Close
رستوران

تاج محل

Taj Mahal

Taj Mahal (2).jpg
Taj Mahal (1).jpg
Taj Mahal (3).jpg
Taj Mahal (4).jpg
Taj Mahal (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این بنا در شهر آگره هند (۲۰۰ کیلومتری دهلی نو) واقع و ۵۸ متر ارتفاع به همراه ۵۶ متر پهنا دارد. در کل مجموعه‌ی تاج محل، آرامگاه در مرکز توجه قرار دارد. این مقبره سازه‌ی مرمری سفید رنگ بزرگی است که روی صفحه‌ی مرمری عظیمی قرار دارد و شامل یک ساختمان متقارن با یک ایوان و گنبد و گلدسته‌ها می‌شود. تماشایی‌ترین ویژگی این مقبره گنبد مرمری و زیبای آن است که حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد و اغلب گنبد پیازی نامیده می‌شود. اما یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار جالب بنا این است که در ساعات مختلفی از روز، رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. به طور مثال می‌توان هنگام صبح بنا را به رنگ صورتی، عصر به رنگ سفید شیری و شب به رنگ طلایی مشاهده کرد. در دو طرف بنا نیز دو بنای کوچک‌تر در حالت قرینه قرار دارد. در سمت غرب یک مسجد به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز با سه گنبد و در سمت شرقی بنایی قرار دارد که زمانی مهمانسرا بود. گفته می‌شود شاه جهان قصد داشت برای خود بنایی مشابه در سمت دیگر رود جمنا با استفاده از مرمر سیاه بسازد و آن را با پلی به تاج محل متصل کند که متاسفانه هیچ وقت چنین اتفاقی نیفتاد. بعدها خود شاه جهان هم در این مکان و در جوار همسرش به خاک سپرده شد.  این اثر بعد از سال ۱۹۸۳ به ثبت سازمان جهانی یونسکو درآمد و طبق یک نظرسنجی در سال  ۲۰۰۷ میلادی از عجایب هفتگانه جهان به شمار رفت. آرامگاه یاد شده در واقع نماد عشق شناخته می‌شود.

نوع جاذبه:
 • معماری خاص و باشکوه
 • مناظر دیدنی معروف
 • بناها و مجسمه های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  تاجِ سرِ دنیا
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل نماد عشق و وفاداری مهم ترین و تنها دلیل سفر من به هندوستان بود، بی شک در این محل مغناطیس و شورِ عجیبی نهفته است که هر ببیننده ای را چنان افسون میکند که فراموش کردنش را تا آخر عمر محال و غیر ممکن می سازد.
  نه تنها داستانِ عشقِ شاه جهان به همسرش که خودِ سازه هم گیرایی عجیبی دارد تا جایی که از نگاه کردن به آن هیچ وقت خسته نمیشوید و حتا در خواب هم دوست دارید خوابش را ببینید چه بسا که من چند باری خوابش را دیده ام !
  در موردِ ساختش افسانه ها زیاد است و من نمی دانم چقدر درست باشد یا نه؛ اینکه بعد از اتمامش دست معمار را قطع کردند که دیگر نمونه اش را نتواند بسازد یا چشمانش را کور کرده اند و ... اما هر چه که هست قطعا دنیا نمونه ای به این زیبایی و گیرایی به خود ندیده ....
  از تهران برنامه داشتم که مهتابِ تاج محل را حتما ببینم اما قسمت نشد و لیدر تور گفت در این زمان به دلایل امنیتی شبها تاج محل تعطیل است و فقط در روز میشود به دیدارش رفت که این نکته را هم باز نفهمیدم درست بود یا حاصل تخیلِ تور لیدرمان ...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مرتضی بهشتی
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل نگین هندوستان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از اصلی ترین انگیزه های اکثر توریست ها برای سفر به هندوستان بازدید از تاج محل زیبا در شهر آگراست. این بنای با شکوه که تماما از مرمر سفید ساخته شده، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان و نماد عشق و وفاداری شناخته می شود. معماری بنا به یاد ممتاز محل همسر ایرانی شاه جهان بر گرفته از معماری ایرانی و فضای سبز آن بر اساس الگوی چهار باغ ایرانی ساخته شده است. بهترین زمان برای بازدید صبح زود قبل از طلوع آفتاب است. ما هم به همراه دوستان ساعت پنج صبح از محل اقامت که فاصله چندانی با تاج محل نداشت پیاده حرکت کردیم تا با بالا آمدن خورشید بازی رنگ ها روی سنگ های مرمری را شاهد باشیم. مسیر سنگ فرش منتهی به تاج محل پر بود از فروشگاه های صنایع دستی که ما هنگام برگشت یادگاری های زیبایی خریدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین جاذبه های هند که توریستهای بسیاری را از سراسرد نیا به این کشور میکشاند تاج محل است. شاید داستان عشق پادشاه و هزینه ای که بابت ساخت این بنای عظیم کرد خودش دلیلی بر معروفیت آن باشد. تاج محل همیشه شلوغ است و صف طولانی جلوی آن وجود دارد. به ما توصیه کردند صبح زورد به این بنا برویم و ما هم قبل از طلوع خورشید آنجا بودیم.بلیط 1100 روپیه ای خریدیم(اگر بلیط قلعه آگرا را نشان دهید 50 روپیه کم می کنند) به همراه راهنمایی که گرفته بودیم به سمت درب خلوتی رفتیم و داخل شدیم. بیرون محوطه یک دروازه زیباست که رویش 22 گنبد به نشانه سالهای ساخت بنا دارد. از این دروازه که داخل شوید در تاریکی مسیر ساختمان تاج محل را خواهید دید. متاسفانه به دلیل آتش بازی های شب قبل آگرا به دلیل جشنهای دیوالی غبار زیادی در محل بود شاید مه صبحگاهی هم مزید بر علت شده بود. همزمان با طلوع خورشید گنبد تاج به رنگ نارنجی در آمده بود. خود راهنما در حیاط کلی از ما عکس انداخت. برای داخل شدن به ساختمان باید پاپوش به پا کنید. روی دیوار ساختمان تاج محل تماما با مرمر سفید و به صورت حجاری و معرق سنگ کار شده است و بسیار زیباست. داخل ساختمان نیز روی دیوارها معرق بسیار زیبایی دیده می شود و مقبره ممتاز محل و شاه جهان در میانه آن قرار گرفته است. دو سمت ساختمان تاج نیز یک مهمانخانه و یک مسجر به رنگ سرخ ساخته شده که در کنتراست با رنگ سفید تاج محل به زیبایی آن افزوده است. ما حدود سه ساعتی را اینجا ماندیم و با وجودی که اصلا دلمان نمی امد برای دیدن سایر جاذبه های آگرا خارج شدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل نماد عشق ابدی
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل در شهر آگرا، بنایی که در جهان به نماد عشق معروف است، بنایی مرمری و عظیم که با ترکیبی از الگوی معماری ایرانی و هندی به دستور شاه جهان به عنوان آرامگاه همسرایرانی اش ممتاز بانو ساخته شده. این بنا یکی از عجایب هفتگانه جدید به شمار می آبد.برای ورود به بنا دونوع بلیط وجود دارد، عادی و ویژه، که در زمانهای شلوغ اگر بلیط ویژه تهیه کنید نیازی به ایستادن در صفهای طولانی ندارید. ایام تعطیل این بنا مقصد مردم هند برای زیارت است. در زمان ورود بازرسی انجام میشود. هیچ خوراکی یا وسیله آتشزا مثل فندک نباید همراهتان باشد و گرنه ضبط میشود. وقتی در سردر ورودی قرار میگیرد بنایی مرمری در محورباغ و زمینه آسمان بر روی سکویی روبرویتان قرار میگیرد و این اولین برخوردتان با این بناست.بسته به زمان بازدید رنگ بدنه نما متفاوت است و از نور محیط تاثیر میگیرد. مجموعه به سبک باغهای ایرانی ساخته شده که شامل محورها و عمارت است.برای رسیدن به تاح محل باید این محور اصلی را طی کنید و تا میتوانید عکس بگیرید عکاسانی هستند که در ازای مبلغی توافقی در نقاطی مناسب که میشناسند، از شما عکس میگیرند و در زمان خروج به شما تحویل میدهند.داخل بنا مسیرهایی برای ورود و خروج تعیین شده که بیشتر با نور طبیعی هدایت میشوید بنابراین خیلی روشن نیست. ودر نقاطی مشبکهایی سنگی دیدهای خوبی به خارج و زاویه ای از بنا دارند.در مرکز بنا مقبره شاه جان و ممتاز بانو است دورش با حفاظ پوشانده شده و شلوغترین قسمت بناست. در اطراف بنای تاج محل دو بنای قرمز رنگ میبینید که یکی مسجد و دیگری مهمانخانه است.برای بازدید از تاج محل بهترین زمان هنگام طلوع آفتاب است و البته بهتر است که ماه ژانویه نباشد که در شهر آگرا صبحها مه فراوان است طوری که چیزی نمیبینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نیکو طاهری
  نقدها:
  گزارش
  زیبا و مجلل
  توصیه شده توسط کاربر

  من خودم آدمی نیستم که به تاریخ و جاهای تاریخی و موزه‌ها علاقه زیادی داشته باشم اما به جرات می‌تو‌نم بگم که با دیدن تاج‌محل و عظمتش اشک توی چشمام جمع شده بود. تاج‌محل یکی از زیباترین بنایی بود که تا الان دیدم و با اینکه حدود سه ساعت رو اونجا سپری کردم باز هم دل کندن ازش کار ساده‌ای نبود و قطعا یک روزی دوباره اونجا میرم و پیشنهادم به شما اینه که حتما حتما حتما برید و ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل
  توصیه شده توسط کاربر

  این بنا یکی از عجایب هفتگانه دنیا به شمار میرود که در شهر آگرا قرار داشته و به دستور شاه جهان برای یادبود همسر ایرانیش ارجمند بانو معروف به ممتاز محل ساخته شده است. این بنا در کنار رود یمونا جمنا قرار داشته و نوع باغ تاج محل شبیه باغهای ایرانی است و تماما از مرمر ساخته شده و سبک آن سبک معماری اسلامی است. در داخل آرامگاه تاج محل، قبر شاه جهان و همسرش قرار دارد. تماشایی ترین قسمت تاج محل گنبد مرمرین آن است که در ساعات مختلفی از روز رنگ خاصی را نشان میدهد. کل مجموعه، باغ زیبایی است که در آن بنای تاج محل قرار داشته و در کنار آن رود جریان دارد. آنقدر زیبایی در محوطه هست که از هر نقطه از این مکان میتوان عکسهای زیبایی انداخت و صدای زیبای پرندگان را شنید. من چون با تور رفته بودم از قیمت و ساعت کار اطلاعی ندارم ولی اوایل صبح رفتیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سیما نادری
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل زیبا که سمبل عشق شاه جهان به همسرش ممتاز محل است و زیبایی معماری بنا را با این تاریخ دو چندان کرده در شهر آگرا ، تقریبا شمال هندوستان قرار دارد در محوطه مقبره لازم هست که کاور به پا کنیم که موقع خرید بلیط همراه یه بطری آب فروخته میشه ، کیف نمی‌تونیم داخل بنا ببریم و اینو بگم که خارجی ها موقع ورود به داخل مقبره که عکاسی هم نمیشه کرد لازم نیست در صف منتظر باشند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مجیک
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل یکی از هفت شگفتی دنیای مدرن ؛ با شکوه ، زیبا و اعجاب انگیز
  از لحظه ورود حس و حال دوست داشتنی سراغ شما میاد که عجیب هم نیست ، تاج محل نماد عظیمی از عشق است . تاج محل فقط یک بنای زیبا نیست بلکه دارای روح و احساست است .
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Sahar454592
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل اگرا،هند
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل یکی از زیباترین عجایب هفتگانه جهان در شهر اگرا هند هست که توسط شاه جهان برای مقبره همسر ایرانی اش ممتاز بانو و به عشق اون ساخته و بسیار زیباست و توسط ۲۰ هزار هنرمند از سراسر دنیا ساخته شده

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم نوائی
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل، بنایی در شهر آگرا در کشور هندوستان که شاه جهان بر طبق وصیت همسرش ممتاز خاتون آن را ساخت و تقدیم به معشوقه خود کرد . بنایی زیبا و ساخته شده از سنگ مرمر سفید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  تاج محل
  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل یک بنای تاریخی در شهر آن را هند میباشد. این بنا به لحاظ معماری یه بنای بسیار خاص و زیباست ولی چیزی که برای من جذاب تر از معماری تاج محل بود قصه عشقی بود که پشت آن بود. عشق پادشاه شاه جهان به همسرش ممتاز بانو که باعث شده چنین بنایی با این عظمت برای دفن همسرش بسازد.شاه جهان بعد از مرگ ممتاز بانو تا یک سال خودش را در یک اتاق زندانی میکند و بعد از یک سال که خارج میشود تمام محاسنش سفید شده بود. در شهر آن را یک تاتر هست که قصه ساخت تاج محل رو روی صحنه میبرد. توصیه میکنم قبل از دیدن بنای تاج محل تاتر رو ببینید به اینصورت تاج محل براتون چند برابر جذاب خواهد بود. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: