Close
رستوران

تالاب میقان

Meighan Wetland

 Meighan Wetland (2).jpg
 Meighan Wetland (1).jpg
 Meighan Wetland (3).jpg
 Meighan Wetland (4).jpg
 Meighan Wetland (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • جاذبه های طبیعی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند مجتبی امیدپور
  نقدها:
  گزارش
  تالاب زیبای میقان
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رسیدن به این تالاب که در سمت شمال شرقی اراک قرار داره می بایست از کمربندی شمالی اراک ،به ورودی روستای راهزان و طرمزد برسید در ابتدای جاده ،تابلو شرکت املاح معدنی ایران نیز خیلی بزرگتر از تابلو تالاب و روستاهای یاد شده شما رو راهنمایی میکنه،پس از گذراندن حدود ۸ کیلومتر و گذشتن از دو راهی روستای راهزان و سپس عبور از میان روستای طرمزد و گذر از جنب کارخانه املاح معدنی به تالاب میرسید،این تالاب داری مساحت در حدود ۲۵۰۰۰ میلیون متر مربع هست،اینجا بزرگترین منبع سولفات سدیم ایران هست که توسط همین شرکت استخراج میشه، در سالهایی که بارندگی زیاد باشه حجم آب بالا میاد و مساحت دریاچه به ۳۰ هکتار هم میرسه که طی دو سال اخیر وضعیت تقریبا خوب بوده،در فصل پاییز و زمستان پرندگان مهاجر بخصوص درناهای سیبری از عرض های شمالی برای گذراندن فصل سرما به اینجا میان و به علت کثرت وجود درناهای خاکستری در اینجا روز ۱۵ آبان رو روز درنا نامیدن،با وجود جاده میان تالاب امکان تردد پیاده در طول سال میسر هست و با توجه به مهاجرت پرندگان و پایین بودن سطح آب در این فصل امکان ترددبا خودرو تا انتهای تالاب میسر هست ولی در بقیه فصول و در هنگام وجود پرندگان ،تردد از جنب کارخانه و ابتدای تالاب کنترل میشه،به تازگی تعدادی دوچرخه هم به صورت رایگان در ورودی تالاب توسط کارخانه تعبیه شده که با ارائه کارت ملی امکان استفاده از اون مهیا هست،برای گذراندن یک روز تعطیل در کنار خانواده دیدار از اینجا رو شدیدا توصیه میکنم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Yannar
  نقدها:
  گزارش
  بررسی تالاب میقان اراک
  توصیه شده توسط کاربر

  تالاب میقان در استان مرکزی در ۱۵ کیلومتری اراک قرارگرفته با وسعتی حدود ۲۵۰۰۰هکتار که دریاچه با سه جزیره در وسط و قسمت کویری و دشتهای اطراف را شامل میشود. از لحاظ بوم شناسی سالیانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر میباشد از جمله گونه های نادر و حمایت شده. بعلت جمعیت درنا در تالاب نسبت به زیستگاه های دیگر کشور،این تالاب از اهمیت بیشتری برخوردار است و روز ۱۵ آبان بدلیل تجمع درناها در این تالاب را روز درنا نامگذاری کرده اند. تالاب میقان اراک دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را اخذ کرده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Amin
  نقدها:
  گزارش
  تالاب میقان اراک
  توصیه شده توسط کاربر

  تالاب میقان در نزدیکی شهر اراک قرار گرفته است که همه ساله پرندگان بسیاری از کشورهای دیگر خصوصاً روسیه و... به آن کوچ میکنند.هرچند که با عبور جاده ای از وسط آن همانند دریاچه ارومیه، به زودتر خشک شدن آن واز بین بردن جانوران و حیوانات و گیاهان آن کمک کرده اند، ولی همچنان از سراسر ایران به دیدن این تالاب بسیار زیبا می آیند.در امسال نیز با آتش گرفتن آن،چندین هکتار از نیزارهای آن در آتش سوخت. در نزدیک این تالاب کارخانه تولید سولفات سدیم احداث شده است که از املاح این تالاب تامین میشود و در واقع برای تولیدات این کارخانه،در وسط آن جاده احداث کرده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: