Close
رستوران

بافت تاریخی یزد

Yazd Old Town

3086-HSmS4uSwvzKwjOZDxGu4.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

بافت تاریخی شهر یزد از میراث تاریخی بشر و از جاذبه های گردشگری ایران به شمار می ره. یزد به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان شناخته شده که برترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی رو در خود جا داده. شهر یزد در برخی فصول سال اغلب میزبان گردشگرانی می شه که تعدادشان حدود دو برابر جمعیت ساکنانش می رسه. از نارین قلعه، قدیمی ترین بنای خشتی جهان گرفته تا بلندترین بادگیر جهان و قدیمی ترین مسجد ایران و بافت تاریخی مسکونی از جمله آثاری ست که هر سال میلیون ها نفر رو به این منطقه جذب می کنه. تاریخ نویسان معتقدند که قدمت یزد به پیش از اسلام می رسه. عده ای هم می گن که شاید شهر تاریخی یزد رو باید در نقطه دیگری غیر از مکان کنونی آن جستجو کرد. با این حال قدمت بسیاری از آثار تاریخی کشف شده در شهر یزد به قرن پنجم هجری برمیگرده. در عین حال کشف بناهای دیگری متعلق به قرن های دوم و سوم هجری، تردیدها رو در تخمین قدمت شهر یزد بیشتر می کنه. در هر صورت تاریخ سکونت انسان در این خطه از هزاره سوم پیش از میلاد فراتر رفته، به طوری که در عهد پیشدادیان طایفه های در حال کوچ از بلخ به پارس، این سرزمین رو یزدان نامیدند و از آن زمان به بعد یزد محل عبادت شد. در کوچه پس کوچه های بافت تاریخی و ۷۰۰ هکتاری یزد که از آن به عنوان گسترده ترین بافت خشتی یاد می شه، خانه ها، ساباط ها و ابنیه زیادی وجود داره که مجموعه این بافت رو تشکیل می دن. بسیاری از بناهای موجود در بافت مذکور که دارای ارزش معماری و تاریخی اند توسط متولیان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدن.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  بافت تاریخی یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  بافت تاریخی یزد مشتمل بر چند محله و خیابان و کوچه و بازار در مجاورت یکدیگر است که آثار تاریخی و خانه های قدیمی زیادی را به صورت متمرکز در خود جای داده است .
  تخریب خانه های مسکونی و ساخت و ساز در بافت قدیمی یزد ممنوع است و خانه های قدیمی فقط مجاز به مرمت و بازسازی هستند تا متعلقبا مورد استفاده اقامتگاه سنتی و یا عرضه صنایع دستی قرار گیرند .
  از جمله آثارتاریخی فراوانی که در بافت تاریخی یزد قرار دارند می توان از میدان و مجموعه تاریخی امیر چخماق ، مسجدجامع ، بازار و حمام خان ، باغ دولت آباد ، برج ساعت ، برج و میدان مارکار ، زندان اسکندر و آتشکده زرتشتیان نام برد . کوچه های خشت و گلی با طاق های ضربی در بافت تاریخی یزد فراوانند .
  بافت تاریخی یزد محیط بسیار دلنشینی را در اختیار گردشگران داخلی و توریست های خارجی می گذارد .
  در کوچه های بافت تاریخی یزد توریست های خارجی زیادی را می بینی که پیاده در حال گشت و گذار و بازدید از مکان های مختلف این بافت تاریخی هستند .
  از نظر تراکم توریست های خارجی شاید هیچ کدام از شهرهای ایران به پای بافت تاریخی یزد نرسند .#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: