Close
رستوران

معبد آناهیتا (بیشاپور)

Sassanid Anahita Temple

anahita-tempel-bishapur (1).jpg
anahita-tempel-bishapur (2).jpg
anahita-tempel-bishapur (3).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

معبد آناهیتا از بناهای مشهور شهر باستانی بیشاپور در شهرستان کازرون است. این بنا به صورت مکعبی است که هر یک از اضلاع آن نزدیک ۱۴ متر طول دارد و از سنگ‌های تراشیده شده با ابعاد مختلف و بدون ملات به شکل دو جداره ساخته شده است و به وسیله بست‌های آهنی به یکدیگر قفل و بند شده‌اند.

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند nazarian
  نقدها:
  گزارش
  معبد آناهیتا
  توصیه شده توسط کاربر

  معبد آناهیتا بنایی مربع شکل که حدود ۶ متر درون زمین ایجاد شده است که به وسیله راه پله می توان به آن دسترسی داشت ، درون شهر تاریخی بیشاپور قرار دارد . در چهار طرف فضای مربع شکل راهروی طاق پوش قرار گرفته که در هر ضلع با یک ورودی به فضای آتشکده مرتبط می باشد . بنا در ابتدا به واسطه اینکه با آبروهایی به فضای مربع شکل میانی آن متصل است ، به الهه آناهیتا نسبت داده بود امروزه مشخص شده است که از آن به عنوان پاکیزگی قبل از ورود به آتشکده استفاده می شده است . مصالح به کار رفته در آن سنگهای بزرگ یک پارچه می باشد . سقف بنا که چوبی بوده اثری از آن نیست .در لابه لای برخی سنگها گیاه روییده بود که امیدوارم مسئولین هم دیده باشند .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  معبد آناهیتا
  توصیه شده توسط کاربر

  در بیشاپور کازرون یه معبد به صورت مکعبی وجود داره که اسمش معبد آناهیتا هست.معبد سقف نداره و یه چند متری پایینتر از سطح زمینه.که راه پله داره.از تابلوی معرفی معبد هم عکس گذاشتم که مطالعه بفرمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش

  یکی از معبد های بزگ زرتشتیان در فاصله حدوداً ۲۰ کیلومتری از شهر کازرون به نام معبد آناهیتا در شهر تاریخی بیشاپور قرار گرفته. این معبد دارای معماری باشکوهی می باشد و به شکل مکعب ساخته شده و بخش بیشتر آن درون زمین قرار گرفته است. سیستم آبرسانی این معبد بسیار قابل توجه میباشد.

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: