Close

تیمچه حاجب الدوله

Timcheh Hajb Al-Dowleh
5
(از 2 نقد و بررسی)

درباره تیمچه حاجب الدوله

نوع جاذبه
مراکز خرید
مجموعه تاریخی
موقعیت
تهران
پیشنهاد کاربران
%100 از 2 رای
رتبه در تهران
56 از 1073 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف تیمچه حاجب الدوله

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
امید خدایاری
نوشته شده در 12 اسفند 1398
report-icon گزارش

یکی از زیباترین قسمت های بازار تهران تیمچه حاجب الدوله است، برای رفتن به این تیمچه بعد از رفتن به سبزه میدان باید وارد بازار کفاش ها  بشید و پس از طی کردن حدود 100 متر در سمت چپ به ورودی این تیمچه می‌رسید.  در حال حاضر بیشتر مغاز های این تیمچه لوازم خونگی مثل انواع بشقاب ، ظروف کریستالی،  قابلمه، وسایل آشپزخانه و ... رو دارند. براساس تابلوی راهنمایی که در تیمچه نصب شده این تیمچه در زمان حکومت ناصرالدین شاه و  توسط حاج علی خان حاجب الدوله ساخته شده است. زیباترین قسمت این تیمچه معماری سقف اون و شیشه های رنگی پنجره ها در طبقه دوم تیمچه است. سقف این تیمچه با کاشی کاری و مقرنس کاری های زیبا و رنگارنگ، با رنگ غالب زرد چشمه ها رو خیره می کنه. در کنار بازدید از این تیمچه پیشنهاد میکنم با کمی پیاده روی وارد بازار بزازها بشید و آرامگاه مغفول لطفعلی خان زند واقع در امامزاده زید رو هم ببینید.

بیشتر
امتیاز کل
5
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 10 مهر 1398
report-icon گزارش

بنا به نوشته‌ی معرفی این تیمچه که بر روی یکی از دیوارهای آن نصب شده است، قدمت بنای آن به عهد ناصری می‌رسد. در شلوغی و بی نظمی بازار تهران که گاها حتی روی زیبایی‌های آن را پوشانده‌اند، دیدن این تیمچه و دالان‌های آن حس خوبی را ایجاد می‌کند. برای رسیدن به این تیمچه راه سر راست، خیابان پانزده خرداد تهران، سبزه میدان و ورود به بازار بزرگ یا بازار بزازهاست. البته روی نقشه گوگل هم این تیمچه علامت گذاری شده است اما در فضای مسقف بازار زیاد روی آن حساب نکنید و همان روش سوال از مغازه‌داران را انجام دهید.
برای دیدن زیبایی‌های این تیمچه گنبد اصلی آن را ببینید و از طرحی که استاد معمار درانداخته لذت ببرید. چه حیف که انباشت اجناس مغازه‌ها در بخش پایین تیمچه آلودگی بصری ایجاد کرده است. هر چند من فرصت بازدید از تمام بخش‌های بازار تهران را نداشتم ولی شاید عنوان زیباترین یا یکی از زیباترین تیمچه‌های بازار برازنده این تیمچه باشد. دالان‌های مرتبط به این تیمچه هم زیبا هستند، هر چند به نظر می‌رسد مرمت شده‌اند. در کنار دالان شمالی آن مرد مهربانی بساط چایی فروشی کوچکی دارد که برای استراحتی کوتاه بعد از بازارگردی مناسب است.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت