Close
رستوران

بقعه سید غلام رسول

Tomb of Seyed Gholam Rasol

2945-jjSjkmu9Myq88yXNkhQD.jpeg
Seyyed_Gholam_Rasool_Mausoleum,_Chabahar_(بقعه_سید_غلامرسول،_چابهار)_-_panoramio_(1).jpg
Tomb of Seyed Gholam Rasol (2).jpg
Tomb of Seyed Gholam Rasol (1).jpg
Tomb of Seyed Gholam Rasol (3).jpg
Tomb of Seyed Gholam Rasol (4).jpg
Tomb of Seyed Gholam Rasol (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • اماکن مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • فاطمه فراهانی
  نقدها:
  گزارش
  بقعه سید غلام رسول، چابهار
  توصیه شده توسط کاربر

  بقعه سید غلام رسول گفته میشه مربوط به یک بزرگ هندی هست که مسلمان بوده و در سفری به چابهار همسری چابهاری اختیار میکنه و برای مراسم عروسی خودش رو آماده میکنه و شب مراسم بیماری میگیره و میمیره. این ادم تو وصیتنامه ش قید کرده بود که بعد از مرگش سوگواری نکنید و ده روز مراسم شادی برگزار کنید.
  بقعه معماریش کاملا شبیه ساختمانهای هندی هست. داخل حیاط هم درخت تمبر هندی هست و زیر سایه درختان قبرهای بدون نام و نشان قرار داره. داخل بقعه هم مثل بیرونش سفید هست و روی قبر یه سری بادبزن قرار داره که از هر کسی سوال کردیم پاسخی بهمون ندادن.
  اینجا مسلمانهای شیعه هندی و ایرانی جمع میشن و ده روز از ۱۰ ذی القعده مراسم یادبود سید رو برگزار میکنن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه سید غلامرسول
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه سید غلامرسول در چابهار در سال ۴۶۵ ه.ق و با دیواره‌های سفید رنگ به سبک معماری هندی ساخته شده است. پس از درب ورودی صحن بزرگ حیاط مشاهده می‌شود.بر سردر ورودی بنا تزئینات نقاشی با طرحهای ستاره‌های مشبک وجود دارد. ظاهراً نمای دور تا دور داخل ساختمان دارای نقاشی بوده‌است. کلمات لا اله الا الله، یا محمد یا علی و... نقاشی از گل در دیوارها جلب توجه می‌کند. فرم آن طوری است که نشان می‌دهد این اثر در روزگار سلجوقی ساخته شده و در دوره صفویه نیز طرح‌های نقاشی به دیوارها اضافه شده.
  نام اصلی سید غلام‌رسول شیعه مذهب بوده و در گذشته مورد توجه مسلمانان هندی بوده. طبق روایات در سفری به چابهار تصمیم داشته که با دختری چابهاری ازدواج کند.اما در شب عروسی بر اثر بیماری از دنیا میرود. چون مورد توجه مردم بوده،در زمان مرگ به آن‌ها وصیت می‌کند که پس از مرگش سوگواری نکنند و در عوض مدت ۱۰ شبانه روز بر سر قبرش شادی کنند تا روحش شاد شود.
  این مراسم هر ساله از ۱۵ ذی‌القعده به مدت ۱۰ روز بر پا می‌گردد.هنگام بازیداز مقبره تعدادی بادبزن با تزیینات زیبا دیده میشد.زنان بعد از زیارت قبر را باد میزدند و معتقدند دعایشان با باد زدن مستجاب میشود.با پرسش از خادم آرامگاه معلوم شد بادبزن ها در زمانی که وسایل گرمایشی امروزی وجود نداشت از طرف مردم به آرامگاه اهدا شده و به مرور زمان تبدیل به اعتقاد به بادزدن قبر برای استجابت دعایشان شده است.ضمنا در حیاط ارامگاه تعدادی قبر نیز وجود داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: