Close
رستوران

باغ فتح آباد کرمان

Fathabad Garden Kerman

3197-j3GiJdjg7EfRUbZkg7dz.jpeg
7ac68bf0-cac2-49ba-a557-208aa026dc5a-1783034.jpg
b82c0f04-794f-478d-bae0-f952522c5b38-2839827-5734-b.jpg
9fe6ad5b-8e0e-469c-ad5f-fb55d105a23d-4ZpJHd.jpg
b8960d21-1de5-4808-831c-3cacdee343c5-۷).jpg
e13f8484-47d3-4c48-a6ce-b411b835aae2-1.jpg
f385ed6a-dcb5-44d1-b03b-c0c19495ea7a-۱۱.jpg
ک.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

باغ عمارت بیگلر بیگی (فتح آباد) باغی مربوط به دوره قاجاره که در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان، روستای اختیار آباد واقع شده. این باغ که الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده، از یادگارهای فضل علی خان بیگلربیگیه که به همین دلیل بهش باغ بیگلربیگی هم می گن. عبور آب فتح آباد از بین این باغ بهش صفا و طراوت می بخشیده. زمان احداث این باغ تاریخی که یکی از قدیمی ترین باغهای ایران و محل حکمرانی یکی از حاکمان کرمان بوده، به حدود سال های ۱۲۵۵ می رسه و از اونجایی که رفته رفته به فراموشی سپرده شده بود، به ویرانه ای تبدیل شد و مدتها به حال خودش رها شده بود که باعث شد آسیب های زیادی به بنای عمارت وارد شده و اکثر درختاش خشک بشن . این باغ با تلاش بنیاد توسعه و عمران موقوفات کرمان و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، مرمت و بازسازی در سال ۱۳۹۲شروع شد. در احیاء این باغ تلاش شده تا با کمترین دخل و تصرف در بنا بازسازی این باغ انجام بشه تا اصالت این باغ به عنوان الگوی باغ سازی کرمان حفظ بشه..

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • بناها و مجسمه های تاریخی

نقد و بررسی باغ فتح آباد کرمان


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Dreamer
  نقدها:
  گزارش
  باغ فتح آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  من معتقدم کرمان همیشه چیزی برای شگفت زده کردن شما داره ، هر جاذبه ای که میبینی با خودت میگی دیگه از این قشنگ تر امکان نداره و جاذبه ی بعد دوباره تورو به هیجان میاره .
  اولین جایی که شب اول رسیدنمون به کرمان قصد بازدیدش رو داشتیم " باغ فتح آباد" بود ، متعلق به دوران قاجاریه ، حدود ۲۵ کیلومتر از مرکز شهر فاصله داره ، پیشنهاد میکنم شب از این باغ زیبا بازدید کنید ، چرا که نورپردازی و انعکاس نور ها در حوض وسط ساختمان واقعا مسحور کنندست .
  ساعت بازدید از ۸ صبح تا ۱۰ شب هست ، این باغ در سال ۸۱ ثبت ملی شده ، از نکات مثبتی که توجهم رو جلب کرد گرفتن مبلغی برای ورود به محوطه بود ، هرچند ناچیز بود ولی نشونه ی خوبیه برای رونق گردشگری ??
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فریبا 1994
  نقدها:
  گزارش
  باغ فتح آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ فتح آباد (عمارت بیگلربیگی) در ۲۵ کیلومتری کرمان در روستای اختیار آباد قرار دارد ساخت آن مربوط به دوره قاجار است و الگو برداری از باغ شاهزاده ماهان شده است.وسعت باغ ۱۳ هکتار ولی ساختمان اصلی آن ۱۵۰۰ متر است حوض مقابل عمارت ۶۰ متراست.ساختمان اصلی دارای دو طبقه است و اتاقی به نام اتاق نقاشی دارد که محل اقامت حاکم بوده است .سی متر از عمارت اصلی به سمت شرق میروید عمارت چهار فصل رو میبینید که گنبد مرکزیو ایوان های ستون دار آن جلوه خاصی میکند که البته امروزه به دلیل زیبایی آن برای مراسمات مردم اجاره داده میشود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش
  باغ فتح آباد، عمارت بیگلربیگی
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ فتح آباد یا بیگلربیگی، متعلق به زمان قاجار در 12 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. از نکات جالب این مکان این است که باغ فتح آباد الگوی اصلی باغ شاهزاده ماهان بوده اما با ساخت باغ شاهزاده و عدم توجه به فتح آباد، همیشه در زیر سایه باغ شاهزاده ماند.
  در اطراف حوض بزرگ باغ، چراغ‌های بزرگ و منظمی قرار دارد که گفته شد از هواپیما مشابه باند فرودگاه دیده می‌شود.
  در حیاط باغ غرفه‌های فروش آش و اغذیه محلی وجود دارد.
  ورودی باغ نفری 4 هزارتومان است که کاملا ارزشش را دارد.
  این جاذبه هم در روز به علت تلالو و انعکاس بنا در حوض و هم در شب به دلیل نورپردازی های نارنجی زیبایش جذاب و دیدنی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ثمین شهرستانی
  نقدها:
  گزارش

  این باغ زیبا و افسونگر جایی خارج از کرمان به نام اختیاریه است و متعلق به دوره قاجار.میگویند الگوی ساخت باغ شازده بوده است.
  بهترین ساعات حضور در این باغ ساعات پایانی روز و هنگام غروب می باشد.ساعات پایانی روز برای اینکه زیبایی باغ را تمام و کمال ببینید و هنگام غروب برای اینکه از نور پردازی زیبای باغ غرق در بهت و آرامش شوید.اگر ابراه میان باغ آب داشته باشد و عکس عمارت در آب هم جلوه داشته باشد دیگر زیبایی بر چشمان شما تمام میشود.
  باز هم میگویند عمارت و این باغ رو به ویرانی قرار داشته اما با همت استاندار سابق کرمان(که اکنون استاندار خراسان رضوی است ) عمارت به زیبایی مرمت شده و الحق که درست و حسابی از کار درآمده.
  محوطه باغ دارای کپرهایی است که احتمالا نقش چایخانه را داشته اند و در زمان سفر ما فعال نبوده است.
  باغ فتح آباد نگین درخشان کرمان است که در سفر به کرمان به هیچ عنوان نباید آن را از دست داد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  باغ فتح آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  این باغ یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است که در منطقه اختیارآباد این شهر واقع شده و قدمت آن به دوره قاجار بر می گرده. این باغ که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده چند سال پیش بازسازی شد و درهای آن برای بازدید عموم بر روی گردشگرها باز شد. در میان این باغ عمارتی قرار گرفته که به سبک ترکیبی از معماری اروپایی و ایرانی ساخته شده و در میان این باغ حوض بزرگ و مستطیل شکلی قرار داره که دورتا دور اون به زیبایی نورپردازی شده در واقع نورپردازی کل این باغ بسیار زیباست و توصیه میکنم از این باغ حتما در شب هم دیدن کنید. دورتا دور عمارت این باغ زمین های کشاورزی وسیعی قرار داره که انواع درختان و گیاهان دارویی در اونها کاشته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Abdolreza Tajabadi
  نقدها:
  گزارش
  باغ فتح آباد كرمان
  توصیه شده توسط کاربر

  اين باغ زيباي ايراني تا چند سال پيش مخروبه اي بيش نبود. پس بازسازي اين باغ، اكنون يكي از زيباترين باغ هاي ايراني است. نورپردازي شبانه اين باغ فوق العاده ست. هر چند كه نماي روز آن نيز بسيار زيباست.
  موقعيت اين باغ در شهر كوچك اختيارآباد واقع در ١٥ كيلومتري شهر كرمان واقع شده.
  #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: