Close
خیابان آربات
روزبه شهنواز
نقدها:
گزارش
کلبه ی سعدی
توصیه شده توسط کاربر

داستانِ زندگى، عاشق شدن، دوئل و مرگ غم انگيز الكساندر پوشكين را در نوجوانى خوانده بودم و شيفته ى ديدن خيابان آربات بودم از همان سالهاى خيلى قبل و از اينكه در سفر روسیه فرصتى پيش آمده بود براى بازديد اين مكان بسيار خوشحال بودم.
آربات خیابانیست پر از مغازه های سوغاتی فروشی و کافه های رنگارنگ... در طول خیابان هنرمندانی هنر خود را عرضه میکنند از نوازنده گرفته تا نقاش که نشاط خیابان را دو چندان کرده اند.
یکی از زیباترین سوغاتی های روسیه عروسکهای ماتروشکاست، عروسک هایی کوچک در چند سایز که از کوچک به بزرگ داخل هم جا می شوند، که این خیابان پر بود از فروشندگانش؛ هم مغازه و هم دست فروش. در خیابانِ آرام و زیبای آربات قدم زدیم و لذت بردیم از این همه هنر و چندتایی هم ماتروشکا خریدیم به رسم یادگار.
پوشکین را سعدیِ روسیه می نامند که متاثر از استاد سخنِ پارسی بوده و بسیاری از آثارش متاسی از بوستان و گلستان نگارش شده و فرهنگ ایران و شرق به خوبی در نوشته هایش هویداست و خانه اش هم که حالا تبدیل شده به موزه در این خیابان قرار دارد.
زندگی و مرگ غم انگیز پوشکین هم از آن داستان هاییست که بازدیدکننده ها را تحت تاثیر قرار میدهد مخصوصا بعد از دیدن مجسمه ش با آن معشوقه ی خائن!

نوع سفر:
تاریخ سفر: