Close

ینی جامی (مسجد جدید)

Yeni Cami (New Mosque)
5
(از 1 نقد و بررسی)

درباره ینی جامی (مسجد جدید)

این مسجد بر روی تپه ای مشرف به بندر منطقه امینونو قرار دارد. امروزه نیز تعداد زیادی کبوتر در درون گنبدهای این مسجد لانه ساخته اند.

نوع جاذبه
معماری خاص و باشکوه
اماکن مذهبی
مسجد
موقعیت
استانبول
پیشنهاد کاربران
%100 از 1 رای
رتبه در استانبول
48 از 225 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف ینی جامی (مسجد جدید)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
Ehsantrips
نوشته شده در 27 مهر 1398
report-icon گزارش

مسجد نو یا مسجد والده سلطان در منطقه امی‌نینو و در تقاطع پل گالاتا و خلیج شاخ طلایی قرار دارد و از مساجد فعال است که نمازهای یومیه و همچنین نماز جمعه در آن برگزار می شود. نام آن بسیار گمراه کننده است و در واقع مسجد متعلق به اواخر قرن شانزدهم میلادی است که بانی آن صفیه سلطان همسر سلطان مراد دوم عثمانی و بعدا مادر سلطان محمد سوم بوده است. هدف اصلی از ساخت مسجد در این منطقه تجاری و یهودی نشین، نفوذ در این محله و کاستن از قدرت تجار یهودی بود. ساخت مسجد با انتقادات گسترده ای همراه شد و به دلیل مسائل مالی و مهندسی و سیاسی بنا ناتمام ماند. در نهایت حدود ۶۰ سال بعد این مسجد تکمیل و بازار ادویه بنا شده در کنارش نیز وقف مسجد شد. در واقع چون توسط یک والده سلطان دیگر تکمیل و افتتاح شد، به مسجد والده سلطان جدید یا ینی چامی در میان مردم معروف شد.
بسیاری از مساجد دوره عثمانی و بخصوص مساجد قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی از معماری مشابهی بهره می بردند و مسجد نو از نظر گنبدها بسیار شبیه مساجد هم عصر خود مثل مسجد سلطان احمد است و ۶۶ گنبد بزرگ و کوچک دارد. مقبره ۵ تن از سلاطین عثمانی نیز در این مسجد است. مسجد در همه ساعات باز است و برای مسلمانان محدودیتی در ورود نیست و بقیه گردشگران نیز خارج از وقت نماز می توانند از اینجا بازدید کنند. بیرون مسجد نیز مثل بسیاری از میادین قدیمی استانبول، پُر از کبوتران است و گردشگران برای آنها گندم خریده و روی زمین می پاشند و بازی کودکان با این کبوترها نیز زیباست.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت