Close
موزه راحمی ام کوچ (استانبول)
فرزانه امیدی
نقدها:
گزارش
موزه راحمی کوچ، جذاب برای همه سنین
توصیه شده توسط کاربر

اسم موزه برای کسانی که علاقه به آثار باستانی و سفر در تاریخ ندارن زیاد جذاب نیست ولی مطمینم خیلی از اونها اگر پاشون رو داخل موزه رحمی کوچ بگذارن،پشیمون نمیشن.
اینجا مجموعه بزرگ آقای راحمی کوچ، کلکسیونر ثروتمند ترک است. کانسپت اصلی موزه، نمایش وسایل و ادوات حمل و نقل بوده ولی در کنارش قسمتهای متنوع دیگه هم وجود داره.
زمانی که داخل مجموعه میشید، علاوه بر بلیط ورودی، خریدن 3بلیط دیگه هم بعتون پیشنهاد میشه. اول نیم ساعت گشت روی دریا با قایق بخاری قدیمی که با زغال سنگ کار میکنه، دوم استفاده از لوکوموتیو قدیمی در حد 10دقیقه و سوم بازدید از زیردریایی قدیمی و شنیدن توضیحات راهنما.
قیمت بلیطها یادم نیست فقط میدونم بسیار مناسب بودند.
کشتی بخار فقط در فصول گرم سال بازدید داره و بعد از چند ساعت گشتن در موزه و خسته شدن، نشستن روی عرشه کوچک قایق و خستگی در کردن حسابی میچسبه، لوکوموتیو اصلا جذاب نبود. یک ریل مستقیم رو با سرعتی لاکپشتی در حد چند متر جلو رفت و تمام! ولی بازدید زیردریایی واقعا جذابه. آقای راحمی کوچ برای این موزه تونسته خیلی چیزها بخره ولی زیردریایی فروشی پیدا نکرده! برای همین این زیردریایی قدیمی رو از دولت اجاره کرده تا کلکسیونش کامل باشه. ورودی زیردریایی از داخل کشتی قدیمی به نام فنرباغچه هست که حتما پیشنهاد میکنم در قسمت کافه این کشتی کوچک بنشینید و از چای یا مینی پیتزاهاش با قیمت عالی لذت ببرید. هر وقتی قسمت نمیشه داخل همچین قایقی این خاطره ها رو ساختن.
خوب وارد زیردریایی که میشید افسری با سابقه و مهربان که قبلا داخل خود این زیردریایی خدمت کرده، بهتون همه حا رو نشون میده. اولش هم میگه برخلاف همه قسمتهای ارتش که قد بلند امتیاز هست داخل زیردریایی ما قد کوتاهها شانس بیشتری داریم. باقی توضیحاتم باید برید و خودتون بشنوید:)
در محوطه از انواع هواپیماهای کوچک لوکوموتیوها و ماشینهای قدیمی بازدید کنید.
داخل سالنها بچه ها از دیدن ماکتهای کوچک و بزرگ ذوق زده میشن. ماکت کوچک و اصل معروفترین وسایل نقلیه رو میتونید کنار هم ببینید.یک نمونه قایق رو براتون داخل عکسها آوردم. از اولین ماشینهای آتش نشانی، وسایل ابتدایی حمل و نقل کم توانان جسمی، اولین محصولات کمپانی اپل، ابتدایی ترین وسایل و ادوات مشاغل مختلف و بسیاری دیدنی دیگه در انتظارتون هست.
این موزه برای عروس و دامادهای ترک هم بسیار جذابه و اونها با دو عکاس و دو همراه از دوستان یا خانواده میتونن با پرداخت ورودی به مجموعه، با این جذابیتها عکس بگیرند.
روز بازدید ما نزدیک به ده زوج در مجموعه دیدیم. عروسی روی صندلیهای قدیمی کشتی فنرباغچه ژست انتظار گرفته بود دیگری با داماد روی ریل لوکوموتیوهای قدیمی، خاطرات خود را ثبت میکرد.

فکر میکنم بیش از چهار ساعت در موزه چرخیدیم و هنوز چشممان سیر نشده بود! قسمت دوم موزه در سوی دیگر خیابان بود ولی دیدنیهایش به پای قسمت اول نمیرسید شاید هم جسم ما انقدر خسته بود که یاری نمیکرد!

اگر به بازدید این موزه رفتید، در قسمت اول، بخش فروش بلیط، میتوانید خاصترین یادگاریهای استانبول را بخرید.
واقع حیف خواهد شد تا استانبول برید و از این مجموعه دیدن نکنید.عکسها خشکند و جذابیت مجموعه رو نشون نمیدن.برید و تجربه کنید :) :)

نوع سفر:
تاریخ سفر: