Close
رستوران

سرای قیصریه

Saraye Gheysaireh

Saraye Gheysaireh.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مراکز خرید
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  قیصریه قزوین
  توصیه شده توسط کاربر

  میدونید که هر بازار تاریخی از قسمت‌های مهمی مانند کاروانسرا، تیمچه، سرا و ... تشکیل شده که هر کدام کاربری خاصی داشته اند، در تعدادی از بازارهای سنتی شهرهای مختلف کشورمان مانند کرمان، زنجان، تهران، شیراز، اصفهان، قزوین و ...فضائی وجود داره که به قیصریه معروفه، بازار قيصريه به فضایى گفته مى‌شده که از لحاظ خصوصيات معمارى به يک راسته‌، تيمچه و یا سرا شبيه بوده و غالبا به به خرید و فروش کالا های گران قیمت اختصاص داشته است.

  بازار قیصریه قزوین با معمار خاص خودش و تاقهای آجری و ارتفاع زیاد، یک از قشنگترین قسمت‌های بازار قزوینه که دارای چهار در ورودی بوده و به همان سبک قدیم مرمت شده . این بازار با چهار دروازه خودش به تیمچه سرباز، تیمچه سرپوشیده، سرای وزیر و چهارسوق کوچک متصل است. در حال حاضر بیشتر در حجره‌های قیصریه صنایع دستی قزوین به فروش میرسه ضمنا یکی از کافه‌های زیبا و خوب قزوین هم در همین قیصریه قرار داره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  سرای قیصریه قزوین
  توصیه شده توسط کاربر

  سرای قیصریه در جنوب کاروانسرای سعد السلطنه قرار دارد و همانطور که قبلا در نقد بازار قیصریه زنجان اشاره رفت، بازارهایی با نام قیصریه، معمولا بنا به دستور بزرگ یا حاکمی ساخته می‌شد، از نظر معماری برجسته، ویژه و شاخص بود و معمولا اجناس و اشیاء گرانقمیت در آن به فروش می‌رسید.
  ورودی فعلی سرای قیصریه از بازار وزیر و در مقابل چهار سوقی زیباست. سرای قبصریه در اصل ما بین دو چهار سوق در راستای شرقی-غربی قرار دارد و دو تیمچه هم بر راستای آن در طرفین عمود است. تقریبا تمام مغازه‌های این سرا صنایع دستی و آثار هنری را عرضه می‌کنند. از این سرا یک دالان کم عرض مجموعه را به حیاطی در جانب جنوبی آن متصل می‌کند.
  چخار سوق شرقی این سرا بسیار با شکوه است و نزیینات و آجرکاری‌های بسیار زیبایی دارد. این چخار سوق از سمت شمال به سرای سعد السلطنه و حیاط آن متصل است.
  این سرا هم از جمله بخش‌هایی در مجاورت سعد السلطنه است که به کلی مرمت و احیا شده است و همانطور که در نقد بازار وزیر اشاره شد، به نظر می‌رسد در مرمت آن اغراق شده است و از فضای سنتی بنا کمی فاصله گرفته است. در این بخش هم کمتر با افرتد بومی و محلی مواجه خواهید شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محسن خرمایی پور
  نقدها:
  گزارش
  سرای قیصریه
  توصیه شده توسط کاربر

  ورودی این سرای زیبا دقیقاً کنار کافه نگارالسلطنه قرار دارد. پله ها را به سمت پایین که بروید به طاق های آجری بلند و حجره های زیبا با نمای سنتی و شیشه های رنگی که اغلب به فروش مصنوعات دستی مشغول هستند می رسید.
  کافه عینک ارثیه که یکی از معروف ترین کافه های قزوین میباشد در این سرای زیبا قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  سرای قیصریه
  توصیه شده توسط کاربر

  سرای قیصریه در گذر وزیری سعدالسلطنه و کنار درب پشتی نگارالسلطنه قرار داره که چندتا پله میخوره و به پایین میره و بالای تیر های چوبی طاق کبوتر هایی لونه کردن که تو سکوت صدای جالبی داره.داخل سرا انواع گالری و دست ساخت ها بفروش میرسه که بنظر من قیمتشون بالا هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: