Close

نقد و بررسی دلیجان (شهر)


میانگین امتیاز:
 • جاسب
  جاسب
  کاربر لست سکند
  هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  جاسب به منطقه ای نیمه کوهستانی در شمال دلیجان و نراق در استان مرکزی اطلاق می شود که شامل هفت روستای کوچک است. این روستاها در طول جاده جاسب قرار دارند .
  جاده جاسب یک جاده فرعی است که از پنج کیلومتری دلیجان در جاده دلیجان به قم شروع شده و ابتدا به سمت شرق می رود و سپس به سمت شمال تغییر جهت می دهد .
  کوهستان جاسب از 5 کیلومتری ابتدای جاده جاسب شروع می شود و در طول مسیر ادامه می یابد . هفت روستای منطقه جاسب در طول ده کیلومتر جاده نیمه کوهستانی این جاده قرار دارند . این روستاها به ترتیب عبارتند از : بیجگان ، وشتکان ، وسقونقان ، و در انتهای این منطقه ، روستاهای هرازجان ، کروگان ، واران و زر در یک محدوده نزدیکی یکدیگر قرار دارند .
  جاده جاسب باز هم به سمت شمال ادامه می یابد تا نهایتا به روستای کهک و شهر قم برسد .
  منظقه جاسب یک منظقه حفاظت شده است و در آن گونه های جانوری کل و بز و خارپشت و کبک و جوندگان زندگی می کنند .
  منطقه جاسب دارای مناظر زییا و سبزدر یک طبیعت نیمه کوهستانی است و روستاهای آن پر از درختان گردو و بادام می باشد . البته خشکسالی های اخیر موجب خشکیدن درختان زیادی در این منطقه شده است .
  منطقه جاسب چند چشمه هم دارد .
  شهرک دانشگاهی دکتر جاسبی در انتهای منطقه جاسب در نزدیکی روستای واران قرار دارد .

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • دلیجان
  دلیجان
  کاربر لست سکند
  هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  دلیجان شهری حدودا چهل هزارنفری در استان مرکزی که مابین جاده اصفهان و قم قرار دارد .
  دو تا از بهترین دوستانم از این شهر هستند و خاطرات خوبی از میزبانی آن ها در این شهر دارم به گونه ای که این شهر را" دل ای جان " می دانم .
  مردم دلیجان ، مهربان و بامعرفت و اهل هنر و صنعت هستند .
  جشنواره های موسیقی استان مرکزی در دلیجان برگزار می گردد و در عین حال ، این شهر قطب صنعت ایزوگام کشور است .
  چند منطقه گردشگری در پیرامون دلیجان قرار دارند که معروفترین آن ها ، غار چال نخجیر است .
  منطقه خوش آب و هوای جاسب نیز در نزدیکی دلیجان است .
  از آثار تاریخی در پیرامون دلیجان می توان از آتشکده آتشکوه و معبد ( کاخ تاریخی ) خورهه نام برد که مربوط به قبل از اسلام هستند .

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • جاسب
  جاسب
  کاربر لست سکند
  مجتبی امیدپور
  نقدها:
  گزارش
  جاسب
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رفتن به جاسب سه راه درپیش دارید،۱_از کاشان به مشهد اردهال و سپس جاسب،۲_از دلیجان به نراق و سپس جاسب،۳_از سلفچگان به سمت دلیجان بعد از سد ۱۵ خرداد جاده جاسب
  راه سوم رو اگر در روز برید پس از ۵ کیلومتر با جاده بسیار زیبایی که پیچ و خم هایی شبیه جاده چالوس رو براتون زنده میکنه که شدیدا توصیه میکنم رفت و یا برگشت رو از اینجا برید.
  در خصوص جاسب با اینکه در تقسیمات کشوری شهر هست ولی در حقیقت مجموعه ای از ۵ تا ۶ محله یا بهتر بگم روستای چسبیده به هم شامل واران،کروگان و.... است.فضای عمومی جاسب باغ های تو در تو و کوچه های قدیمی و زیبا هست .مسجد جامع و آب انبار قدیمی از مهمترین جاذبه های اون هستن،در ضمن مرکز هوا فضا هم که به شدت از اون محافظت میشد در ارتفاعات اینجا قرار داره،مهمترین نکته اینه که هیچ امکانات رفاهی مثل هتل و بیمارستان و حتی پمپ بنزین هم اینجا وجود نداره

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • جاسب
  جاسب
  کاربر لست سکند
  حامد
  نقدها:
  گزارش
  بهشتی محصور در میان کوه ها
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  جاسب یکی از دهستانهای دلیجان از توابع استان مرکزی می باشد البته بماند که در طول چند دهه گذشته بین استان اصفهان و مرکزی و بعدها استان قم دست به دست چرخیده تا الان که جزء استان مرکزی حساب می شود.
  این بهشت محصور در میان کوها از 7 قریه به نامهای(واران، هرازجان، کروگان، وشتکان، زر، وسقونقان و روستای بیژگان) تشکیل شده است.

  در دایره المعارف گرانقدر دهخدا از قول "مرآت البلدان ج 4 صص 66 - 70"می خوانیم(جنوب این ولایت دلیجان و نراق و شمال آن قریه ٔ کرمجگان از دهات قم ، مشرق آن محدود به کوهسار اردهال و مغرب آن منتهی به جبال راونج میشود. گویند جاسب از بناهای یکی از امرای عسکریه ٔ همای دختر بهمن بن اسفندیار مشهور به نیمور میباشد. هوای خوب دارد و ده خانوار بختیاری درآنجا سکونت دارند. هوای جاسب بدرجه ای سرد است که ازاول آذر تا نوروز از بسیاری برف راه مسدود میشود. اهالی آنجا بیشتر سادات صحیح النسب و بروایتی هفت تن از سیصد و سیزده تن یاران امام زمان اهل قراء سبعه ٔجاسب میباشند. شغل اهالی جز آنانکه به زراعت مشغولند بیشتر آنان در تهران و قم و کاشان به حلواارده پزی اشتغال دارند و حلوای آنها شهرت دارد ) زبان مردمان قدیمی این روستا "راجی" می باشد.

  باغ های گرد، بادام و قیصی های ترش طعم از شاخص ترین میوه های این دیار می باشد ولی متاسفانه توسعه نامتوازن ناشی نداشتن برنامه منسجم از طرفی و چشم و هم چشمی ناشی از تجمل از طرف دیگر باعث شده تا چهره روستاهای قدیمی در در ساخت و سازهای نا همگون و چشم خراش اصالت خود را از دست بدهند
  ولی همچنان در کوچه پس کوچه های این دهستان رگه هایی از خانه های قدیمی قابل رویت هستند. هنوز پیرمردها و پیر زنهایی خمیده پشت هستند با لهجه راجی شیرین خود شما را مجذوب خود می کنند.
  از جمله مکانهای دیدنی این دهستان می توان به:
  امامزاده اسحاق(ره): ساختمان اين امامزاده بيرون از روستاي بيجگان جاسب قرار دارد و از آثار دوره صفوي است. در اين زيارتگاه امامزادگان اسحاق و عيسي از نوادگان امام جعفرصادق(ع) و زني به نام مريم كه مادر عيسي خوانده مي-شود، مدفونند که به بارگاه عيسي بن مريم شهرت يافته است.

  امامزاده حمزه(ع): اين امامزاده پسر عون بن علي بن ابيطالب(ع) است و زيارتگاه در ابتداي روستاي كروگان جاسب در دامان كوه واقع است.


  برای رسیدن به این دهستان می توانید از این مسیر استفاده کنید: اتوبان قدم به طرف اصفهان ، پس از پشت سر گذاشتن سلفچگان به سمت دلیجان ادامه مسیر دهید و حدود 5 کیلومتر مانده به دلیجان در حالی که سد پانزده خرداد را در سمت راست خود مشاهده می¬کنید، دوربرگردان را به سمت روستای جاسب برگردید.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر: