Close
رستوران

قلعه بیاضه (کویر مصر)

Biazeh castle

Bajaz-Castle-2.jpg
Bajaz-Castle-1.jpg
Bajaz-Castle-3.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

از گرمه تا بیاضه حدودا 30 دقیقه راه است، ولی نکته جالبی که از نظر جغرافیایی وجود دارد تمام مناطق نام برده در مصر جز استان اصفهان است، ولی روستای بیاضه جز استان یزد تعریف می شود. ارگ بیاضه  یا قلعه بیاضه قدمتی حدود سه هزار سال دارد، این بنای سا‌سانی هم مانند دیگر دژها هم کاربری مسکونی داشه و هم کاربری دفاعی که در دو طبقه روی زمین و دو طبقه زیر زمین ساخته شده است، راهروهایی پیچ در پیچ ، اتاق های کوچک بسیار و چاه های عمیق دارد. معماری این دژ با چنان هوشمندی و زکاوت و ظرافتی ساخته شده است که جا به جایی و تهویه هوا حتی در طبقات زیرین هم بسیار مناسب است. ویژگی دیگر این قلعه ، مستحکم بودن و تسخیر ناپذیر بودن آن است، به دلیل خندقی به عمق 7 تا 13 متر و چهار برج بلند برای دیده بانی در اطراف دژ تا دیده بان ها بتوانند از دور حمله اشرار و راهزن ها را ببینند و به مردم خبر بدهند. در دژ بیاضه، صدها اتاق وجود دارد که به صورت دالان ساخته شده است. بعضی از اتاق ها یک متری هستند و بعضی دو متری و تعداد کمی از اتاق ها هم 6 متری. حدود 700 اتاق را در این دژ 7 طبقه وجود داشته. روزی روزگاری این اتاق ها محل زندگی 2500 نفر در موقعیت های بحرانی مثل حمله راهزنان بوده اند.قلعه باستانی بیاضه در دوره اسماعیلیان یکی از پایگاه های طرفداران حسن صباح بود، نمونه ای از دژهای مناطق کویری و مجموعه ای خشتی است. از تجهیزات داخل قلعه چاه‌های متعدد، کانال داخلی خندق، آسیاب‌های دستی و سه میدانگاه است. وسایل درون این دژ قدمتی بیش از یک قرن دارند، اینجا پر است از کوزه و الک هایی از روده گوسفند و ابزار فرشبافی و رنگرزی....

طبق گفته ناصرخسرو در سفرنامه ارزشمندش، در گذر از راه نائین به طبس در روستای بیاضه اقامت داشته و از این مکان به نام قلعه کهن یاد کرده است. و دعوت به بازدید این قلعه باستانی کرده است.

به قلعه بیاضه نارنج قلعه یا نارین قلعه هم می گویند.

در این روستا قناتی وجود دارد که در زمستان و تابستان جاری است که انگیزه و شور زندگی مردم این روستا‌ست، به گفته خود مردم بیاضه.

در کنار قلعه هم بازار و مسجد و حسینیه و درخت زیتون هزارساله وجود دارد.

قلعه بیاضه اثریست که در سال 1380 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

 

نوع جاذبه:
 • روستا و دهکده

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  قلعه تاریخی و کهن روستای بیاضه مربوط به دوره ساسانیان می باشد. این قلعه که در چند طبقه ساخته شده دارای اتاق های تودرتو و راهروه های پیچ در پیچ می باشد. گفته می شود این قلعه چند صد اتاق دارد و چند حلقه چاه و چند آسیاب در این قلعه وجود دارد. ساختمان دیوارها و برج و باروی این قلعه از خشت خام و گل است.
  پیرامون دیوارهای بسیار بلند این قلعه، خندقی عمیق حفر شده که آب قنات در آن جاری است.
  این قلعه هم کاربرد مسکونی و هم کاربرد دفاعی و نظامی داشته است.
  به علت بافت خشت و گلی این قلعه امکان ریزش برخی سقف های آن بویژه در مواقع بارندگی وجود دارد. اشیا داخل قلعه مانند خمره ها نیز قدیمی می باشند.
  در اواخر دوره قاجاریه ، این قلعه به عنوان دژی برای دفاع از ساکنان روستا در حملات گروه نایب حسین کاشی که از اشرار منطقه بوده بکار رفته است.
  روستای بیاضه روستایی نسبتا بزرگ و کویری است که در 50 کیلومتری جنوب شهر خور (منطقه خور و بیابانک) واقع شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: