Close
رستوران

مسجد جمعه (مسجد جامع)

Friday Mosque (Jama Masjid)

Friday Mosque (Jama Masjid) (2).jpg
Friday Mosque (Jama Masjid) (1).jpg
Friday Mosque (Jama Masjid) (3).jpg
Friday Mosque (Jama Masjid) (4).jpg
Friday Mosque (Jama Masjid) (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مسجد

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع دهلی در یکی از شلوغ ترین مکانهای دهلیِ قدیم بنا شده که برای رسیدن به آن باید تعداد زیادی پله را بالا رفت، مسجد از رنگ غالب قرمز تشکیل شده که زیبایی خاصی به بنا داده است. میگویند برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰ کارگر به مدت بیش از ۶ سال کار کرده‌اند.
  پله های مسجد پاتوقِ دستفروشان و متکدیان است و بسیاری از بی خانمانها روی پله ها می خوابند و کلا زندگی میگذرانند.
  این مسجد را که جهان نما نیز لقب داده اند از بزرگ ترین مساجدِ جهانِ اسلام می دادند که سه گنبد دارد که با سنگ های گران قیمتِ سیاه و سفید تزیین شده‌اند.
  روبروی مسجد، بازار مانندی است که بسیار شلوغ و پر ازدحام است و همه چیز هم درِش فروخته می شود؛ جایی شبیه به بازار خلازیر خودمان.
  از آنجایی که این مسجد توسط شاه جهان (سازنده ی تاج محل) ساخته شده بسیار شبیه به مسجد مروارید در آگره است که فقط مسجد دهلی نمونه ی بزرگ تریست نسب به آن و نمونه ی دیگر این مسجد هم در شهر لاهور پاکستان ساخته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع دهلی
  توصیه شده توسط کاربر

  یک از جاذبه های دیدنی شهر دهلی مسجد جامع این شهر است که در زمان شاه جهان، پادشاه گورکانی ساخته شده که بنای تاج محل نیز از ساخته های او برای همسرش است.این مسجد در قلب بافت قدیم دهلی قرار گرفته و اطرافش پر از مغازه، دکه و دستفروش است و کلا مکان شلوغی محسوب میشود، هزینه ای برای ورود نباید پرداخت کنید ولی برای همراه بردن دوربین عکاسی و گوشی هزینه مختصری لازم است کهرپرداخت کنید. این هزینه متغیر است. کفشهای خود را باید تحویل کفشداری دهید یا با خودتان به داخل ببرید. بومی ها با پوشش خودشان داخل میشوند ولی به توریستها شنلهای گشادی میدهند که جمع کردنشان سخت است. مسجد در بلندی قرار دارد بنابراین برای ورود باید از تعدای پله بالا بروید تا وارد حیاطی وسیع بشوید که کف اش از سنگهای قرمز رنگی پوشیده شده و دورادورش از رواقهایی که جایی برای نشستن دارد احاطه شده. بنای مسجد هم روی سکویی قرار گرفته و سه گنبد یکی بر روی ایوان اصلی و دو گنبد در دوطرفش قرار گرفته، دومنار بلند هم در دوطرف این بنای مستطیلی شکل ساخته شده است. سالن اصلی رو به حیاط مسجد یک فضای طولی است که با طاقهایی به چند قسمت تقسیم شده و نوشته هایی به فارسی به صورت کتیبه در آن به چشم میخورد. کف این سالن با سنگهای مرمری برای نمازگذاران تقسیم شده ومحراب تزییناتی دارد و دیوارها تا ارتفاع مشخصی با سنگ مرمر پوشانده شده. رنگ قرمز سنگهای به کار رفته در ساخت مسجد، رنگ غالب نما است و تصویری که در ذهن باقی میماند نیز با این رنگ هماهنگ است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع دهلي
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از آثار دیدنی در دهلی مسجد جامع می باشد. این مسجد یکی از مساجد بزرگ هند است که در دهلی قدیم قرار گرفته است و توسط شاه جهان پنجمین شاه سلسله گورکانی ساخته شده است. این مسجد توسط هنرمندی به نام معمار خلیل ساخته شد. بنای مسجد آمیزه ای از هنر اسلامی-هندی است که برای ساخت آن 5000 کارگر کار کردند و یکی از مساجد مهم سلطنتی زمان شاه جهان بود. این مسجد در بلندی واقع است و از طریق سه دروازه با بیش از سی پله به حیاط آن می رسد. ورودی مساجد مانند دروازه است و در شرقی که ظاهرا محل ورود خاندان سلطنتی است از همه زیباتر و بزرگتر است. مسجد دارای سه گنبد پیازی شکل است و دو مناره بزرگ چهل متری در دو سمت خود دارد که با پرداخت هزینه می توانید از یکی از مناره ها بالا رفته و به نظاره شهر بنشینید.

  در وسط حیاط و روبروی مسجد حوض سفید رنگ مرمری زیبایی دیده می شود و دورتا دور حياط دارای طاقی و محلی برای نشستن است. داخل مسجد نیز از سنگ مرمر سفید و سنگهای قرمز رنگ استفاده شده است و کتیبه هایی به زبان فارسی هم بالای سالن نماز دیده می شود.

  برای بازدید از مسجد باید کفش خود را به کفشداری نه چنان مطمئن ورودی بسپرید که البته ما آنها را در کیفهایمان قرار دادیم. ورودی مسجد رایگان است ولی بابت بردن هر دوربین یا موبایلی باید 300 روپیه بپردازید. از توریستها می خواهند که دم ورودی شنل تنشان کنند ولی خود هندی ها آزادانه و با همان لباسهای ساری نیز وارد مسجد می شدند. در هر صورت دیدن این مکان زیبا به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی دهلی توصیه می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: