Close
رستوران

معبد آناهیتا (کنگاور)

Temple of Anahita

Temple of Anahita (1).jpg
Temple of Anahita (2).jpg
Temple of Anahita (3).jpg
Temple of Anahita (4).jpg
Temple of Anahita (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند غزاله آشتیانی
  نقدها:
  گزارش
  معبد آناهیتا
  توصیه شده توسط کاربر

  معبد آناهیتا در شهر کنگاور امروزی قرار داره و 2250 سال پیش ساخته شده. این بنا که دومین بنای سنگی بزرگ ایران هست، مربع شکل بوده و یکی از دلایلی که تا الان بازسازی نشده این هست که مشابهش در دنیا وجود نداره تا از روی نمونه مشابه بازسازی صورت بگیره.

  این معبد عبادتگاه آیین میتراییسم بوده. قسمت بالای معبد تا کنون حفاری نشده. با اینکه احتمال میره تعداد زیادی از پادشاهان اشکانی و ساسانی اونجا دفن شده باشن(شاید به این دلیل که هزینه نگهداری از این اشیا خیلی بالاست و برای کشوری که توریست زیادی نداره به صرفه نباشه)

  علت اینکه چرا این معبد این قدر بزرگ بوده و ارتفاع سقفش چه قدر بوده مشخص نیست و به دلیل اینکه سه زلزله بسیار شدید رو پشت سر گذاشته، غیر از تعدادی ستون شکسته چیز زیادی ازش باقی نمانده. مردم محلی هم طی سال ها از سنگ های این بنا برای پی ساختمان ها استفاده کرده اند. بازدید از این معبد برای کسانی که به تاریخ و باستان شناسی علاقه دارن میتونه بسیار جذاب باشه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  معبد آناهیتا (کنگاور)
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مهم ترین معابد دوره اشکانیان #معبد_آناهیتا در #شهر_کنگاور استان #کرمانشاه میباشد، همانند نامش معبدی بسیار زیبا و باعظمت و باشکوه به نظر میرسید.
  در فضایی بسیار بزرگ و وسیع ویرانه هایی از این معبد را مشاهده میکنید که در نگاه اول خیلی دلگیر و ناراحت میشوید که چرا از این یادگارهای کهن به درستی نگهداری و استفاده نمیشود. تمامی سر ستون های معبد همگی شکسته و خرد شده و بر روی زمین افتاده بودند.
  در ابتدای ورودتان باید بلیط تهیه کنید به مبلغ 2.500 تومان و در همان ابتدا باید صبر کنید تا به گروهی چند نفره برسید و سپس به همراه لیدری وارد محوطه شوید و ایشون به ترتیب مسیرها و ساخت سازه و کاربری اش را به گردشگران توضیح میدهند .
  چون زمان ورود ما به این جاذبه در عید نوروز بود محوطه بسیار شلوغ و پر از جمعیت بود و لیدرهای زیاد مشغول به ارائه توضیحات به مسافرین و گردشگران بودند.
  در ایران باستان آناهیتا را فرشته ای که نگهبان آب و باروری و زیبایی بود میشناختند و پرستش میکردند که یکی از بزرگترین و محبوب ترین فرشتگان نزد ایرانیان باستان بوده است.
  در کنار این معبد زیبا و دوست داشتنی شما مسجد و امام زاده ای را مشاهده میکنید و از بلندای این معبد نیز شهر کنگاور را میتوانید به خوبی ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Mahboob
  نقدها:
  گزارش
  معبد آناهیتا
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام و عرض ادب به همراهان همیشگی لستگرام. من مهرماه ۹۸ سفری به کرمانشاه داشتم و طبق تحقیقاتی که راجع به مناطق دیدنی اونجا کردم ، یکی از مکان های تاریخی که انتخاب کردم معبد آناهیتا بود.? معبد آناهیتا بنایی تاریخی تو شهرستان کنگاور استان کرمانشاه قرار داره که در دوره اشکانیان ساخته شده. این بنا روی تپه ای به ارتفاع ۳۲ متر نسبت به زمین های اطراف قرار داره و دومین بنای بزرگ سنگی بعد از تخت جمشید هست.
  طبق گفته ها این معبد بعنوان آتشکده ای برای احترام مقام الهه آب، آناهیتا استفاده میشد.
  ? ورودی این معبد ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر بود. و حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی برای رسیدن به ستون های باقی مانده از معبد نیاز بود.
  نگهبان ورودی کاتالوگی جهت معرفی این بنا بهمون داد که قدمت و استفاده اون رو توضیح میداد. در کل دیدن این بنای تاریخی رو به کسانی که علاقه به تاریخ شناسی دارند پیشنهاد میکنم.
  اینم بگم شهرستان کنگاور نرسیده به شهر کرمانشاه است، یعنی اگر از سمت تهران قصد سفر داشته باشید به راحتی در بین راه میتونید این معبد رو ببینید و تا خود شهر کرمانشاه حدودا نیم ساعت فاصله داره

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: