Close
مسجد مکی
حامد
نقدها:
گزارش
مسجدی در شآن جهان سلام و اهل سنت
توصیه شده توسط کاربر

#مسجد_جامع_مکی_زاهدان
"مسجد جامع مکی زاهدان" خودش به تنهایی یکی از جاذبه های بسیار جالب و دیدنی زاهدان است، مسجدی با اصالت، بزرگ و در خورشاءن مسلمانان بالاخص اهل سنت.
مولانا عبدالعزیز ملازاده این مسجد را در سال ۱۳۵۳ با زیربنای ۶۰۰ متر مربع تأسیس کرد. بنای اولیه دارای دو مناره با ارتفاع ۳۷ متر بود. که با گذشت زمان و افزایش جمعیت و نیاز به فضای وسیعتر برای عبادت در چند مرحله توسعه و گسترش یافت.
مرحله اول توسعه مسجد در سال ۱۳۷۰ شروع شد و مرحله دوم توسعه مسجد در سال ۱۳۹۰ آغاز شد طرّاحی بنای مسجد و معماری داخلی کاری از هنرمندان ایرانی است. نمای بیرونی مسجد یادآور مسجد سلطان احمد و درون آن یادآور مسجد النبی است. مردم بومی داوطلبانه و بدون دریافت دستمزد در ساخت این بنا همکاری کرده‌اند، و همهٔ هزینه‌های ساخت و نگهداری آن توسط کمک های مردمی تامین شده است با این باور که مسجد را مردم نماز گزار باید بسازند. به محض ورود شخصی به عنوان راهنما موظف می شود تا شما را با تاریخچه و گوشه و کنار مسجد از صحن ورود تا پشت بام آشنا نماید در انتها نیز با نوشیدنی محلی دودپتی (تشکل شده از شیر و چای) به طرز شایسته ای مورد پذیرایی قرار می گیرید.
معماری و طراحی داخلی و بیرونی مسجد بسیار چشم نواز و مبهوت کنندس در عین حال نشان از مدیریتی یکپارچه و همه جانبه نگر دارد، برخلاف مدیریت های کلان کشور مخصوصا وقتی زمان به آن می خورد بوقلومون به زرافه تبدیل می شود یا اصلا تبدیل نمی شود.
زیباییهای داخل در طراحی و واجرا حسن سلیقه ای را نشان می دهد که بانیان مسجد دقت و ظرافت را فدای سرعت و کمبود بودجه نکرده اند
قسمت های جدید داخلی مسجد همچنان در حال ساخت می باشد که حجم داربست های بلند حاکی از طولانی شدن ساخت و ساز دارد که علت تعویق آن نرسیدن بودجه می باشد.
#مسجد_جامع_مکی
#زاهدان #مسجد #مسجد_جامع #سیستان_بلوچستان

نوع سفر:
تاریخ سفر: