Close
رستوران

قلعه خرانق

Kharanaq Castle

Kharanaq Castle (2).jpg
Kharanaq Castle (1).jpg
Kharanaq Castle (3).jpg
Kharanaq Castle (4).JPG
Kharanaq Castle (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Atii
  نقدها:
  گزارش
  قلعه خرانق
  توصیه شده توسط کاربر

  میتوان گفت مهمترین جاذبه تاریخی روستای خرانق، قلعه خرانق است که گفته میشود در دوران تاریخی پس از اسلام (ساسانیان) ساخته شده و با شماره 11509 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. منارجنبان خرانق در این قلعه واقع شده است و همچنین بناهایی مانند مسجد و حسینیه، حمام و... در این قلعه قرار دارد.
  این قلعه دارای کوچه های باریک و پرپیچ و خمی است که گفته میشود برای دستگیر کردن دزدان و راهزنان به این گونه ساخته شده است.
  برای ورود به قلعه نیاز به تهیه بلیط است و همچنین در طی حرکت در قلعه چند مسیر حرکت مشخص شده که میتوانید طبق تابلوهای راهنما پیش بروید.
  یکی از جاهایی که در قلعه ممکن است توجه شما را جلب کند آشپزخانه قلعه است که دیوارهای دوده زده و سیاهی دارد.
  این قلعه در نزدیکی زمین های کشاورزی و کوه های زیبایی واقع شده و آب و هوای مطلوبی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #قلعه_خرانق
  توصیه شده توسط کاربر

  #قلعه_خرانق در بخش #خرانق در #شهرستان_اردکان در #استان_یزد میباشد که مربوط به دوران های پس از اسلام و ساسانیان است. این سازه ی خشتی و گلی نمادی از استحکام و مقاومت در برابر دشمنان و بیگانگان میباشد، قلعه ای بسیار تو در تو و با پیچ و خم های بسیار که دلیل ساختش به این صورت نیز برای غافلگیر کردن دشمنان و راهزنان و دزدان میباشد همچنین دارای کوچه های باریکی است که معروفترین آن ها گرگ نام دارد و دلیل نامگذاری اش به این نام هم این است که در گذشته موقع ورود غارتگردان به قلعه، مردم این روستا آن‌ها را به دنبال خود به این کوچه می‌کشاندند و بعد به آن‌ها حمله می‌کردند. قلعه در #روستای_خرانق و بر روی تپه ای قرار گرفته که مشرف به منظره بسیار زیبایی از کوه ها و درختان سرسبز میباشد که کوه ها با خنکای خود هوای روستا و قلعه را مطبوع و دلپذیرتر کرده اند. بخش های مختلفی را شما در #قلعه_خرانق میبینید شامل : مسجد یا حسینیه ، حمام، منار جنبان میباشد که هر یک زیبایی خودشان را دارند. این بافت و سازه ی قدیمی دارای 80 خانه است که بیشتر آنها دو و یا سه طبقه میباشند که متناسب با توانایی اقتصادی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان طراحی و ساخته شده‌است. شما همه روزه میتوانید از صبح تا عصر از این بنای زیبا با پرداخت نفری 3.000 تومان بازدید نمایید که همیشه گردشگران زیادی را اعم از خارجی و داخلی میتوانید در این مکان ببینید که مسافت های زیادی را برای دیدن این بنای ارزشمند طی کرده اند. تقریبا 2 تا 3 ساعت بازدید از این مکان وقت خواهد برد تا بتوانید به خوبی از این قلعه دیدن نمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: