حاج مهدی کوزه کنانی را دیدم. این شخصیت مهم دوره مشروطیت که اصالتا کوزه کنانی است، منزلش در تبریز محل تجمع و تصمیم گیریهای مهم انقلابیون مشروطه بخصوص ستارخان و باقرخان بود و هم اینک این منزل بعنوان موزه مشروطیت در تبریز فعال است.از آثار تاریخی و گردشگری این شهر میتوان به قبرستان تاریخی، آب انبار، درخت نارون و مسجد جامع آن اشاره کرد.من به مسجد جامع رفتم و حیاط نسبتا بزرگی داشت که در باغچه آن دو درخت گیلاس و آلبالو با گلکاری زیبا داشت . اما بخاطر بیماری کورونا درب مسجد بسته بود. بنا به روایتها در این مسجد منبری است که قدمت ۱۲۰۰ ساله دارد و به قره منبر معروف است که مورد استفاده محمد حنفیه برادر حضرت علی(ع) قرارگرفته است.

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • شبستر
  شبستر
  کاربر لست سکند
  نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش

  من برای بازدید از آرامگاه شیخ محمود شبستری وارد شبستر شدم. برای رسیدن به شبستر از تبریز باید به سمت غرب حرکت کنید و از صوفیان به سمت جنوب برانید. شبستر در فاصله هشتاد کیلومتری و حدود یک ساعتی تبریز قرار دارد.
  با ورود به شبستر اولین چیزی که نظر من را جلب کرد، فضای سبز و درختکاری در حاشیه خیابان‌ها بود، به نحوی که فکر می کردم در یکی از شهرهای شمالی هستم.
  برای پیدا کردن آرامگاه شیخ محمود که اصلی ترین جاذبه این شهر است، هر چه بیشتر دنبال تابلو راهنما در سطح شهر گشتم، کمتر دیدم.
  برای رسیدن به شبستر علاوه بر خودرو شخصی از اتوبوس‌های بین شهری ترمینال تبریز هم می‌توان استفاده کرد.

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر: