باغ گیاه شناسی ملی ایران
Tina Azimi
نقدها:
گزارش
باغی برای تمام فصول
دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

چند سال پیش وقتی برای اولین بار شنیدم یک باغ گیاهشناسی چندین هکتاری در اتوبان تهران_کرج، آن هم به قدمت ۴۰_۵۰ ساله وجود دارد، باور کردنش کمی برایم سخت بود. هرچند این روزها باغ گیاهشناسی انقدر معروف شده که کمتر کسی است که اسمش رانشنیده باشد.

این باغ که چند سالی است که به روی عموم باز شده، در خروجی پیکان شهر قرار گرفته، پارکینگ بزرگی دارد البته در روزهای تعطیل خیلی زود پر می شود و پارکینگ پایین تری به فاصله ی بیشتری از باغ هم وجود دارد. بلیط ورودی ۱۵ هزار تومان است که تقریبا همیشه در سایت های تخفیف و حتی سایت خود باغ گیاهشناسی، با قیمت کمتری فروخته می شود.

باغ خیلی خیلی بزرگ است و باید برای پیاده روی آماده باشید. قسمت های آن شامل پوشش های گیاهی ایران، زاگرس، البرز، چین و ژاپن، هیمالیا، اروپا و خیلی قسمت های دیگر می شود. قسمتی هم به گیاهان دارویی و فروش بذر گیاهان اختصاص دارد. یک نقطه ضعف به نظر من، کمبود قسمت گل ها بود.

گاهی جشنواره هایی هم اینجا برگزار میشود مثل گلابگیری یا گل های داوودی، که فقط باعث شلوغی بیشتر می شود. ما در اردیبهشت و زمان گلابگیری به اینجا رفتیم که صدالبته با فانتزی کمی تخیلی ما از گلابگیری (فکر می کردیم هزاران گل محمدی جایی ریخته اند و ما بهشان دست می زنیم و بو می کنیم!!!) بسیار متفاوت بود و فقط دو دستگاه در حال کار بود و ما هیچ گلی ندیدیم. هرچند شاید بهترین فصل برای بازدید از اینجا، بهار به نظر برسد ولی چون پوشش گیاهی متوعی دارد، در هر فصلی زیباست.
در کل باغ فقط یک کافه یا سوپری وجود داشت که چون در طول باغ هم جایی برای نشستن نیست همه به سمت آن هجوم برده بودند و اگر خوش شانس بودی جایی روی پله های آن برای نشستن پیدا می کردی.

ما از کسانی که چند سال پیش و قبل از معروفیت و شلوغ شدن، به اینجا رفته بودند شنیده بودیم که قبلا افراد راهنمایی هم بودند که در مورد قسمت های مختلف توضیح‌می دادند که واقعا هم واجب به نظر می رسید. ولی الان با این قیمت های تخفیف خورده انگار فقط به دنبال شلوغ کردن اینجا هستند و با این حجم آدم، قطعا قسمت هایی از گیاهان اینجا هم خراب خواهد شد.

نوع سفر:
تاریخ سفر: