Close
موزه راحمی ام کوچ (استانبول)
Tina Azimi
نقدها:
گزارش
موزه راحمی کوچ، موزه ای فراموش نشدنی
توصیه شده توسط کاربر

قطعا یکی از خیال انگیزترین ، جذاب ترین و منحصربه فردترین مکان های دیدنی استانبول ، موزه راحمی کوچ است . این موزه در مورد تاریخ حمل و نقل ، صنعت و ارتباطات است . شاید با این چند کلمه ، این موزه را جای کسل کننده ای تصور کنید که چند شیء عتیقه در مورد اداره پست قدیم و تلگراف را در آنجا قرار داده اند . خب باید بگویم که حق دارید ولی کاملا در اشتباهید . اینجا مثل سفر در زمان و داستان هاست .
موسس این موزه ، راحمی مصطفی کوچ 88 ساله ، یکی از تجار ثروتمند ترکیه است که دیدن موزه هنری فورد در میشیگان آمریکا ، الهام بخش او برای ساخت این موزه بود . ساختمان این موزه ، دو بنای تاریخی در ناحیه هاسکوی استانبول ( شمال شاخ طلایی ) است که دو طرف خیابان قرار گرفته اند و به هم متصل شده اند و در سال 1994 افتتاح شده . هرچند کل موزه و وسایلش به قدری تمیز و بی عیب و نقص بود که ما قبل از دانستن این موضوع فکر می کردیم شاید فقط یکی دو سال از تاسیس این موزه می گذرد .
بعد از خرید بلیط به شما بروشوری در مورد موزه می دهند که شامل نقشه هم میشود . کل قسمت ها شماره گذاری شده و می توانید به ترتیب طبق نقشه پیش بروید . هرچند حتی اگر طبق نقشه جلو بروید باز هم فکر ی کنید چندین قسمت را جا انداخته اید .
موزه شامل این قسمت ها می شود : صنعت اتومبیل سازی از ابتدا تاکنون و صدها نمونه اتومبیل واقعی یا ماکت های کوچیک ، انواع لوکوموتیو و قطار و ترموا ، صدها مدل قایق و کشتی و هواپیما ، صدها مدل عروسک و اسباب بازی ، وسایل قدیمی مثل تلگراف و ابزار قدیمی فیلم سازی و گرامافون و صدها وسیله ی علمی قدیمی . ما حدود 3 ساعت بی وقفه در حال گشتن موزه بودیم و اگر بخواهید با دقت بیشتری همه چیز را بررسی کنید زمان خیلی بیشتری نیاز است .
در قسمت فضای باز چندین نمونه لوکوموتیو و تراموا و وسایل حمل و نقل قدیمی استانبول قرار داده شده که می توانید وارد آنها شوید . همچنین یک نمونه هواپیمای واقعی جنگ جهانی که وقتی واردش می شوید می توانید صداهای واقعی ضبط شده در آن زمان را هم گوش کنید .
در قسمت هایی از موزه یک سری فعالیت های عملی مثل گرفتن روغن زیتون یا صنعت چوب بری هم شبیه سازی شده اند که با ورود شما به آن اتاق خود به خود شروع به کار می کنند .
و اما یکی از جالب ترین قسمت های موزه ، بازدید از زیردریایی است . این زیردریایی ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم بوده و بعدها 30 سال هم در نیروی دریایی ترکیه کار کرده . بازدید از آن در گروه های چند نفره در ساعت مشخصی انجام می شود ( که موقع خرید بلیط از گیشه ، ساعت را به شما اعلام می کنند ) و راهنمای تور هم آقای مسنی است که بعد از 25 سال کار در این زیردریایی بازنشسته شده . قطعا در زندگی آدم ها فرصت بازدید از یک زیردریایی جنگی زیاد به دست نمی آید ! راهنما صحبت های جالبی می کرد البته در ازای هر 30 جمله ای که به ترکی می گفت فقط 3 جمله انگلیسی برای ما ترجمه می کرد اما به هر حال دانستن اینکه چطور 80 سرباز در این زیردریایی باریک 93 متری چند ماه زندگی می کردند ، شنیدن صدای بوق بلندش ، دیدن تختخوابهای باریک و دستشویی های مینیاتوری ، اینکه حداکثر قد باید 165 سانتی متر می بود و خلاصه جزئیات فراوانی که در طول 45 دقیقه دیدیم و شنیدیم در نوع خود بسیار جالب بود .
قبل از زیردریایی هم باید وارد یک کشتی قدیمی به اسم فنرباغچه شد که در سال 1952 ساخته شده . داخل کشتی هم اشیا جالبی هست و میشود از کافه هم استفاده کرد . ضمن اینکه خود کشتی هم واقعا نوستالژیک و زیباست .
این موزه هر روز به دوشنبه ها از ساعت 10 تا 18 باز است . قیمت بلیط کل مجموعه فقط 16 لیر است . بلیط زیر دریایی 8 لیر و بلیط پلانتاریوم 3 لیر است .
اینجا قطعا برای تمام سنین بسیار جذاب است ولی برای کودکان و نوجوانان می تواند خیلی آموزنده و سرگرم کننده باشد . روزی که ما به آنجا رفته بودیم هم تعداد زیادی بچه از طرف مدرسه به موزه آمده بودند .
نکته جالب اینکه اینجا در سایت تریپ ادوایزر نمره 5 از 5 گرفته و عنوان Traveller’s Choice را هم گرفته . بهترین راه دسترسی، گرفتن تاکسی و یا اتوبوس های شماره 47 و 54 است . جزییات دقیق تر در سایت مجموعه به این آدرس نوشته شده :
http://www.rmk-museum.org.tr/en/index.htm
بازدید از این موزه یکی از بهترین خاطرات ما از سفر به استانبول است و دیدن اینجا رو صددرصد به همه توصیه می کنم .

نوع سفر:
تاریخ سفر: