Close

خانه حسن پور

Hasan Pour House
4.7
(از 6 نقد و بررسی)
Hasan Pour House (1).jpg

درباره خانه حسن پور

نوع جاذبه
بناها و مجسمه های تاریخی
موقعیت
اراک
پیشنهاد کاربران
%100 از 6 رای
رتبه در اراک
5 از 103 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف خانه حسن پور

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
مجتبی امیدپور
نوشته شده در 27 اسفند 1399
report-icon گزارش

خانه حسن پور در گذر سپهداری بازار تاریخی اراک واقع شده و بیش از ۱۰۰ سال قدمت داره و تاریخ ساخت اون به زمان احمد شاه قاجار میرسه، از درب حیاط که وارد خانه می شوید تزیینات کاشی کاری و آجر کاری زیبا و یک حوض قشنگ ،چشم نوازی می‌کنه.
بانی این بنا حاج علی مشیری از تجار ( فرش ) معروف اراک بوده و در ابتدا اینجا به عنوان شرکت و نمایشگاه فرش مورد استفاده قرار می گرفته و چند صباحی نیز مدرسه ای به نام مجیدی در اون دایر بوده و نهایتا مرحوم جواد حسن پور از اون به عنوان منزل مسکونی استفاده می کرده،در سال ۱۳۴۷ میراث فرهنگی ملک رو از ورثه حسن پور می خره و باز سازی می‌کنه و نهایتا در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت میرسه.
این خانه در مساحت تقریبی ۶۰۰ متر مربع و در دو طبقه بنا شده و در طبقه همکف دارای مطبخ و انبار آذوقه و اتاق های زمستان نشین و در طبقه بالا اتاق های تابستانی و شاهنشین قرار داره.
خانه حسن پور در سال ۱۳۸۲ تبدیل به موزه صنایع دستی شد ولی متاسفانه در سالهای اخیر موزه تعطیل و فقط رستورانی در اون دایر هست.

بیشتر
امتیاز کل
4
شکوفه.
نوشته شده در 14 خرداد 1398
report-icon گزارش

خانه حسن پور یکی از بناهای زیبا و تاریخی شهرستان اراک است که کاربریهای متفاوتی از جمله شرکت فرش، مدرسه، مسکونی و موزه داشته .برای دیدن از این بنای زیبا اگر از ابتدای بازار وارد میشوید پس از چهار سوق اولین گذر سمت چپ و اگر از انتهای بازار و از سمت میدان ارگ وارد میشوید آخرین گذر سمت راست نرسیده به چهار سوق است.این بنا شامل دوطبقه است و در حال حاضر موزه صنایع دستی می باشد‌.

بیشتر
امتیاز کل
5
araz b
نوشته شده در 6 مهر 1398
report-icon گزارش

بخش تاریخی شهر اراک و سمت بازار تاریخی اراک دارای چند اثر زیبا و دیدنی هست یکی از این اثار خانه حسن پور هست که در طرف بازار چهار سوق قرار داره که همونطور از نوشته های بنا میخوندم ساخت بنا مربوط به دوره قاجار هست یه بنا با نمای اجری زیبا که داخل بنا هم اثار مختلفی از سفال و شیشه و سرامیک به نمایش گذاشته شده در کل بنا ارزش بازدید رو داره

بیشتر
امتیاز کل
4
shahrzad
نوشته شده در 17 مرداد 1398
report-icon گزارش

خانه حسن پور دربازار سرپوشیده اراک وبعداز چهارسوق می باشد ودر یکی از گذرهای بازار قرار دارد. خانه ای باصفا وقدیمی وقشنگ ودوطبقه است و ورودی آن بصورت پله که از دوطرف هست واردحیاط این عمارت می‌شویم. خوشبختانه به این عمارت مرمت وبازسازی شده است.

بیشتر
امتیاز کل
5
shahrzad
نوشته شده در 13 خرداد 1398
report-icon گزارش

موزه حسن پور که دربازار تاریخی سرپوشیده اراک قرار دارد وحدودا بعد از چهار سوق واولین گذردر سمت چپ می باشد. خانه زیبا وقشنگی است با بالکن بزرگ وحیاط باصفا باحوض بزرگ آبی در وسط آن که درآن وسایل قدیمی دیده می شود. که به زیبایی این مکان افزوده است.

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 7 خرداد 1398
report-icon گزارش

خانه ی حسن پور در زمان احمدشاه قاجار ساخته و در ابتدا شرکت فرش و سپس مدرسه مجیدیه و چون آخرین مالک آن مرحوم جواد حسن پور بودند به نام خانه حسن پور خوانده میشود. برای رفتن به این مکان بایداولین گذرسمت چپ بعد از ۴ سوق بازار اراک به سمت انتهای بازار و یا از خیابان حصار اولین گذر بعد از ۴ سوق بسمت بازار را طی کنید. ورودی خانه درب چوبی و حالت دعوت کنندگی زیبایی دارد ،به محض ورود در سمت چپ و راست به دو پلکان بر میخورید که شما را با یکو نیم متر پایین بردن بسمت حیاط هدایت میکند ،درمرکز حیاط حوض فیروزه ای زیبایی قرار دارد. سمت راست حیاط موزه هست و سمت چپ آن رستوران و در حیاط هم میز و صندلی قرار دارد که سازه بنا با گل و خشت و چوب در دو طبقه ساخته شده است .من به شخصه از هنر دوره قاجار تنها کاشیهای زیبای این دوره را میپسندم که در پایه ی ستونهای این خانه نیز شاهد کاشیکاری های خوش رنگ و لعاب قاجاری هستید.بخاطر ماه مبارک امکان استفاده از رستوران و عکسبرداری وجود نداشت.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت