رستوران

خانه ماپار

Mapar House

3001-7DHHOtwrSH8POWlXQEO1.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

خانه بسیار زیبا با فضای تاریخی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • نوید مکوندی
  نقدها:
  گزارش

  خانه ماپار از معدود خانه های سنتی به جا مانده در شهر اهواز است که قدمت آن به دوره اول پهلوی بر می گردد . این خانه که در فهرست آثار ملی هم جای دارد ، سالیان دراز رسیدگی نشده و در حال تخریب بود تا اینکه بخش خصوصی وارد عمل شده و با نظارت میراث فرهنگی بازسازی شده است . این بنا 550 متر مساحت دارد و دارای دو طبقه و یک زیر زمین است و مانند دیگر بناهای سنتی اهواز ، نمای آجری دارد . در حال حاضر کارگاه و فروشگاه صنایع دستی ، نگار خانه و عکاس خانه در طبقه اول آن دایر است و طبقه دوم نیز به شربت خانه اختصاص داده شده است . خوشبختانه خانه ماپار از رویدادهای فرهنگی غافل نبوده و گاها نمایشنامه خانی ، نمایشگاه عکس و ... در آن برگزار می گردد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ali Habibnejad
  نقدها:
  گزارش
  بررسی خانه ماپار
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه ماپار خانه ای تاریخی و قدیمی متعلق به آغاز دوره پهلوی اول است که در خیابان خوانساری اهواز واقع شده و متعلق به یکی از تجار سرشناس قدیم اهواز. می باشد.
  این خانه با معماری زیبایی که دارد نمادی از فرهنگ زندگی و زیست بوم شهر اهواز در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی اول می باشد.زیرزمین بزرگ در زیر بنا که اکنون رستوران زیبایی برای پذیرایی میهمانان است از جاذبه های این عمارت است. حیاط این خانه از دوقسمت حیاط کوچک ورودی و حیاط اندرونی تشکیل شده که با درختان نخل و کنار و نیز حوض وسط حیاط زیبایی دوچندانی به این خانه داده است..اتاقها دورتادور حیاط اندرونی با چند پله از حیاط بالاتر هستند و در هر دوحیاط پلکانی برای ورود به زیرزمین و طبقه بالای عمارت طراحی شده است. مجموعه عمارت قدیمی علاوه بر مکان جذاب برای بازدید و عکاسی با منظره زیبا دارای رستوران در زیر زمین و سفره خانه سنتی برای صرف صبحانه در طبقه بالا و شربتخانه برای پذیرایی های اوقات دیگر مهیای بازدید می باشد.این بنا در اذرماه سال1380 بعنوان اثر ملی ثبت شده است. بالا بودن سطح اب زیرزمینی در اهواز و مشکلات رطوبت در دیوارها و پی عمارت و خطر وجود موریانه از مواردی است که استحکام بنا را به مخاطره می اندازد که نیاز به دقت نظر متولیان خانه و مسولان میراث فرهنگی خوزستان دارد#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: