Close

سنگ نگاره آنوبانینی

Anobanini Inscription
4.5
(از 6 نقد و بررسی)
Inscription Anobanini (1).jpg

درباره سنگ نگاره آنوبانینی

نوع جاذبه
بناهای باستانی
مجموعه تاریخی
موقعیت
سر پل ذهاب
پیشنهاد کاربران
%100 از 6 رای
رتبه در سر پل ذهاب
1 از 2 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف سنگ نگاره آنوبانینی

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
شکوفه.
نوشته شده در 30 دی 1398
report-icon گزارش

همیشه دوست داشتم آنو بانی نی را از نزدیک ببینم.ولی فکرش را نمیکردم امسال میسر شود و در سفرمان به غرب کشور و سرپل ذهاب تاریخی و قدیمی از این مکان تاریخی بازدید کنیم.در داخل شهر سر پل ذهاب بر روی کوهی که داخل شهر و در کنار مدرسه ای قرار گرفته بود که بر اثر زلزله شکاف عمیقی در دیوار مدرسه ایجاد شده بود این اثر تاریخی قرار گرفته بود که بر روی کوه هم نقش برجسته آنو با نی نی و هم نقش برجسته گودرز شاه قرار داشت.چیزیکه در توضیحات تابلوی نصب شده از طرف میراث فرهنگی در مورد آنوبا نی نی جالب مینمود این بود که وقتی این نقش برجسته را خلق کردند در سنگ نوشته ای پادشاه نوشته که کسی که این نقش برجسته راتخریب یا محو کند به نفرین خدایان گرفتار شده و نسلش بر باد میرود و این نشاندهنده اهمیت بالای این نقوش در زمان ایجاد آن بوده است. #گلفام_سفر.

بیشتر
امتیاز کل
4
Yannar
نوشته شده در 20 مهر 1398
report-icon گزارش

نقش برجسته آنوبانی نی یک نقش برجسته ی بسیار ارزشمند است در شهر سرپل ذهاب که متاسفانه مورد بی مهری فراوان قرار گرفته و در حال حاضر بخشی از یک مدرسه پسرانه میباشد و هیچگونه محافظت و نگهداری ازش صورت نمیگیره و این موضوع خیلی ناراحت کنندس از این بابت که قدمت ۴۸۰۰ ساله داردو واقعا ارزشمنده .سنگ نگاره مربوط به خود آنوبانی نی شاه در برابر ملکه ایستاده و حلقه در دست دارد وبا دست دیگر دو اسیر در بند ایشون قرار داره که صورت ایشون یا بخاطر زلزله یا عوامل دیگه کاملا از بین رفته .در پایین آن هم نوشته ای به خط اکدی(یکی از تمدن های بین النهرین)نوشته شده که اگه کسی این نقش برجسته رو خراب یا مخدوش کنه به نفرین دچار میشه و نسلش بر باد میره.من عاشق این نقش برجسته ام بدلیل زیبایی کوهی که روی اون قرار گرفته و قدمتش که واقعا باعث افتخاره.کاش یکم بها میدادیم به این گنجینه های پیرمون.راحت میتونیدبا گوگل مپ این اثر در حال از بین رفتن رو پیداش کنید و نگهبان و بلیط فروشی هم نداره اما کاملا کوه زیبایی که نقش برجسته روی اون قرار داره هویداس ولی بخاطر فرسایش باید خیلی دقت کنید تا نقش برجسته رو پیدا کنید توی کوه.روی دیوار مدرسه هم که در عکس انتهایی میبینید نقش برجسته رو نقاشی کردن که پادشاه ۹ نفر از دشمنانش رو دربند داره.#سرپل#ذهاب#آنوبانی نی

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 20 مهر 1398
report-icon گزارش

نقش برجسته های آنوبانی نی پادشاه لولوبی که مربوطه به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد میباشد در سرپل ذهاب قرار داره که اولین در مدرسه ای پسرانه قرار داره ودررسمت چپ رودخانه ی حلوان قرار داره.دومین نقش برجسته در کوه دیگری بعد از رود حلوان و در کوه کل گارا قراررداره که به سختی میتونید نقش برجسته رو ببینید .این نقش برجسته شامل شخصی است که بسیار شبیه آنوبانی نی میباشد وحالت ایستادهو نیمرخ داره و در دست راستش تیر هست و در دست چپش هم کمانی دیده میشود.در بالا و سمت راستش هم هلال ماه و خورشید ودر زیرش هم متنی با خط اکدی بوده که متاسفانه بدلیل فرسایش و مراقبت نشدن از بین رفته.میتونید این کوه رو دور بزنید و در سمتی که مشرفه به رودخونه هم نقش برجسته های دیگه رو ببینید ک به سختی پیدامیشه.نکته ناراحت کننده اینه که ما به فرهنگ چند هزار ساله مون مینازیم ولی دقیقا زیر همین نقش برجسته کانکسی وجود داره که زلزله زده ها همچنان در اون در حال زندگی هستن .

بیشتر
امتیاز کل
5
هانا صالحی
نوشته شده در 11 فروردین 1398
report-icon گزارش

این سنگ نگاره در شهر سرپل ذهاب متعلق به لولوبیان است که پیش از آریایی ها در زاگرس میزیسته‌اند و متعلق به ۲۰۰۰سال پیش از میلاد است! در این اثر پادشاه لولوبی به نمایش گذاشته شده که پا را بر سینه اسیری گذاشته که توسط ۶نفر با کلاه های مختلف که نشان قومیت این افراد است حمل میشود.و الهه ایش‌کار دو اسیر را بوسیله یک حلقه که نماد قدرت است به پادشاه تقدیم میکند! این کتیبه به کتیبه بیستون شباهت بسیار دارد و به گفته برخی محققان داریوش کتیبه بیستون را از روی کتبیه آنوبانی‌نی ساخته است !این سنگ نگاره جز آثار ملی ایران است! در پایین کتیبه آنوبانی‌نی کتیبه دیگری به نام کتیبه گودرز شاه که متعلق به دوره اشکانی است قرار دارد!

بیشتر
امتیاز کل
5
ادریس بهرام پور
نوشته شده در 9 فروردین 1398
report-icon گزارش

نقش برجسته آنوبا نی نی یکی از نقش‌برجسته‌های متعلق به یکی از چهار عنصر قومی زاگرس نشین در هزارهٔ سوّم پ.م. بنام لولوبی یان است. نقش برجسته در نزدیکی و تقریبا حومه شهر سرپل ذهاب در استان کرمانشاه قرار دارد و در حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد تراشیده شده‌است.
در روز بازدید ما راهنمایی از میراث فرهنگی و گردشگری هم حضور داشتند که توضیحات بسیار جالب و جذابی در مورد منطقه و این سنگ نگاره بیان کردند که واقعا جالب و جذاب بود.
هیچ وجه ورودی نداشت و اینجا الان تقریبا در داخل شهر قرار گرفته است.
بازدید کننده اندکی از اینجا وجود داشت و حدود نیم ساعتی را پای صحبت های راهنمای میراث فرهنگی و تماشای سنگ نگاره بودیم.
فروردین 98

بیشتر
امتیاز کل
4
زهرا طوسی
نوشته شده در 18 اسفند 1397
report-icon گزارش

این سنگ نگاره که اکنون در یک دبستان دخترانه در سر پل ذهاب بر صخره ای بنام میان دکل قرار گرفته است مربوط به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد و مربوط به لولوبیان است که جزء آثار ثبت شده ملی ایران نیز هست. این اثر به سنگ نبشته بیستون شباهت دارد و به عقیده برخی, داریوش بزرگ بیستون را با الهام از این اثر ساخته است.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت